אסיה - הבלוג של Argania Center

אנו מחליטים בזאת . . .

ואם נזכור להיות ערניים בכל רגע של החיים, נוכל לראות עד כמה הכל גמיש ופתוח. ועד כמה יש בנו כוח לשנות דברים ולעשות בחירות חדשות, ולעשות את הבלתי צפוי ולהיות הכי אותנטיים ומשוחררים.

Argania Center

14/08/2011


החלטה

רבים מאיתנו נוטים להתלבט ארוכות בתהליך קבלת החלטות, ומניחים למחשבות טורדניות להטריף אותם במשך שעות ויש כאלה שאף יותר מכך. העתיד מקשה עלינו להחליט והמוח מריץ תסריטים אינסופיים של מה שעשוי לקרות בעתיד, בניסיון נואש לחזות את התסריט הטוב ביותר. אחד הגורמים המרכזיים למתח הן המחשבות שאינן מפסיקות להפריע את מנוחתנו, והסיבה לכך היא בגלל שאנחנו מונעים מתוך דחף לנסות ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורנו. ואנחנו מנסים לכתוב תרחישים עתידיים אפשריים, בהתבסס על ניסיון העבר והכרותינו עם עצמנו. אנו נוטים לשכוח כי הרבה ממה שקורה לנו הוא לא בבחירתנו, ונוטים לשכוח את כל המאורעות שלא בחרנו והביאו אותנו עד הלום לדוגמה: אפשר לבחור מעיל ומגפיים, אבל לא ניתן לבחור את מזג האוויר.

בואו נעשה תרגיל

נסו להיזכר בפעם האחרונה שבחרתם לשבת בבית קפה או מסעדה כלשהם, ונסו לשחזר מה בחרתם מהתפריט. כעת שימו לב לבחירות שעשיתם, ולא לנסיבות קטנות או משמעותיות שגרמו לכם למצוא את עצמכם שם כמו למשל: העובדה שבמקרה הייתם בסביבה לכאורה, הייתם רעבים או פשוט יש לכם זיכרון עבר חיובי מהמקום. אפילו מה שבחרתם מהתפריט, האם באמת בחרתם או שאלה פשוט התניות שמבוססות על ניסיון העבר כמו סוג האוכל שהוריכם נהגו לתת לכם בהיותכם ילדים?

תשתחררו מההרגלים שלכם

יחד זאת, גם ההיפך הוא נכון לגמרי. באופן פרדוקסאלי, יש לנו גם יותר חופש ממה שנדמה לנו. הרבה פעמים אנחנו מוצאים שהחיים שלנו מתנהלים על טייס אוטומטי כלומר, אנחנו מנוהלים על ידי ההרגלים שלנו. והשכחה הוא ההרגל הגדול מכולם. אם נשים לב ונהיה מודעים לאיך שאנחנו ממשיכים להשתמש באותם דפוסי מחשבה והתנהגות, ואם נזכור להיות ערניים בכל רגע של החיים, נוכל לראות עד כמה הכל גמיש ופתוח. ועד כמה יש בנו כוח לשנות דברים ולעשות בחירות חדשות, ולעשות את הבלתי צפוי ולהיות הכי אותנטיים ומשוחררים.

כמה תובנות שעשויות לסייע בקבלת ההחלטות

אירועים מתנים אותנו ויוצרים את מי שאנו מרגע לרגע. מעצם הידיעה שהרבה דברים הם מחוץ לשליטתנו, די בה כדי שנוריד מאיתנו מתח, בעוד אנו מנסים בכל דרך  להחליט ולתכנן את עתידנו. זה מאפשר לנו להיות בהווה ולהיפתח להפתעותיו ללא הצורך להחליט. זה מאפשר לנו להיות קצת יותר ילדים ולהתחבר לאיכות הראשונה שקיימת בכל אחת ואחד מאיתנו, וכמובן להעריך את מה שמגיע אלינו במקום לנסות ולשלוט בתוצאות. ברגע שנגיע מגישה כזאת למצבים בהם אנחנו כן חייבים להחליט, ההחלטות נעשות ממקום הרבה פחות מתוח, והרבה יותר קל ופשוט ללכת בכיוון שנראה המתאים ביותר.

חיים במודעות ולא באוטומט, יפתחו עולם של חופש. איננו רוצים להיות פאסיביים לגמרי, ולעמוד מנגד ולתת לאירועים לנהל את חיינו, וכמו שאומר המשפט: "רק דגים מתים נסחפים בזרם." מודעות לחיינו כולל לפרטים הקטנים ולכאורה טריוויאליים של היום יום, יסייעו לנו לחיות עם הרבה יותר פוטנציאל ואפשרויות.

מרבית ההחלטות נעשות בספונטאניות באותו הרגע. אם נתבונן לעומק נבחין, שרוב החישובים האינטנסיביים, ההשערות והקשיים שנלווים לבחירה, הם בעצם כמו לתת גז בניוטרל. כשההחלטה מתקבלת, היא תמיד מתקבלת באותו הרגע, ועל פי רוב אחרי שכבר הותשנו מחשיבה מאומצת וארוכה. אם נכיר בכך, נוכל לקצר את תהליך קבלת ההחלטות בצורה משמעותית, על ידי שנלמד לקחת החלטות יותר ספונטאניות, אינטואיטיביות ומיידיות, ולהפחית את הפטפטת המתישה במוחנו. לשחרר את הלחץ לבחור ולהתמקד במה שטוב, מה שמסייע לנו ותומך בנו. התבוננות על התמונה הגדולה הופכת את כל האפשרויות והבחירות לפחות קריטיות. אם רצונותינו וצרכינו יהיו פחות קדושים בעינינו, בחירות לא יהיו עניין גדול ומסובך כל כך.

אנחנו צריכים לעשות את ההחלטות שלנו בחיים. אם לא נעשה את החלטותינו בעצמנו, וכל הזמן נהיה תלויים בהחלטות של אחרים אזי יהיו החיים נטולי תקווה וחסרי טעם. עלינו לעשות את החלטותינו בעצמנו, וכך נראה וניווכח איך וכמה שהחיים יכולים להיות יפים ומהנים אפילו אם נעשה טעויות פה ושם, זה חלק משיעורי החיים בלטעות וללמוד .

כל הזכויות שמורות לאסיה ©