כל מה שמעניין – תרבות, צרכנות, מבטים - הבלוג של Iaffa Gavish

לקראת חגי תשרי- המלצות על ספרים איתם תיהנו לבלות בחגים

    לקראת החגים, הנה מספר המלצות על ספרים מהם נהניתי השנה ומאמינה שתיהנו מהם כמוני. "בחזרה מעמק רפאים" מאת חיים באר גיבור הרומן של באר הוא אלישע מילגרוים, סופר ידוע ומוערך שכתב רומן מופתי "נעטרי קוצים". הגיבור אינו בין החיים ואנו שומעים עליו מפיו של במאי סרטי תעודה המגיע ללוויה של מילגרוים, מתוך כוונה […]

Iaffa Gavish

05/09/2018


 

35861424_10156411725049500_8397371399731150848_n

 

לקראת החגים, הנה מספר המלצות על ספרים מהם נהניתי השנה ומאמינה שתיהנו מהם כמוני.

"בחזרה מעמק רפאים" מאת חיים באר

עטיפה_-_בחזרה_מעמק_רפאים(2)

גיבור הרומן של באר הוא אלישע מילגרוים, סופר ידוע ומוערך שכתב רומן מופתי "נעטרי קוצים". הגיבור אינו בין החיים ואנו שומעים עליו מפיו של במאי סרטי תעודה המגיע ללוויה של מילגרוים, מתוך כוונה ליצור סרט תיעודי על המנוח. טקס הקבורה נערך בבית קברות נוצרי במושבה הגרמנית בירושלים ומעורר מהומה גדולה. מכאן נפרשת לפני הקורא עלילה המשלבת בין החיים והמוות, הנצרות והיהדות, תככים משפחתיים, אהבות כמוסות, קנאה ונקמה. כל זאת בשפה וירטואוזית, שאין שומעים עוד כמותה. שפה , שבעיניי, היא הגיבורה האמתית של הרומן. שפה המתובלת באמרות מן המקורות, בפרושי רש"י ובאידיש. שפה עסיסית, מעלה חיוך וגעגוע לשנינות ולחוכמה הנעדרת מהשפה היומיומית העכשווית שגם בה עושה חיים באר שימוש, ומראה לנו עד כמה הוא שולט במכמני העברית.

לאחר שהסופר נקבר, מסרבת נעמי, אשתו של מילגרוים לשתף פעולה עם אמצעי התקשורת בנוגע לעיזבונו הספרותי של בעלה. היא מנתקת כל קשר ומוכרת בחשאי כתבי יד, מכתבים וספרים של הסופר. ובינתיים, בנו של הסופר טוען שאביו קנה חלקת קבר בהר הזיתים ושם רצה להיקבר ויש לכבד בקשתו זו. במאי סרטי התעודה, עוקב אחר המתרחש ומנסה לפענח את האירועים כדי שיוכל להכניסם לסרטו. מדוע נקבר מילגרוים בבית קברות נוצרי? מדוע מוכרת אשתו בחשאי את עיזבונו? האם ניהל הסופר רומנים עם נשים אחרות? מה קרה לרומן האחרון אותו כתב ולהיכן נעלם?

השאלה העולה מן הכתוב היא מה קורה לעיזבונו המפואר של אדם לאחר מותו? מה קורה עם יצירתו ועם ספריו? האם יישכח מלב כל? חיים באר מציע ברומן תשובה לתהיות הללו. אין אדם יכול לשלוט במה שיקרה אחרי מותו  "ברגע שהבר מינן עוצם את עיניו מתחוללת הנפילה המיידית- וכל רצונותיו, ציווייו ומשאלותיו יורדים יחד עימו לבאר שחת, נופלים לירכתי בור, מושלכים לשאול תחתיות".

אי אפשר להימנע מהמחשבה על סופרים יהודים שנשכחו ועל כך שהסופר תוהה כאן על עזבונו שלו ומה יקרה ליצירותיו וזאת מתוך הכרות עמוקה עם הקהילה הספרותית בארץ.

בחלקו האחרון של הסיפור, נופלים כל החלקים אל מקומם ואנו נחשפים למזימות הערמומיות, למבצעיהן ולסיבותיהן. העלילה הבלשנית באה אל פתרונה. אך התהיות הנוגעות למעשיו של אדם בחייו ולקורה לאחר מותו, נותרות אתנו.

"בחזרה מעמק רפאים" מאת חיים באר. הוצאת עם עובד. 339 עמודים. מחיר- 94 ₪.

