מג'נגלת - הבלוג של Ya'arit Trabelsi

ספרי טיסה

המלצה על ספרים קלילים, מהנים ומשובחים

Ya'arit Trabelsi

24/07/2017


המונח "ספרי טיסה" מתייחס לכל אותם ספרים קלילים וזורמים שאפשר לקרוא "בבת אחת" - בטיסה (מכאן שמם), על חוף הים, שפת הברכה או סתם בשבת בבוקר.

ואל תתבלבלו - לא מדובר בספרים שאיכותם ירודה. ליהפך. בעיניי לכתוב ספר שהוא גם מעניין, גם קליל וגם עושה חשק לסיים את כולו בלי לעצור, זו אמנות של ממש. לאחרונה קראתי כמה כאלו, שהיוו לי חברה נעימה, העלו בי חיוך וגרמו לי להמליץ לכם עליהם:

"מאה ימים של אושר", מאת פאוסטו בריזי, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן

meaa_yamim_shel_osher

אוח. כמה נהניתי מקריאת הספר הזה, שעלילתו מתרחשת באיטליה על כל המשתמשע מכך. עוד לפני העלילה עצמה (שמקסימה לא פחות) אני חייבת לשבח את הכתיבה הקולחת, שלעיתים נדמה כאילו מדובר ביומן אישי או בשיחת סלון. הניבים האיטלקיים ותיאור המקומות סחפו אותי אל מחוזות איטליה היפה וממש יכולתי לשמוע את צליל השפה המתגלגל (שאני כל כך אוהבת).

העלילה עצמה מספרת את סיפורו של הגיבור - נשוי ואב לשני ילדים, שחקן כדור מים בדימוס שמאמן נבחרת זניחה במועדון הכושר השכונתי וגם - בוגד מהצד באשתו. יום אחד הוא מגלה שיש לו סרטן שמותיר לו 100 ימים לחיות והוא מחליט לנצל אותם כדי לחיות. ממש כך. המסע שלו, שאמור להיות עצוב עובד בצורה נעימה ומחוייכת שמשכנעת את מי שקורא שההחלטה אכן היתה החלטה מושכלת ובדיעבד - קשה, אבל גם נכונה. פשוט מקסים!!

בכתיבת שורות אלה אני לא יכולה שלא לחשוב על מותו הטראגי של אמיר פיי גוטמן שזכה (באופן הירואי אך דומה) לחיות שנה שלמה את החיים עצמם. לחיות באמת. ההקבלה בין השניים בלתי נמנעת ומעוררת לא מעט תהיות על החיים, על המוות ועל מה שביניהם. אתם פשוט חייבים לקרוא את הספר הזה. מילה שלי!

"לחוץ חתונה", מאת עומר ברק, הוצאת מודן

slachoootz

קומדיה רומנטית חביבה, ישראלית מאוד ומשעשעת (אולי כי נכתבה בידי גבר). גיבור הספר תכף בן 30 ולמרות שהציב לעצמו כמטרה להתחתן כבר, הוא מוצא את עצמו חודש לפני הדד ליין כשהוא שוב רווק (לאחר שנפרד מחברתו). שרשרת של אירועים/ טעויות (עניין של הגדרה) מובילה אותו להיות כוכב בדרמה של עצמו בלי שהוא ממש יכול לרדת מהרכבת הנוסעת שעליה עלה.

כך, מבלי שהתכוון הוא נסחף למשימה בלתי אפשרית שבה הוא מחוייב למצוא כלה (ולהתחתן איתה) תוך חודש, או - לשלם פיצויים למגזין שאותו עורכת חברתו הטובה (על זה יש ויכוח) ירדן ושלו התחייב להעביר את הכתבה על כל תלאותיה. מה היה בדרך ואיך זה נגמר תקראו בעצמכם. אני רק אומר לכם שבהחלט מדובר בספר משעשע שהאדפטציה שלו לישראל הופכת אותו למשעשע עוד יותר (כי אם זה היה סרט הוליוודי, קשה היה לחשוד שהסיפור מופרך).

