מותר לגעת וכדאי לשחק - הבלוג של Tommy&Annika

קצת אחרת

״הנשמות הטובות״ אומרות שאכשל, שאני לא יודעת לשחק לפי הכללים המסחריים של ימינו, שעדיף בהרבה שאהיה שכירה ושעסק עצמאי בתחום הצעצועים הוא טירוף. ואני חושבת קצת אחרת

Tommy&Annika

10/05/2016


שמי חמוטל ברקן, בעלת המותג TOMMY & ANNIKA , חנות צעצועים ייחודית שנפתחה לפני כתשעה חודשים בקניון גבעתיים.
לפני 4 שנים המון אנשים חשבו שקצת השתגעתי...
עד לפני 4 שנים הייתי מנכ״לית דיאדה (רשת מרכזים להורים ולילדים). עבדתי בדיאדה כעשר שנים והייתה לי עבודה נהדרת. מהנה, משמעותית, מאתגרת, מתגמלת (מכל הבחינות) ומוערכת על ידי הסביבה.  ואז התפטרתי! התפטרתי ונסעתי יחד עם בני המשפחה שלי לטייל בקראוון ברחבי ארצות הברית למשך חמישה חודשים.
בטיול הארוך היה לי זמן רב לחשוב ״מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה״? (מחשבות אופייניות לגיל 40, לא?) אבל גם לאחר חמישה חודשי טיול לא היו לי תשובות לשאלה הזו למעט עניין אחד - היה לי ברור שאני רוצה להיות עצמאית ולא שכירה!
אז המון אנשים חשבו שהשתגעתי. גם התפטרתי מעבודה נהדרת, גם הוצאתי את כל כספי הפיצויים שלי (ולמעלה מזה) על טיול, גם סרבתי לכמה הצעות עבודה מפתות שחיכו לי כשחזרתי ממנו, גם החלטתי להיות עצמאית וגם לא ידעתי באיזה תחום.
גיבוש הרעיון  והפיתוח שלו ארכו זמן ממושך והשקעתי שנתיים בהקמה של מיזם עסקי גדול וחדשני בתחום הפנאי למשפחות.  מצאתי שותף, השקענו זמן וכסף והרגשתי שהחלום המקצועי והאישי שלי עומד להתגשם. כחודשיים לפני פתיחת העסק דברים השתבשו והמיזם שעליו חלמתי לא הצליח לצאת לפועל.  חוויתי משבר גדול. גדול מאוד. על אף המשבר הרצון להיות עצמאית לא חלף וכחמישה חודשים לאחר מכן נפתחה TOMMY & ANNIKA. חנות צעצועים קטנה וייחודית בקניון גבעתיים שעל אף שהיא איננה המיזם העסקי המקורי שלי היא בהחלט איפשרה לי לממש את החלום שלי להיות עצמאית.
תמיד הגדרתי את עצמי באמצעות מה שאני עושה, באמצעות העבודה שלי. מכיוון שזו ״שריטה״ שאני מודעת לה היטב היה לי חשוב שהעסק שלי יהיה מבוסס על תפיסת העולם שלי ועל מערכת הערכים שלי (וביניהם: אמון, נתינה, מקצועיות, איכות, יושרה ושמחה) וזאת בכדי שאוכל להרגיש שלמה עם העשייה שלי לכל אורך הדרך.
מבחינתי העצמאות שלי היא עצמאות מחשבתית / חשיבה עצמאית והאתגר הגדול והיומיומי שלי הוא להקשיב לעצמי ולא לתת לקולות הסובבים אותי להחליש אותי.
TommyAnnika0805_sec
אני יודעת שאני ״עושה דברים קצת אחרת״:
* פתחתי חנות עצמאית בקניון למרות שבקניונים שורדות רק הרשתות הגדולות וגם הן לא תמיד...
*  אני מקדישה משאבים ושטח בחנות ליצירת אווירה ייחודית ולא מנצלת כל מילימטר של שטח אפשרי לתצוגה ולמכירה (החלטה מסחרית שנויה במחלוקת).
* החנות מקדמת שיוויון מגדרי בתחום הצעצועים ואינני מוכרת צעצועים המנוגדים למערכת הערכים שלי גם אם הדבר פוגע בי מבחינה מסחרית.
* בכניסה לחנות יש שלט: ״מותר לגעת וכדאי לשחק״. אני מציגה חלק ניכר מהמוצרים כשהם פתוחים ומעודדת חשיפה והתנסות על אף העלויות הכספיות הכרוכות בכך.
 יודעי דבר מתחום הקמעונאות ועוד כמה ״נשמות טובות״ אומרים שאני טועה, שאני לא מספיק מסחרית, שאין לי זכות קיום עסקית, שכוחות השוק (בעיקר בנוגע לחלוקה המגדרית) חזקים ממני, שלא אחזיק מעמד ועוד איחולים ״נחמדים״ שכאלה...
ואני אומרת: ייתכן. ייתכן שאני טועה. ימים יגידו. הדרך אל ההצלחה רחוקה, קשה, מאתגרת ורצופת מכשולים אבל אני שלמה לחלוטין עם הדרך בה בחרתי וייתכן שדווקא החשיבה העצמאית, הבלתי מתפשרת, תוביל לכך שהלקוחות יאהבו, ויעריכו, ויקנו, ויאפשרו לחנות לשגשג ולצמוח!

מוזמנים לבקר אותנו בקניון גבעתיים, קומה 3 ולהתעדכן בדף הפייסבוק של TOMMY&ANNIKA

 

facebook_T&A_cover