"יוספה בעלת החלומות" מאת תמר מריאנו

 יוספה בעלת החלומות מאת תמר מריאנו

סופרת ידועה פחות שלדעתי כתבה רומן מרתק ומסקרן שאהבתי. הרומן עוסק בגיבורה המסוגלת לגעת בעולם שמעבר. יוספה היא אישה בשנות הארבעים לחייה שמתגוררת לבדה בדירה קטנה בתל אביב. היא סובלת מצליעה מאז שעברה תאונת דרכים וכמעט שאינה יוצאת מביתה. היא עובדת כמתקשרת ומקבלת לקוחות בביתה ואנו נחשפים בהדרגה לסיפור חייה המורכב תוך שהיא עוברת מעבר להווה.

יוספה היא דמות מרתקת, בלתי שגרתית ועצמאית למרות נכותה. הסיפור אינו עוסק במישרין בנכות, אך קיים עיבוד מתמשך של חוויות אובדן, שבר ואפשרות צמיחה. בדרכה השונה והייחודית מתגלית אישה המסרבת להיכנע לתכתיבי הסביבה ובוחרת את בחירותיה כשהיא נאמנה לעצמה. היא נעה בין הקיים לנעדר, בין המציאות לפנטזיה, בין כניעה וויתור לבין תשוקה וחיונית ובין זוגיות לחיי בדידות. סוגיות של קשר, אהבה וניכור מעסיקות אותה ואת הסובבים אותה. במשאלתה להבין את עצמה, את החיים ואת העולם החברתי הסובב אותה, מאפשרת יוספה להתוודע אליה דרך מפגש חוויתי ותחושתי שמעורר הזדהות, אך גם בוחן את העולם במבט ביקורתי, הומוריסטי וציני לעיתים.

אהבתי את הכתיבה, את השפה המיוחדת ואת הגיבורה שלא נכנעת למוסכמות ונאמנה לעצמה. סיפור מרתק שעורר בי מחשבה ובמיוחד בעקבות כך שידעתי כי בגיל 29 תמי מריאנו עברה תאונת דרכים שבעקבותיה נותרה נכה ומרותקת לכיסא גלגלים.

"יוספה בעלת החלומות" מאת תמר מריאנו.  הוצאת פרדס, 320 עמודים. מחיר לצרכן 79 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

מועדון המכוניות של מצרים מאת עלאא אל -אסוואני

200703947b

עלאא אל- אסוואני סופר ודמוקרט, נחשב לאחד המבקרים האמיצים של המשטר במצרים. ברומן הסוחף והמרתק שכתב הוא מרחיק מההווה המורכב ולוקח אותנו לשנות הארבעים המאוחרות בקהיר. מצרים נמצאת תחת הדיכוי הקולוניאלי של הבריטים והעריצות של המלך פארוק ובמועדון המכוניות של קהיר שם מתרחשת העלילה, לומדים הקוראים על חברה מעמדית, מושחתת, נקמנית וחסרת מוסר.

הסיפור בקצרה- בעל הקרקעות עבד אל- עזיז יורד מנכסיו ומגיע ממצרים עלית אל קהיר כדי למצוא פרנסה. הוא מוצא עבודה במחסן מועדון המכוניות של מצרים. מועדון שבו רק האריסטוקרטיה המצרית ובני האליטה האירופאית הורשו להיכנס אליו. צוות העובדים במועדון נמצאים תחת שלטון עריץ של רב המשרתים אלקו שמקורב למלך ואחראי על העובדים במועדון. אלקו משפיל ומתעלל בעובדים, תוך שהוא עושק את כספם. עבד אל- עזיז מעז לעמוד על שלו מול אלקו, מוכה מול כל המשרתים ומת מפצעיו ומבושה. רעייתו וארבעת ילדיו נותרים ללא כסף וללא פרנסה. בני המשפחה מתמודדים עם המצב, כל אחד בדרכו והקוראים מתוודעים לתככים, למזימות, לאהבות ולדרמות בסיפור הנארג ומתפתל עד לשיא המתבקש.

בין הדמויות הרבות שברומן נמצא נסיך מהפכן ושוחר צדק, נערה אנגליה המתאהבת באחד מבניו של עבד אל- עזיז, מנהל אנגלי מתנשא וחסר לב, פילגש סוערת וחתרנית, סרסור איטלקי המקורב למלך ועוד דמויות המצליחות להקים לתחייה את אווירת השחיתות, הפחד והעוולות של אותם ימים. האם יש הקבלה למה שקורה כעת במצרים? אתם, הקוראים, תחליטו.