"הבחורים של קלרה", מאת אדיבה גפן, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן

habachurim_shel_klara_front

ספר בלשי מהנה, שלשם שינוי לא מגלה מה באמת קרה, אלא גורם לחשוב יחד עם העלילה (בדומה לסדרה "ליל האירוע" למי שמכיר).

דקלה גיבורת הספר היא ילדה טובה מחולון שמקבץ אירועים בסגנון "דלתות מסתובבות" מוביל אותה לחתונת הפאר של אחת ממשפחות הפשע (והפוליטקה) הישראליות. מה שמתחיל כהצעה לבילוי נחמד שיעזור לה להתגבר על הפרידה מחבר שלה הופך לסיוט שבו היא מוצאת את עצמה חשודה בדריסה של אישה שמעולם לא הכירה. למרות שהיתה שיכורה כלוט בעת האירוע משהו בבטן מרגיש לה מוזר והיא מחליטה לבדוק את העובדות (על אף שהיא יכלה בקלות להמשיך הלאה בחייה). צעד מוביל לצעד וגילוי מוביל לגילוי, עד שכבר אין דרך חזרה.

כאחת שמאוד אוהבת סרטי, סדרות וספרי בלשות - נהניתי מאוד מהספר.

"רומאו רע", מאת ליסה רייבן, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן

tje1cnnje5nuxh8jn0ff

ספר ספק רומנטי ספק אירוטי מקסים וסוחף, שגיבוריו הם קאסי ואית'ן - שחקנים צעירים ומוכשרים עם עבר רומנטי מתוסבך שנפגשים שוב אחרי שנים ומנסים להתגבר על מה שהיה, לא בהצלחה יתרה יש לומר. למרות שהסוף צפוי למדי, הכתיבה הצליחה לסחוף אותי והמצוקה (בעיקר של קאסי) משדרת אמינות ולרגעים, אפילו הצלחתי להזדהות עם חלק מהדברים שעברה. סיפור המסגרת - ההצגה רומיאו ויוליה רק מוסיפה תוכן ועניין והופכת את הכל להרבה יותר מסובך (ממש כמו בסיפור המקורי. ממש כמו בחיים).

 "עוצרת נשימה", מאת שרית חיים, הוצאת מודן

עוצרת-1

ספר מעורר מחשבה שגיבורתו היא נערה צעירה, מורה בבית הספר, שחיה ומטפלת באמה החולה ובאחיה המשותק. כשהסרטן חוזר ואמה מאושפזת, היא פוגשת את הרופא שישנה את חייה מקצה לקצה. היא חכמה ויודעת שהוא לא טוב לה או עבורה, אבל הוא כוחני ויודע איפה ללחוץ והיא מוצאת את עצמה שבויה שלו, על כל המשתמע מכך.

הספר הזה העלה בי רגשות שונים - מצד אחד הבני מה מניע אותה ותהיתי מה הייתי עושה במקומה, ומצד שני כאישה, כעסתי עליה מאוד על הבחירה להיות אישה מוכה (גם אם לא פיזית), צייתנית ומושפלת במקום לקום ולהילחם על חייה - קשה המאבק ככל שיהא. ואני מודה שהתלבטתי אם להמליץ על הספר הזה, אבל בסוף החלטתי שדווקא בגלל שהוא גרם לי לחושב יש מקום להמליץ עליו ואולי לגרום לנשים אחרות, לחשוב גם.

 "עונת החתונות", מאת ליסה קלייפס,  הוצאת כנרת, זמורה-דביר

206541

עוד ספר רומנטי קליל וחמוד, שבמרכזו עומדת אייברי - מפיקת חתונות מתחילה ומוכשרת שבדיוק מתחילה לבנות קריירה משגשגת בשכונת יוקרה, תוך שהיא נמנעת מיצירת קשרים רומנטיים שיסיחו את דעתה. אבל בחיים כמו בחיים - תוכניות לחוד ומציאות לחוד ובאחת החתונות היא פוגשת גבר שמצליח לסדוק את החומות הבצורות שבנתה סביבה. חמוד וקליל.