די לחינוך - הבלוג של ענת שפירא-לביא

הזדמנויות

למה רובנו מחמיצים הזדמנויות? יובל אברמוביץ', האיש והרשימה, מנסה לפצח את התעלומה ולעזור

ענת שפירא-לביא

20/01/2018


כשרצתה לשכנע אותו לטעום מאכל מסוג חדש כשהיה ילד, סבתא של יובל אברמוביץ' הייתה אומרת לו: "תנסה, אפרוח שלי. שלא תמות טיפש!"... אולי בזכותה הוא פיתח את תפיסת החיים שלו: כשיש לך הזדמנות לנסות משהו חדש - אל תפספס אותה.

אברמוביץ' כבר הושיב חצי עולם לרשום רשימות של חלומות ורעיונות שכולנו רוצים להגשים, אז מה החידוש בספר החדש שלו? לדבריו בעקבות ההרצאות והסיורים בעולם סביב פרויקט הרשימה, הוא הבין שלא די לרשום רשימות ואפילו לא לצעוק אותן לעולם. צריך גם להיות מוכנים ומאומנים כדי לדעת להגיב נכון כשמגיעה לפתחנו הזדמנות להגשים חלום.

כדי שאנשים יצליחו להוציא לפועל את הרשימות שלהם, הם צריכים לפרוט כל פריט ברשימת החלומות שלהם לרשימה נוספת של עשר משימות מעשיות. לדוגמה: אם החלום שלכם הוא להוציא ספר ילדים עד סוף השנה, תצטרכו למצוא עורך ספרותי, ליצור קשרים עם סופרים שכבר עשו את זה לפניכם, לאתר מאייר לספר, ללמוד איך מוציאים ספר באופן עצמאי וכדומה (יש רשימה כזו בעמ' 192).

הספר עמוס בכלים שאמורים לעזור לכם לקדם את הרעיונות שלכם לקראת מימוש. כרגיל בספריו של אברמוביץ', גם כאן יש סדרה ארוכה של רשימות שאתם מוזמנים לרשום לעצמכם כגון: הזדמנויות שלא הבשילו וארצה לנסות בשנית, דברים שפעם פחדתי מהם והיום כבר לא, מכשולים שהתגברתי עליהם ועוד. לצדן תוכלו למצוא סיפורים מחייו של המחבר עצמו או מחייהם של אנשים שפגש, המתייחסים לאופן שבו למדו לנצל את ההזדמנויות שנקרו בדרכם. התרגשתי לגלות בעמ' 98-96 דברים שתרמה לספר בלוגרית סלונה הנהדרת יסמין כהן, שסיפרה על ההזדמנות לצמיחה שקרתה לה דווקא בעקבות משבר כשחלתה בסרטן.

בנוסף יש בספר הרבה משפטי השראה ("חלומות הם כמו אפליקציות - יש להם עדכונים כל הזמן. למדו להיות קשובים ללב שלכם"), שבמנותק מהקשר נשמעים אמנם כמו סתם בלה-בלה ניו-אייג'י, אבל איכשהו בתוך התבשיל השלם שאברמוביץ' מגיש לנו - אולי ייפלו על האוזן שלכם בדיוק בזמן הנכון ויעזרו לכם להעז לעשות משהו שעד כה לא העזתם לעשות.

עצה טובה שמצאתי בספר: החליטו על יום או חצי יום בשבוע, שבו אתם מפנים זמן לדברים שעדיין לא קרו ואתם חולמים שיהיו ההזדמנות הבאה שלכם. אם אתם שכירים - בקשו לעבוד יום אחד מהבית ואת זמן הנסיעות שתחסכו השקיעו בדבר החדש שאתם רוצים לקדם. אם אתם עצמאים, פנו לכם חצי יום בלו"ז כדי להשקיע במה שיכול אולי להיות מנוע הצמיחה הבא של העסק. זמן פנוי - גם זמן לבהות ולחלום ולתכנן את הצעד הבא - הוא הבסיס ליכולת שלנו להזניק קדימה רעיונות חדשים.

עוד פרטים על הספר באתר של הסופר

יובל אברמוביץ', ההזדמנות: מפרקים את הרשימה, עורכת: ענת לב-אדלר, הרשימה הוצאה לאור, 2017

opportunitylist