הבלוג של שלי - הבלוג של שלי ניידיץ

חי ודק - ההצגה שתחסוך לכם ויכוחים

מה יש בה, בפעולה הקצרה הזו של צחצוח שיניים, שקשה כל כך להוציא לפועל? לא הרבה מלבד מחסום משמעותי אחד: העייפות. ההצגה "חי ודק" מנסה בהצלחה להקל על ההורים את ביצוע המשימה החשובה

שלי ניידיץ

31/01/2016


ילדים, תפתחו פה גדול. צילום: שלי ניידיץ

אומרים שהדרך הכי טובה להשיג שיתוף פעולה מילדים במשימות היומיומית, היא פשוט להסביר להם את הרציונל שעומד מאחורי מה שלהם נשמע כמו גחמות אקראיות של ההורים.

אם הם מבינים שצריך לישון כדי שיהיה להם כח למחר, סביר להניח שהם יתנגדו פחות להכנס למיטה.

אם הם מבינים שצריך להתקלח כדי להתנקות ולהתרענן, סביר להניח שהם יתווכחו פחות לקראת המקלחת.

אם הם מבינים שצריך לצחצח שיניים כדי שלא יהיו להם חורים, סביר להניח שהם יתנדבו לצחצח מרצונם, מבלי שנתבקשו בכלל.

אז זהו, שלא.
את הילדים ממש לא מעניינים כל ההסברים התאורטיים שהם לא מרגישים את התוצאה שלהם כאן ועכשיו, ושמפריעים להם בדיוק באמצע משחק.

מה עושים?
כמו בכל תחום בהורות, צריך כל הזמן למצוא דרכים יצירתיות כדי לפתור בעיות. ההצגה החדשה "חי ודק" מנסה להקל על ההורים לפחות בכל הנוגע לאחת המשימות המורכבות מכולן - צחצוח השיניים.

חמודים, אבל לא בפה של הילדים שלי - חי ודק. צילום: יוגב עזריאל / התיאטרון שלנו

אז מה יש בה, בפעולה הכל כך קצרה הזו, שקשה כל כך להוציא לפועל? לא הרבה מלבד מחסום משמעותי אחד: העייפות. בשתי הפעמים בהן נדרשים הקטנטנים למשימה - מוקדם בבוקר ורגע לפני השינה - הם פשוט עייפים נורא. וילד עייף, יודע כל הורה, הוא מבחן הסבלנות האולטימטיבי.

בהצגה, שהפיק "התיאטרון שלנו", מככבים שני חיידקים קטנטנים וחמודים בשם "חי" ו"דק", חובבי מזון בכלל וממתקים בפרט, שכל מטרתם היא לחפור בשיניים כדי למצוא כאלה. הם עושים את זה בתוך פה גדול במיוחד, תודות לתפאורה מוצלחת (דפנה פרץ, שי אלקיים) בצורת פה ענק ופתוח, פיה של הילדה עדי, שאינה מקפידה על צחצוח שיניים.

ההורים זוכים לתמיכת הגננת (ערן חגי, שגונב את ההצגה) והיא מזמינה לגן רופאת שיניים חביבה בשם "ד'ר שין" שמסבירה להם בחינניות למה הסיפור הזה כל כך חשוב, ואיך מצחצחים נכון, תוך הערות ביניים של אחד הילדים ותגובות משעשעות של הגננת.

השחקנים עושים עבודה מקצועית, אחד אחד, השירים (סמדר שיר ומשה דץ) יפהפיים וקליטים כמו בכל ההפקות של "התיאטרון שלנו" והבימוי של רונן גולדפרב, כמו תמיד, לא מאכזב.

אז נכון שה"מונופול" הבימתי על הנושא היה, עד היום, של הפקת "קריוס ובקטוס", אבל אף פעם לא מזיק לרענן קצת את התחום, מה גם שההצגה "חי ודק" שמה יותר דגש על חשיבות המניעה ולכן הילדה עדי הספיקה להגיע לרופאת השיניים ממש בתחילתה של העששת, מה שקרוי בפי הרופאים "בזמן".

ובערב שאחרי ההצגה, לא תצטרכו אפילו להתעמת איתם בעניין הצחצוח; פשוט תגידו להם שיבואו אתכם רגע להוציא את חי ודק מהפה, תוסיפו קריצה קטנה, והם כבר יבינו.

>> ללוח ההצגות המלא