מירב גת - הבלוג של מירב גת

שלוש קומות של הנפש

מי מאיתנו באמת מכיר את שכניו? מי באמת יודע מה מתרחש מאחורי דלת ביתם? מירב גת שלוש קומות / אשכול נבו, הוצאת כינרת זמורה ביתן, 145 עמ' אשכול נבו מתאר בניין בן 3 קומות בשכונה בורגנית בפרברי מרכז הארץ. בכל קומה מתמודדת משפחה עם שגרה ועם אירועים בחייה והשלכותיהן. בכל משפחה מתמודד בן משפחה עם […]

מירב גת

01/07/2015


מי מאיתנו באמת מכיר את שכניו? מי באמת יודע מה מתרחש מאחורי דלת ביתם?

מירב גת

שלוש קומות / אשכול נבו, הוצאת כינרת זמורה ביתן, 145 עמ'

אשכול נבו מתאר בניין בן 3 קומות בשכונה בורגנית בפרברי מרכז הארץ. בכל קומה מתמודדת משפחה עם שגרה ועם אירועים בחייה והשלכותיהן. בכל משפחה מתמודד בן משפחה עם סוד. סוד שאין הוא רוצה שייוודע.

בקומה הראשונה – ארנון, איילת ובנותיהן, עופרי ויעלי.
בקומה השנייה – אסף, חני וילדיהם, לירי ונמרוד.
בקומה השלישית – מיכאל ז"ל ודבורה.

הרמן ורות גרים בקומה הראשונה בשכנות לארנון ואיילת. הם משמשים בקביעות בשירותי "שמרטף זול" לעופרי ומעין סבא וסבתא חליפיים. הרמן "מתקלקל" כדברי עופרי, גילו נותן את אותותיו והוא מתחיל לשכוח דברים.
ערב אחד הרמן ועופרי נעלמים. ארנון מאתרם לאחר זמן בפרדס לא רחוק מביתם, כאשר לא ברור מה קרה ביניהם. ארנון מדמיין את הגרוע מכל ומאבד את עשתונותיו ושלוות נפשו במסע חקר האירוע.

אסף מבלה את רוב זמנו בחו"ל מטעמי עבודה. חני, אשתו מכונה על ידי השכנים - "האלמנה". חני, אינה עובדת, כותבת מכתב לנטע חברתה הטובה החיה בארצות הברית. מכתב המתאר את מערכת יחסיה עם אסף, בעלה, את קשיי גידול ילדיה בגפה ואת האי הסיפוק בחייה.

מיכאל השופט המצטיין הלך לעולמו. דבורה, אשתו, שופטת בדימוס נותרת בדירתם בגפה.  ערב אחד דבורה מזמינה מונית ספיישל ונוסעת להפגנת מחאה חברתית בת"א ודרכה נחשפת לדור הצעיר, למחאה החברתית ולתסכולם ונשאבת למאבקם. היא מנהלת שיחות שוטפות עם בעלה המנוח דרך השארת הודעות במזכירה האלקטרונית שלו. דרך הודעות אלו אנו נחשפים לאדר, בנה, ולגורמים לנתק ביניהם.

שלוש קומות הוא ספר מעולה, חד וחזק. אשכול נבו מצליח לשלב בספרו ניתוח פסיכולוגי של פרויד.  "האנציקלופדיה של הרעיונות" עזרה לי להיזכר שבקומה הראשונה שוכנים כל הדחפים והיצרים שלנו, ה"איד". בקומה האמצעית מתגורר לו ה"אני", שמנסה לגשר בין מה שמתחשק לנו לעשות לבין המציאות. ובקומה העליונה, השלישית, מתגורר הוד רוממותו ה"אני העליון", שקורא אותנו לסדר בפנים חמורות סבר ותובע מאיתנו להביא בחשבון את ההשפעה של המעשים שלנו על החברה".

שלוש קומות בנוי בהתאם לשלוש קומות של הנפש של פרויד - ארנון מייצג את ה"איד" המנסה להתמודד עם מחשבותיו עד כדי חציית גבולות חוק והגיון. חני הדיכאונית מייצגת את ה"אני", היות ואינה מבחינה בין דמיון לבין מציאות. דבורה מייצגת את ה"סופר אגו", השופטת בדימוס המתמודדת עם הנתק מבנה ומשתוקקת להחזירו לחייה. דבורה מסיימת ב"אתה מבין, זיגמונד פרויד היה איש חכם מאוד, אבל אתמול בלילה, אחרי שסיימתי את הספר האחרון במארז הספרים שלו והנחתי אותו לצד המיטה, חשבתי לעצמי שהייתה לו טעות אחת.

שלוש הקומות של הנפש לא מתקיימות בתוכנו בכלל. לא ולא. הן מתקיימות באוויר שבינינו לבין מישהו אחר, ברווח שבין הפה שלנו לאוזן של זה שאנחנו מספרים לו את הסיפור שלנו. ואם אין מישהו כזה-אין סיפור. אם אין מישהו כזה, לגלות לו סודות ולהשחיז עליו זיכרונות ולהתנחם בו, אז מדברים למזכיר אלקטרוני, מיכאל. העיקר לדבר עם למישהו. אחרת, לבדו, לאדם אין מושג באיזו קומה הוא נמצא בכלל, והוא נידון לגשש נואשות בחושך בחדר המדרגות, אחרי מתג האור".

הספר מפליא לתאר מערכות יחסים ומצבים שכולנו מתמודדים עימם ביום יום דרך המונולוגים והוידויים של הדמויות – מערכות יחסים בין בני זוג ובין הורים לבין ילדיהם, התמודדות עם נטל גידול הילדים, איזון בין עבודה לבין בית, התמודדות עם הגיל ועם אובדן.

אהבתי במיוחד את הקומה השלישית יותר מהאחרות. לא מעט מהמשפטים בה קראתי מספר פעמים, ביניהם: "הפספוסים הכי גדולים בין אנשים קורים בגלל שלצד אחד אין סבלנות להמתין שהצד השני יבשיל".

מומלץ בחום !

לרכישת שלוש קומות בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר GetBooks