כואב גם מבפנים

אלימות נגד נשים היא לא רק מכות, ויש בינינו המון נשים שסובלות מאלימות נפשית, כלכלית ומינית. אין להן פנס בעין או צלקות חיצוניות, אלא צלקות פנימיות שכואבות לא פחות

סמדר סלומון

24/11/2011


הסרטון של ויצ"ו להעלאת המודעות לאלימות נפשית

י' חשבה במשך שנים שהיא שמנה. י' היא לא אישה שמנה והאמת שזה ממש לא משנה, אבל כך חזר בעלה ואמר לה במשך שנים, כשאכלה, כשישבה מול הטלוויזיה, במהלך אקט מיני. הכינויים היו מבזים וכללו "גוש בשר", "גלגל הצלה". וכך במשך שנים המסרים הקשים הלכו והופנמו, הפכו לסוג של אמיתה עבורה והיא המשיכה ללכת עם תדמית האישה השמנה הדחויה והלא רצויה. והעצוב מכל, י' האמינה לזה.

י' ועוד רבות שכמותה לא נכנסת לסטטיסטיקות הצורמות שמפורסמות בימים אלו לציון יום המאבק באלימות נגד נשים. את י' לא תראו עם פנס בעין או חבורות אחרות של אלימות. לי' יש צלקת בלב ואת זה לא רואים.

היום – במקביל לסטטיסטיקות שמראות עלייה באלימות בתוך המשפחה (על פי דוח שפרסם משרד הרווחה עולה כי ביחס לשנת 2009 ישנה עליה של 14% במספר המשפחות ושל 48% במספר הילדים המטופלים במרכזים למניעת אלימות במשפחה) וכן נתונים גבוהים על הטרדות מיניות במרחב הציבורי (83% מהנשים בתל אביב הוטרדו מינית במרחב הציבורי) – אני בוחרת לתאר את התמונה שנסתרת מהעין. דווקא ביום הזה שהתופעה הקרויה אלימות כלפי נשים מדוברת וגלויה אני מרשה לעצמי לרגע לסטות הצידה למה שנמצא בשולי התופעה אך כלל אינו שולי: נשים שאין להן צלקות חיצוניות, אלא צלקות פנימיות שאנו לא רואים והן סובלות מאלימות נפשית, כלכלית, מינית ולעיתים משילוב של כולם.

>> בילי מוסקונה לרמן קוראת לצאת מהאדישות
>> גל חן על מצבן העגום של נשות סקנדינביה

הדברים שאנו לא רואים

הסיפור של י' הוא לא סיפור יחיד. "מדובר בתופעה נפוצה", אומרת ד"ר דיאנה לוצאטו סוציולוגית ואנתרופולוגית באקדמית תל אביב-יפו. "נשים רבות חוות השפלה מצד בני זוגן כאשר כלפי חוץ הכול נראה תקין. הפרדוקס המתקיים הוא שפעמים רבות מדובר בקבוצת אוכלוסייה חזקה מבחינה סוציו אקונומית, בגברים בעלי השכלה אך עם צורך בשליטה. גברים שיודעים שאלימות היא אסורה שיודעים מה מותר ומה אסור ומהלכים אימים על גבול הביניים מטיחים עלבונות, לעיתים אף במסווה של דאגה 'אולי תלמדי את אשתי איך להתלבש'. גברים שמחד שולטים בנשותיהם, ומאידך כלפי החוץ הכול תקין ולכאורה כלום לא קרה".

עם היד על השאלטר

בסקר שערכה נעמת לקראת יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים בנושא אלימות כלכלית של בעלים מול נשים עלו נתונים לא פשוטים: 32% מהנשים נאלצות לעבור בדיקת הוצאות מצד בן הזוג, 17% מהנשים אינן חופשיות לחלוטין לפעול בחשבון הבנק וכ-30% מהנשים נזקקות לאישור בשביל לבצע קניה לעצמן, עוד נמצא כי בעלים מסתירים הכנסות מנשותיהן.

נתונים אלו מוסיפים נדבך נוסף להיבט פחות מוכר של אלימות נגד נשים הבא לידי ביטוי בשליטה שיש לגברים על מקורות הכספיים. למרות שהמשאבים הכלכליים של בני זוג הם משותפים מבלי להתייחס למי מפרנס יותר או פחות, הרי שעדיין אנו רואים שהדפוסים של חברה פטריארכאלית לא נעלמו מהעולם וגברים רבים מרשים לעצמם לשים את היד על השאלטר שפותח וסוגר ומחליט כמה ומתי ולמה.

שליטה כלכלית, הטחת עלבונות, הקטנה של האישה והבאתה למעמד של אפס הם כולם תמרורי אזהרה, וגם אם הם אינם מסוכנים במובן הפשטני והפיזי, הרי שעצם היותם סמויים מהעין זוהי הסכנה האמיתית שבהם, שכן ההשלכות שלהם מבחינה נפשית אינן פחותות מאלו המתקיימות באלימות פיזית.

זה מסוכן!

אלימות נפשית היא מסוכנת. היא מסוכנת בחוסר הנראות שלה, היא מסוכנת כי עוד נשים רבות כמו י' לא תמיד מבינות מיד שהן חוות אלימות וחושבות שהבעיה טמונה אצלן, היא מסוכנת כיוון שמתקיימת הפנמה של התוקפן ונשים מאמינות בסיפור שנבנה להן, היא מסוכנת כי לעיתים מתקיים חוסר אונים נרכש, היא מסוכנת כי נשים רבות מנסות להרגיע את השטח "רק שיהיה בסדר" ולא מוצאות עוז בנפשן להבין את העיוות שבדבר, היא מסוכנת כיון שגם החברה יותר סובלנית כלפי גברים שעל פניו נראים אנשי שיחה, אבות טובים ומפרנסים. והיא הכי מסוכנת כשנשים מתות מבפנים.

זהו הזמן להתעורר

אין כאן קריאה למרד רבתי, יש כאן קריאה לערנות. ערנות של הנשים עצמן, של משפחתן הקרובה, של חברותיהן שעדות לסיפורים ומרגישות שמשהו לא הולך נכון, וערנות של החברה כולה שקל לה לשייך לנשים תכונות של היסטריה והגזמת יתר ולהמעיט מערך הסיפור. לא כל אישה חווה אלימות, אבל כל אישה שחווה אלימות תהא אשר תהא היא קורבן לתופעה שלא צריך לשאת.

נשים, סמכו על האינטואיציה שלכן וזכרו לאף אדם אין זכות להחזיק את היד על השאלטר של האושר שלכן, של רווחתכן האישית, של כבודכן העצמי, של כל מה שמגיע לכן להיות.

עמותת ל.א. - קו חירום לנשים המצוקה - 1-800-353-300

קו חירום לנפגעות תקיפה מינית - 1202

נעמת מוקד ארצי לדיווח על אלימות במשפחה – 118