בית חלומותיי - הבלוג של ronitrubin

איך לא לסגור אפילו חצי עסקה : על קולגיאליות כנגד כל הסיכויים

כוס הקפה החמישית (!!!) כמעט ונגמרת. היא כבר קרה. חמישה ל-10:00 בדיוק. בבוקר. האימיילים כבר נסרקו, שוכרת אחת נעלמה למרות הרצינות שהפגינה לכאורה בעניין הנכס שפרסמתי במושב. אם להשתמש בשפתה של המעושרת המקפצצת, הרי שהספיקותי לא מעט הבוקר. שני משקיעים על הכוונת לגבי המגרש החדש שקיבלתי בסוף השבוע שעבר. על השולחן תשקיף שעוסק בהשקעה סולידית […]

ronitrubin

10/12/2011


כוס הקפה החמישית (!!!) כמעט ונגמרת. היא כבר קרה. חמישה ל-10:00 בדיוק. בבוקר. האימיילים כבר נסרקו, שוכרת אחת נעלמה למרות הרצינות שהפגינה לכאורה בעניין הנכס שפרסמתי במושב. אם להשתמש בשפתה של המעושרת המקפצצת, הרי שהספיקותי לא מעט הבוקר. שני משקיעים על הכוונת לגבי המגרש החדש שקיבלתי בסוף השבוע שעבר. על השולחן תשקיף שעוסק בהשקעה סולידית בארץ. לפני שאני מגייסת את המשקיעים ואת הכסף, אני צריכה להציץ בכך בעצמי ולהבין את ההזדמנות. יש לי שני שותפים מעולים להשקעה, וזו מחצית העבודה.

הרבה מונח על השולחן, ובכל זאת, אני מרגישה שאני חייבת לשתף בכל הרעש הזה שמציף את ראשי כמה ימים.

כל מי שמעורב בדרך זו או אחרת בפעילות עסקית, פועל בקונטקסט עסקי קונקרטי. גם אם תבחר˗ באופן מתנשא ושגוי ˗ "שלא לראות את המתחרים שלך ממטר", עדיין השפעתם על הקונטקסט שבו אתה פועל תהא מכרעת.

הבית מתומחר במחיר רצפה. לכאורה בית שניתן למכור ברגע, אבל הוא בשוק כבר די הרבה זמן. הבית לא נחבא אל המודעות הצהובות והאחרות בשולי המרחב הפרסומי, כי אם מופיע במלוא הדרו ותמונותיו המחמיאות בעמוד הראשון של אתר הדירות הנפוץ ביותר בארץ (חינמי כמובן, לא למתווכים). הייתי חייבת לבדוק מדוע אין עסקת מכירה במשך תקופה כה ארוכה. ה buzzword "מחאה חברתית" לא מספקת הסבר משכנע, כי הבית מתומחר אם תרצו ב"מחיר מחאה" ממילא, וישנן עסקאות כל הזמן. אגב, יעידו מתווכים פעילים נוספים, התחושה היא שהגדר כבר צרה מדי לאלו היושבים עליה. נדמה שהמאכלסים אותה כבר מורידים רגל אחת בזהירות. בשקט בשקט, קונים פוטנציאלים יושבי-גדר אלה מתחילים להתעניין ברצינות במה שהתחדש בשוק.

אבל נחזור לבית הנ"ל. בשיחה ראשונית עם המוכרת, שבאופן מוצהר מתנגדת לעבוד עם מתווכים ובאותה נשימה מתקשה לנתק את השיחה שיזמתי, מתבררת התמונה העגומה. ובכן, זה לא שאין מתווך בתמונה. הוא קיים. הוא פשוט עשה שני דברים שלא עלו בקנה אחד עם האינטרסים שלה: ראשית, הוא החתים אותה על התחייבות שלא לאפשר לאף מתווך נוסף למכור את הנכס. שנית, הוא החתים אותה על כך שדמי התיווך שלה אפס. בדיוק כמו התוצאות שהוא מביא. חבל לי בשבילו שלא החתים אותה על סודיות, כי הדברים שהיא חושפת בעניינו פשוט מביכים. לא פחות.

לפני כוס הקפה השישית אני נמלכת בדעתי ומכינה תה קינמון ללא סוכר. הניחוח שלו משכר וממתן את תוצאות צריכת היתר של קפאין. אומרים שהקינמון יכול להוריד כולסטרול ולפרק שומן תוך בטני...אז אומרים. אני נהנית מהארומה ומכך שלא התפתיתי לעוד כוס קפה. עדיין.

השיחה עם מוכרת הבית, התפתחה להטפה שלי לאור התנהלותה. נכונותי להגן בחירוף נפש על אותו מתווך הפתיעה את עצמי. מדוע מצאתי את עצמי מגנה על מי שלא הבין עדיין כי הדרך להפקדת שכר הטרחה בבנק איננה כרוכה בהכשלת מתווכים אחרים. מדוע מצאתי לנכון להגן על מה שנותר מכבודו האבוד לאחר ששרף את הנכס בשוק? ובכן, היה משהו מתנשא ומקומם באופן שבו המוכרת הציגה את מצבה. זו שלכאורה הפגינה נאמנות מזויפת לאותו מתווך בכך שלא שיתפה פעולה עם מתווכים אחרים, האשימה אותו בכך שלא הביא לתוצאות. קשור את ידיי ובקש ממני למחוא לך כפיים. אינני מבינה את המתווכים שמוכנים לוותר על עמלה מהמוכר. (השבוע שמעתי על מתווך כזה שניסה לשלשל לכיסו סכום הגבוה בהרבה מ2% + מע"מ בדרך לא דרך ו"ללא עמלת תיווך" מהמוכר).

מוכרת יקרה, איך את יכולה לבוא בטענות למי שאת לא ממש מאמינה ביכולותיו המקצועיות, עד כדי כך שנכונותו לעבוד בחינם נראתה לך הגיונית??

אז מה היה לנו? הרבה יותר מידיי קפה, מוכרת אחת שלא מוכרת, מתווך שמתפרנס מהעובדה שמתווכים אחרים יפסידו, ואפילו לא חצי עסקה. עוד נקודה למחשבה.