lealand - הבלוג של lealand

תעלומת אנרי פיק / דויד פואנקינוס

דלפין היא מו"לית צעירה ושאפתנית שמגלה כתב יד מרתק בספרייה ציבורית בעיירה ברטאן. כתב העת נמצא באגף בשם "הספרים הדחויים" שבו מובאים כל הספרים שנדחו ע"י ההוצאות לאור. דלפין בטוחה שהספר שמצאה יהפוך לסיפור הצלחה. לפי מה שמופיע על כתב היד, הכותב הוא אדם בשם אנרי פיק, בעל פיצרייה מברטאן שהלך לעולמו לפני שנתיים. עיתונאי חסר כל שבעברו היה מפורסם, מאמין שאנרי פיק הוא לא הכותב האמיתי של הספר והוא מחליט לחקור את הנושא עד לגילוי האמת. האם חשדותיו יאומתו? תקראו את הספר ותגלו.

lealand

01/05/2019


תעלומת אנרי פיק / דויד פואנקינוס

263 עמודים

תרגום: לי עברון

הוצאת כתר ספרים

שנת הוצאה: 2019

59286141_808057922899381_7021604730992328704_n

ז'אן פייר גורווק מאוד אהב ספרים, עד כדי כך שחייו סובבו סביבם. בצעירותו הוא נישא פעם אחת, אך שבועות ספורים אחרי החתונה, אשתו עזבה אותו מסיבות שלא ידועות לאף אחד. גורווק ניהל את הספרייה העירונית של העיירה ברטאן שנמצאת בצרפת. הוא החליט להקים בה אזור שיוקדש לספרים הדחויים, אותם ספרים שההוצאות לאור דחו והסופרים נותרו עם חלום שלא התגשם ומעולם לא יכלו לפרסם את ספרם. סופרים מרחבי צרפת הגיעו לספרייה בברטאן על מנת להשאיר בה את הספר הדחוי שלהם. אך, העניין בספרים אלה לא היה רב והוא התאכזב מחוסר ההצלחה של הפרויקט.

דלפין היא מו"לית צעירה ושאפתנית המתאהבת בפרדריק, סופר שהוציא ספר כושל וחולם על הרגע שבו יזכה להכרה ותהילה בזכות ספר חדש שיוציא לאור בתקווה שהפעם יעריכו את מילותיו ויזהו את ערכן. השניים יוצאים לחופשה אצל הוריה של דלפין והם מחליטים לנסוע לעיירה השלווה, ברטאן, שנמצאת בקרבתם ושם הם מבקרים בספרייה העירונית. הם מופתעים למצוא את אזור הספרים הדחויים ומסתקרנים לקרוא מאותם כתבי יד שמעולם לא יצאו לאור. דלפין נתקלת בכתב יד שאותו כתב אדם בשם אנרי פיק. היא מוקסמת מהכתוב ומאמינה שמדובר בספר שראוי לצאת לאור וצפוי להצלחה גדולה. היא בטוחה בשיקול דעתה ולוקחת אותו להוצאה שבה היא עובדת ושסומכת עליה ומחליטה לפרסמו. דלפין מבררת מי הוא אותו אנרי פיק ומגלה כי מדובר בזקן שנפטר לפני שנתיים וכי במשך כל חייו הוא ניהל יחד עם אשתו פיצרייה. דלפין בישרה לאלמנה כי בעלה כתב ספר, האלמנה תחילה התקשתה להאמין. גם בתו של אנרי פיק, ג'וזפין, הייתה מופתעת, אבל בסופו של דבר הן השתכנעו שהדבר אפשרי. הספר התפרסם וזכה להצלחה מטורפת ובאז תקשורתי עצום, אך לאו דווקא בזכות תוכנו של הספר, אלא לאור הסיפור שמאחוריו...העובדה שבעל פיצרייה כתב בסתר, לא העז לחשוף את מילותיו ברבים, והשאיר את ספרו בספרייה במתחם הספרים הדחויים, עוררה התעניינות כה רבה שהביאה את האנשים לרכוש את הספר ולהתעניין בחייו של אנרי פיק המנוח. אלמנתו של אנרי פיק לא הבינה את ההיסטריה סביבה ואת ההתעניינות הרבה בבעלה המנוח. בתה ג'וזפין התלהבה מה-15 דקות התהילה שקיבלה וניצלה אותן כראוי לשם קידום מכירות בחנות אותה היא מנהלת.

ז'אן מישל רוש, הוא עיתונאי שבעבר פרסם מאמרים סנסציוניים שעליהם דיברו בכל מקום. בזכות הבאז שיצר סביבו, הוא הפך לדמות מוכרת והוזמן לאירועים רבים, התראיין לערוצי התקשורת השונים והיו לו חיי חברה פוריים. כעת, הוא חסר כל וחולם לשוב לימים הטובים שבהם הכתבים נהגו לרדוף אחריו ולשמוע את דבריו. רוש חשד שהספר שהתפרסם לא מכבר והפך לספר מצליח שנמצא בראש מצעד המכירות בצרפת, הוא לא באמת פרי עטו של אנרי פיק. הוא החליט לחקור את הנושא בתקווה שיצליח למצוא הוכחות לחשדותיו, ואולי גילוייו יחזירו אותו לכותרות ולימים הטובים שלו.

האם חשדותיו של רוש יאומתו ואנרי פיק הוא למעשה לא האדם שמאחורי הספר המצליח?

תקראו את הספר ותגלו!

הספר מראה לנו את מאחורי הקלעים של עולם הספרים. יש המון אנשים שכותבים ספרים, אך, לא כולם מקבלים הכרה וזוכים להוציא לאור את ספרם. המילים שלהם לא מתפרסמים ברבים ונותרים בחשיכה. כשספר יוצא לאור, הבאז שסביבו לאו דווקא נוצר בזכות תוכנו, וכמו במקרה של אנרי פיק, הצלחתו של הספר נבעה מהסיפור שמאחורי הסיפור. אילולא היה מדובר במוכר פיצה פשוט שמעולם לא התעניין בספרים והוא כבר איננו בחיים, רוב הסיכויים הם כי גורלו של הספר היה שונה לגמרי.

הכתיבה בספר הייתה קלילה וזורמת, ולעיתים קומית, מה שהפך את חוויית הקריאה למהנה למדי. לא הרגשתי מתח תוך כדי הקריאה, אך, כן סקרנות ועניין רב לגלות את תוצאות החקירה הספרותית.