העלילה סוחפת ומאד ברור מי הטובים ומי הרעים. מי המנצלים ומי המנוצלים. עקבתי בדריכות אחר העלילה, הזדהיתי עם המדוכאים ורציתי שיצליחו במהפכה המתעוררת במועדון. אסוואני מקים לתחייה עולם לא מוכר לי, אחר וזר ומזכיר לקוראים שסולידריות קיימת ואפשרית. שהאנושי מנצח. הסיום מתבקש ואכזרי.

ספר חוויתי, מהנה ומומלץ מאד.

"מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים" של לזלי ננקה ארימה

 IMG_0818

הסיפורים הקצרים של לזלי ננקה ארימה הפנטו אותי. סיפוריה נעים בין הריאלי לפנטסטי. בין אמת לבדיה. בין אגדה למיתוס. 12 הסיפורים עוסקים בעיקר בנשים צעירות ובקשר שלהן עם משפחותיהם.

הנערות והנשים של ארימה הן נשים פגיעות הנאבקות כדי למצוא את דרכן בעולם של אובדן, צער וכאב. רוב הסיפורים הם סוריאליסטיים ועוסקים ביחסים בתוך המשפחה ובשסעים המשפחתיים אך, בדרך כלל, באופן פנטסטי ואפל. בובות מתעוררות לחיים, אם מתה חוזרת לחיים ורודפת את בתה, גברים נופלים מהשמיים. דמויות סיפוריה של ארימה נאבקות לשרוד ולהתמודד בעולם אכזר, אדיש וקשוח.

הסיפור "אור" נפתח כך: " כשאנבלי אוקווארה שיגר את בתו לעולם, הוא לא ידע מה מעולל העולם לבנות. הוא לא ידע באיזו מהירות העולם ימחה את הטל מעליה וכיצד היא תוחזר אליו חלולה, מרוקנת מחלקיה הטובים ביותר." וזו, בעיניי, הפרספקטיבה שדרכה מציגה הכותבת את גיבורותיה ואת מאבקיהן.

בעולם הזה, גם במשפחה קשה למצוא חמלה או חסד והיחסים בין אימהות לבנותיהן הם יחסים טעונים וקשים. הסיפור "נפילות" ממחיש זאת באופן האכזרי ביותר. הסיפור עוסק באם המתפרנסת מנפילות שלה ושל בתה בסופרמרקטים ובהגשת תביעות על רשלנות נגד הבעלים. כך מתחיל הסיפור " בפעם הראשונה שנפלת היית בת שש. לפני כן היית צעירה מכדי ליפול והיה צריך לשמוט אותך, לדחוף, לגרום לך להחליק בשם האותנטיות. למדת ליפול מתוך יצר שימור עצמי, כי אמך דחפה חזק מדי, שמטה מגובה רב מדי. התפרנסתן מהנפילות האלה במשך שנים, לפעמים שלה, אבל בדרך כלל שלך, ילדה בוכייה מעוררת אהדה רבה יותר מאימא יפה אך מזדקנת של ילדה כזאת" סיפור שמביא במלוא העוצמה את הקשר המורכב בין אם לבתה. את הצורך של הילדה בחום האימהי ובהכרה האימהית ומה היא מוכנה לעשות לשם כך.

גם החברויות בין נשים מסתיימות רע. בסיפור "גאולה" מנסה נערה צעירה להתחבב על המשרתת של השכנה, נערה בת גילה. זה מסתיים בגניבת כספי הצדקה שנתרמו לכנסייה, בבוז ובבושה.

הסיפורים מרתקים, עשירים, מביאים אווירה שונה ולא מוכרת. יש בהם אומץ, יופי, לעיתים הומור והם מציגים לקורא עולם בדיוני הטעון ברגשות אנושיים מאד ואמיתיים מאד והמתח הזה בין הבדיוני לריאליסטי הוא מהפנט ומושך. העולם של ארימה הוא עולם טרגי לנשים. סיפוריה העציבו אותי, נגעו בי והעלו הרהורים הנוגעים למקומן של נשים בחברה של ימינו.

אהבתי מאד את סיפוריה של ארימה וממליצה בחום רב. אלו סיפורים שימשיכו ללוות אותי עוד זמן רב.

לזלי ננקה ארימה נולדה בבריטניה וגדלה בה ובניגריה. זהו ספרה הראשון. כיום, היא מתגוררת בארצות הברית. הנשיונל בוק פאונדשיון בחרה בה כאחד מחמשת הסופרים המבטיחים לשנת 2017.

"מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים" מאת לזלי ננקה ארימה. תרגום מאנגלית-קטיה בנוביץ'. חרגול הוצאה לאור, מודן הוצאה לאור. מחיר: 88 ש"ח