סיגליות ועוד - הבלוג של סיגלית בן-ישראל

יום השוויון / מייקל וייט

בשנה יש שני ימי שוויון סתווי ואביבי. אחת לכמה מאות שנים יש לנ"ל גם משמעות אסטרולוגית שמציתה את דמיונם של עובדי כתות שונות ששואפות לכח מהסוג הרע

סיגלית בן-ישראל

20/12/2016


יום השוויון

כתר 2007, 285 עמ'.

תרגום: אייל טלמון

בספר שני סיפורים שמתרחשים בשתי תקופות. האחד שמתרחש בהווה הוא פענוח שרשרת הרציחות ע"י לורה ניבן ופיליפ ביינברידג' ואילו השני - סיפורו של אייזק ניוטון שמתרחש במאה ה - 17.

"...כשאנשים חושבים על אייזק ניוטון, הם בדרך כלל מדמיינים תפוח שנפל מעץ והוליד את תאוריית הכבידה. אבל למען האמת יש ראיות משכנעות למדי המלמדות שהתאוריה לא נולדה ברגע ההוא. ההשראה האמיתית שהוליכה אותו אל אחת התאוריות החשובות ביותר בתולדות המדע מקורה בעיסוקו של ניוטון בתורת הנסתר..." עמ' 272 .

באותה תקופה, העיסוק באלכימיה ובתורת הנסתר נחשב לכישוף והוצא מחוץ לחוק. עוד מעניין, שכל חוקר שאף לשמור לעצמו את הממצאים שלו ולמרות שנכתבו מאמרים וחיבורים, הם לא פורסמו כמו בימינו ולעיתים אף הושמדו. לרוב המטרה היתה לגלות את אבן החכמים שמעניקה כח ומסוגלת להפוך כל מתכת לזהב, מה שהיה אחת הסיבות העיקריות להוציא את העיסוק הזה מחוץ לחוק באנגליה - הפחד שמי שיגלה את אבן החכמים הזו יגרום לקריסת הכלכלה.

הספר הזה הוא לא ספר מתח קליל דוגמת הרלן קובן. צריך להתעמק בו קצת יותר ולהבין את המהלכים ואת הדמויות.  יש נטיה חזקה להשוות אותו לצופן דה וינצ'י מאחר והוא יצא לאור בסמוך (2006) ובתקופה זו יצאו ספרים דומים רבים (ועדיין יוצאים לאור ספרים רבים בז'אנר הזה). אין בו הרבה טויסטים. הסיפור מוליך בקו ישר אחד לפענוח התעלומה.  אהבתי את זה שהסופר לא מנסה להסיח את תשומת ליבי מהסיפור העיקרי. הסיפור מהמאה ה - 17 מבוסס על דמויות אמיתיות שהסופר הוסיף להן נפח והפך אותן לעגולות ומעניינות יותר.

זה היה אמור מבחינתי להיות ספר לסופ"ש. חשבתי לעצמי שמדובר בספר מתח והוא לא ארוך במיוחד. להפתעתי הקריאה בו נמשכה על פני שבוע כמעט. אין לי ספק, שכנראה שיש משקל רב להלך הרוח שלי בשבוע זה, אבל צריך לקחת בחשבון שהספר מתחיל לתפוס תאוצה רק באמצעו בערך. התחושה שלי היתה, שהחצי הראשון של הספר מהווה רק רקע והכנה לסיפור, אבל אם הגעתם עד האמצע, תמצאו שהחצי השני של הספר מתקדם ממש מהר.

לי היה מעניין, אחרת כנראה לא הייתי שורדת אותו עד סופו. אני ממליצה למרות שהחצי הראשון של הספר מתנהל די בכבדות.

אני חייבת להתייחס לכריכה של הספר. אהבתי אותה מאד וזה הדבר הראשון שמשך אותי אל הספר הזה. הוא יצא בכריכה קשה והעיצוב מאד סיקרן אותי.

לדעתי בתקציר שבגב הספר יש המון ספויילרים, זו גם הסיבה שאני כותבת על הסיפור עצמו בסוף ולא בהתחלה כהרגלי אז למי שרגיש מאד ספויילרים מכאן ועד הסוף:

.....

.....

.....

..........

לורה ניבן מגיעה לאוקספורד לבקר את פיליפ ביינברידג' וביתם המשותפת ג'ו בדיוק ביום בו מתרחש הרצח של הנערה הראשונה. פיליפ ביינברידג' הוא צלם משטרתי ולורה עובדת על ספר מתח הסטורי כלשהו, בנוסף על היותה  כתבת פלילים של עיתון כלשהו. במקרה היא מלווה אותו בעקבות הקריאה שקיבל בדרך, סקרנותה מתעוררת והיא מוצאת את עצמה נדחפת לאמצע זירת הרצח.הרצח מחריד למראה. הגופה משוספת בחתכים כירורגיים מדוייקים ואבר אחד חסר. במקומו של האבר החסר מונח מטבע עתיק לכאורה.

המטבע מוליך את לורה לביקור של חברים ותיקים ולמחקר  מעמיק בנושא מטבעות מאותו הסוג, הרצח הכמעט זהה הנוסף שמתחולל מיד למחרת, מוביל אותה לשלב במחקר גם את תחום האסטרולוגיה והכל מתחבר מאד עם שורת מקרי רצח לכאורה מפוענחים משנת 1851 באותו המקום בדיוק. אלא שהכל התחיל בכלל במאה ה - 17 בתקופה שאיזק ניוטון חי באזור וערך את מחקריו. תקופה שבה הוקמו אגודות ומסדרים חשאיים וגם כאלה גלויים כמו: מסדר החברה המלכותית, השומרים ומסדר הספינקס השחור (השניים האחרונים דמיוניים לחלוטין לפי מה שמצויין בסוף הספר).

מקרה הרצח הראשון מתרחש מסתבר, ביום השוויון האביבי. בשנה יש שני ימי שוויון זה הסתווי וזה האביבי. אחת לכמה מאות שנים יש לנ"ל גם משמעות אסטרולוגית שבה חלק ניכר מהכוכבים מתייצבים בשורה אחת לשמש בבית של אחד המזלות. בסיפור שלנו מדובר במזל טלה. העובדה הזאת מציתה את דמיונם של עובדי כתות שונות שיש להם שאיפה לכח מהסוג הרע.