מה הסיפור שלך? - הבלוג של יעל רותם

אני יודעת מה יקרה לך בשנה הזאת

לו היתה לי היכולת לאמר לכם מה עומד להתרחש בחייכם השנה, האם הייתם רוצים שאספר לכם? האם הייתם מבקשים שאגלה לכם מה יקרה בסוף? העתיד שלנו הוא המסתורין הגדול שאופף אותנו, ולעיתים הוא שולח לנו רמזים, "טיזרים" קטנים, שמדגימים לנו מה יקרה בסוף, ומה עלול או עשוי להתרחש. מאז ומעולם בני אדם פיתחו יחס אמביוולנטי […]

יעל רותם

29/09/2011


לו היתה לי היכולת לאמר לכם מה עומד להתרחש בחייכם השנה, האם הייתם רוצים שאספר לכם? האם הייתם מבקשים שאגלה לכם מה יקרה בסוף?

העתיד שלנו הוא המסתורין הגדול שאופף אותנו, ולעיתים הוא שולח לנו רמזים, "טיזרים" קטנים, שמדגימים לנו מה יקרה בסוף, ומה עלול או עשוי להתרחש. מאז ומעולם בני אדם פיתחו יחס אמביוולנטי בנוגע לניבוי העתיד ועניין זה מפרנס בהצלחה מיסטיקנים, קוראים בקפה ובמזלות, משיחים וחוזים למיניהם. מצד אחד קיימת כמיהה עזה ומובנת להציץ אל הסוף, למה שמחכה אי-שם, ומנגד התנגדות חריפה מצידם של פחדים וחששות, המהולים ברצון להפתעה ולגילוי.

כשאנחנו קוראים סיפורים, תמיד עולה שאלת הסוף שבחר הכותב ומידת הנחת שהוא מקנה לנו. אנו שואלים את עצמנו – האם הסוף התאים? האם היה "נכון"? האם זה היה הסוף שציפינו לו או שקיווינו לקבל? הניסיון כבר לימד אותנו לתת כבוד לסוף, מתוך ידיעה שסוף שתפור ביד גסה עלול "להרוס הכל" ולקלקל את החוויה.

כשאנחנו מאוכזבים או כועסים מסוף מסוים, מעניין לבדוק מדוע התעוררו דווקא הרגשות הללו: האם משום שהגיבור העז לעשות מה שאנחנו לעולם לא נעז לעשות? או אולי משום שהוא מובס ו"מוותר לעצמו" בדיוק כמו חלקנו? והאם סוף מתקתק יעצבן אותנו באופן נוראי משום שאין שום קשר בינו לבין המציאות, או דווקא ירגיע אותנו וייתן לנו את הנחמה שאנחנו מחפשים לעצמנו?

בכל פעם שיש לנו מחשבות על סוף אחר, שנראה לנו ראוי יותר, מעניין לבדוק כיצד הסוף הזה משקף את התנהגותנו בכלל, ואת מה שמעסיק אותנו או מטריד באותה נקודת-זמן.

דיון על סוף אחר הוא גם תרגיל ואימון במחשבה תוצאתית, בקבלת החלטות ובבחינת אלטרנטיבות. נסו ליזום שיחה על האפשרויות לסוף אחר עם ילדיכם בשעת ההקראה של סיפור שלפני השינה או בשיחה על אירוע מחייהם של בני הבית.  דמיינו יחד איתם אפשרויות אחרות לסיים את אותו סיפור בין אם הוא יצירה ספרותית ובין אם הוא סיפור מהחיים, משהו שקרה לאחד מכם לאחרונה. תרגול של מחשבה על סוף אחר מעודד התפתחות בכיוונים רבים: פיתוח של דמיון וחשיבה יצירתית, גמישות מחשבתית ויכולת לחשיבה מגוונת על אלטרנטיבות .

שימו לב לעוד דבר-מה שקשור לסוף: אגדות ומעשיות רבות מסתיימות במשפט "הם חיו ביחד באושר ועושר עד עצם היום הזה".

כידוע לכם זה הסוף המקובל בעברית. אולם הסוף המקובל לאגדות נשמע שונה מעט בשפה האנגלית:

"And they lived happily ever after". ה"עושר" לא מופיע באנגלית, אלא רק עניין השמחה (Happily) . העושר הוא כבר תוספת שלנו! תחשבו על זה...

לסיום: סוף נהדר שזכור לא פחות מהסרט כולו

שלכם,

יעל רותם

www.your-story.co.il