ריכוז בהפרעה - הבלוג של Edri Maya

תרבות הבילוי של הנוער מי אשם?

אז מה קרה שם בחוף הכנרת? מי אשם? ההורים? הנוער? תרבות הבילוי?

Edri Maya

15/04/2017


vodka-937680

מאז היעדרותם של שלושת הנערים שנסחפו באחד מחופיה של הכנרת, אני קוראת ברשת כל כך הרבה "פוסטים" היוצאים נגד הנוער של היום ומפנים אצבע מאשימה גם כלפי ההורים. אז מי אתם אותם חכמולוגים ששמתם עצמכם לשופטים עלינו?

אני אם לשלושה, שניים מהם מתבגרים. בשנה שעברה במסגרת עבודתי עם בני נוער בסיכון גם עברתי הכשרה כמדריכת אלכוהול וסמים בקהילה אז כן, לי יש מושג על מה אני מדברת וזה מה שיש לי לומר אנחנו ההורים ממש לא חסרי אחריות אנחנו כמו כל הורה טוב כשהמתבגר שלו יוצא לבלות עם חבריו הטובים, (שאנו כמובן מכירים), אנחנו מציידים את ילדנו במזומנים, אוכל, שמיכות ומוודאים להיכן המתבגר נוסע ועם מי הוא מבלה, אך כשהמתבגר שלנו נמצא עם חבריו אין לנו שליטה על המתרחש, אז מה בכל זאת אפשר לעשות? נפלא ששאלתם.

ראשית, הסברה! המידע אודות אלכוהול וסמים נמצא זמין ברשת תקראו אתם ותעבירו לילדכם לא ברגע שהוא מגיע לגיל ההתבגרות אלא הרבה קודם, תנהלו שיחות מחנכות סביב הנושא כדי שתמיד יהיה מושג לילדכם מה מותר ומה אסור והיכן בדיוק עובר הגבול.

שנית, זה נכון שבגיל ההתבגרות מתחיל תהליך ההיפרדות מהבית והמעבר לאינדיבידואליות כבוגר, אך עליכם לוודא שילדכם יודע שבשעת צרה אתם הכתובת, תמשיכו להתעניין בכל אשר קורה לו, אני מרשה לעצמי לחטוף לפעמים הערות כמו "אימא חופרת" ולו רק כדי לדעת, שהוא יודע, שאני באמת שם בשבילו. הגיל הזה הוא גיל קריטי הילד שלנו נראה כמו גבר, מדבר כמו גבר, אך בתוך תוכו סערת גיל ההתבגרות בשיאה המון מחשבות מתרוצצות בראשו על השלב הבא בחייו על המעבר בין ילדות לבגרות, תסייעו לו בכך.

ומה לגבי האלכוהול? לפני כעשור בערך החלה להתפתח תרבות ה"ישיבה" עם נרגילה והאלכוהול בצד, כך מתגודדים להם החבר'ה ומעבירים את הזמן בכייף, אין לנו שליטה על הנורמות החברתיות המתפתחות גם אצל בני טובים, אך יש לנו שליטה על ההסברה, הנוער צריך לדעת שהאלכוהול לא פוגע רק בכבד אלא גם בהתפתחות המוח שלו שכרגע נמצא בשלבי התפתחות אף הוא בעצמו, כן, גיל ההתבגרות זה לא רק הורמונים. הנוער צריך לדעת שאלכוהול לא יכול להוות בריחה מהמצב בו הם שרויים כעת, להתבגר זה קשה אך להיגמל מאלכוהול ונזקיו זה קשה אף יותר עד בלתי אפשרי.

אז מה קרה שם בחוף הכנרת? מי אשם? ההורים? הנוער? תרבות הבילוי? אף אחד לא אשם. זהו צירוף של נסיבות אשר חברו זו לזו ואף הורה או נער לא היה רוצה להיות במקומם. זו פשוט חוצפה לשבת מהצד ולהצביע! ההורים האלה שבורים החברים שלהם הרוסים זה לא הזמן להיות חכמולוגים, אלא להפיק לקחים לבאות.