מרים ריפקינד – יועצת שינה - הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות בלילה מסיבות התנהגותיות. אז איך נעשה זאת נכון? יש הרבה מה להגיד על […]

מרים ריפקינד - יועצת שינה

14/10/2015


"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות בלילה מסיבות התנהגותיות. אז איך נעשה זאת נכון?

bee_pacifier

יש הרבה מה להגיד על מוצצים. יש בעד ויש נגד, יש שידברו על הצורך האורלי בגיל הזה ויש שיגידו שהומצא כ"משתיק קול". האמת.. שאחרי שבתי הבכורה לא הסכימה לקחת מוצץ ועד היום מוצצת אצבע, אני מאוד מעריכה את העובדה שבני הסכים ברוב טובו לקחת מוצץ. אני בהחלט חושבת שיש דרך טובה ופחות טובה להשתמש במוצץ במהלך היום. אבל.. לעיניינו - מוצץ ושינה.

מתי מוצץ הופך לבעיה?

כשילדכם בגיל שמבחינה מוטורית הוא מסוגל להחזיר לעצמו מוצץ אך בכל זאת קורא לכם לשם כך, זו תלות, בעצם, סיבה התנהגותית המובילה ליקיצות ליליות. אני מכירה סיפורים על פעוטות מעל גיל שנה וחצי שעדיין קוראים להורים בשביל שיחזירו להם מוצץ, אתם לא רוצים לדעת לכמה פעמים בלילה זה יכול להגיע..

מתי כדאי להתחיל?

בסביבות גיל 5 חודשים ילדכם בשל מבחינה מוטורית ללמוד איך לקחת בעצמו מוצץ. איך תדעו שהתינוק בשל לכך? כאשר תשימו לב שהוא לוקח חפצים/משחקים סביבו ומכניס אותם לפה. קשר עין יד מפותח מספיק, המוח שולח הוראה ליד "תכניסי את זה לפה" וזה אכן מצליח. אז אם תינוקכם מצליח להכניס כמעט כל דבר שקיים סביבו לפה אין סיבה שלא יצליח להכניס מוצץ.

כדאי להתחיל בתהליך הזה כמה שיותר מוקדם, תלות זה עניין של זמן, כאשר הילד כבר תלוי בכם להחזיר לו את המוצץ במשך תקופה ארוכה יהיה לו יותר קשה להיפרד מהרגלים אלו.

מה עושים?

1. התחילו ללמד את התינוק שלכם לקחת מוצץ במהלך שעות העירות. פזרו מוצצים במשטח פעילות/עגלה ותנו לו לשחק איתם ולהתנסות. תמיד הציעו לו את המוצץ ביד (כרגע רק במהלך היום - אנחנו לא רוצים לתסכל אותו בשינה) בהתחלה אתם יכולים לעזור לו לכוון את היד לפה, שיבין מה הוא צריך לעשות.

הילד מצליח להכניס מוצץ לבדו בזמן הערות!!! מעולה, בואו נעבור לשלב הבא..

2. הניחו 2/3 מוצצים בפינה קבועה במיטה וכל פעם לפני ההשכבה הגידו לילדכם "הנה המוצצים שלך, אתה יכול לקחת לבד". חלקכם בטח חושבים שזה קצת מטופש, אבל תאמינו לי שהמשפט הזה עוזר לכם ולילדכם להפנים את המסר. בהשכבה הציעו את המוצץ  ליד ולא לפה.

 3. ועכשיו מה קורה בלילה.. בכי.. התינוק רוצה מוצץ. החזיקו את המוצץ בידכם והציעו לו לקחת את המוצץ בידו, אם בהתחלה הוא מתקשה לכוון לבד לפה, אפשר לעזור לו. אתם מעודדים תהליך בו ילדכם נהיה יותר אקטיבי.

 עברו כמה ימים.. התפתחה למידה, תינוקכם לוקח יפה את המוצץ מהיד.

 4. התקדמו, בקשו ממנו לקחת לבד את המוצץ מהמיטה ולא מידכם. סמנו עם האצבע או טופפו על המיטה במקום של המוצץ.

לדעתי, כשאנו מלמדים את ילדנו לעשות דברים בעצמם ולא עושים בשבילם (כשהם באמת מסוגלים לכך) , אנו מעבירים להם מסר מאוד חשוב. כשאנו סומכים עליהם ונותנים להם הזדמנות להוכיח לנו ולעצמם שהם יכולים, אנו מחזקים את תחושת המסוגלות שלהם. האמת.. לקח לי זמן להפנים את זה בעצמי..

 

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

------

מרים ריפקינד - יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק