עצמאות - הבלוג של Independence Day

טקס הדלקת המשואות 2018 יום העצמאות 70

טקס הדלקת המשואות 21018 בסימן 70 שנה לישראל ברחבת הר הרצל ירושלים יופיעו אמנים, זמרים, נגנים, דגלנים ועוד. טקס מדליקי המשואות 2018 בנושא "מורשת של חדשות" בו ידליקו 14 לפידים, יכלול את ראש הממשלה, זאב רווח ועוד. כרטיסים לטקס ניתנים להזמנה בחינם, כאשר במהלך הטקס הממלכתי, יתקיימו הופעות של שרית חדד, אמיר דדון, התקווה 6 […]

Independence Day

15/04/2018


טקס הדלקת המשואות 21018 בסימן 70 שנה לישראל ברחבת הר הרצל ירושלים יופיעו אמנים, זמרים, נגנים, דגלנים ועוד. טקס מדליקי המשואות 2018 בנושא "מורשת של חדשות" בו ידליקו 14 לפידים, יכלול את ראש הממשלה, זאב רווח ועוד. כרטיסים לטקס ניתנים להזמנה בחינם, כאשר במהלך הטקס הממלכתי, יתקיימו הופעות של שרית חדד, אמיר דדון, התקווה 6 ושל נטע ברזילי.

לכרטיסים, לוח זמנים ופרטים על טקס הדלקת המשואות בהר הרצל - באתר הבא.

ועדת סמלים וטקסים בראשותו של רגב הכריזה על שמות המדליקים בטקס יום העצמאות ה-70.

הזמר והכותב שלמה ארצי ידליק משואה. "בסגנונו הייחודי, ארצי מבטא את חוויית החיים בישראל בשיריו, בכתביו ובשידורי הרדיו", אמר רגב בהודעה. ארצי אמר כי הוא "זוכה לכבוד רב", אך הצטער על כך ש"הוריי ואחיותי לא ישתפו איתי את הרגע הזה ".

השחקנית הוותיקה לאה קניג, בת 89, תדליק לפיד. "קניג הפך לאחד הסמלים של התיאטרון הלאומי הבימה שבו שיחקה תפקידים מרכזיים רבים", אמר רגב.

האלוף (מיל ') ישעיהו (שייקה) גביש , יו"ר אגודת הפלמ"ח, בן 93, ידליק גם לפיד. "גביש היה בין אלה שתכננו את מבצע סיני ושימש מפקד פיקוד הדרום במהלך הניצחונות המפוארים שלו במלחמת ששת הימים", אמרה ועדת הבחירה.

מדליית הזהב הפראלימפית קפטן (מיל ') נעם גרשוני נבחר על ידי הוועדה להדליק משואה. הוא נפצע לאחר שהמסוק שנסע התנגש במסוק נוסף במהלך מלחמת לבנון השנייה, והרג את טייס המשנה שלו, ומאז הוא מרותק לכיסא גלגלים. הוא זכה זהב של 2012 לונדון קיץ  סינגלים משותפת ברונזה ב זוגות זוגות. "גרשוני מבטא את המורשת של חיילי צה"ל נכים ופצועים, שנושאים בגאווה ובאומץ את מחיר תחיית המדינה על גופם", אמרה הוועדה.

רחלי גנות, מנכ"ל חברת רחיפ, חברת היי-טק המשלבת נשים חרדיות לכוח העבודה, נבחרה גם להדליק לפיד.

קומיקאי יליד מרוקאי, שחקן קולנוע, והבמאי זאב רווח, בן 78, נבחר להדליק משואה. "בדרכו האמנותית הייחודית הוא יצר מרחב רב-צבעים במציאות הישראלית, תוך שימוש בצחוק וברגש", אמרה הוועדה.

המומחה לבלש אבשלום קור, בן 68, ידליק לפיד. "הוא כתב ספרים רבים, אירח אינספור תוכניות רדיו וטלוויזיה, חידונים ומחזות המוקדשים לעברית", אמרה הוועדה. "היא חידשה את מורשת השפה העברית והפכה לסמל של האהבה לדיוק ולחיבור שפת הדיבור הישראלי למקורותיה העתיקים".

מרגלית זינאטי, בת 86, תושבת כפר פקיעין שבגליל, תידלק לפיד. משפחתה התגוררה במשך מאות שנים בפקיעין, והיא מטפלת בבית הכנסת של העיר, אמר כי מכילה אבנים מבית שני. "במשך כל חייה עבדה כדי לשמר את בית הכנסת העתיק בפקיעין ולהעביר את ההיסטוריה של פקיעין וחוויות משפחתה לדורות הבאים", אמרה הוועדה.

שיח 'מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של הקהילה הדרוזית בישראל, ידליק משואה. תושב הכפר הצפוני ג'וליס, משפחתו מובילה את הקהילה הדרוזית המקומית מאז 1753. הוא הוביל את קהילתו "בתקופה של אתגרים רבים, תוך ניסיון מתמיד לשמר את מורשתה הייחודית תוך הסתגלות למועדים המשתנים, "אמרה הוועדה. "שיח 'טריף הוא אישיות מרכזית בדיאלוג הבין דתי בישראל ועובד ללא לאות לבניית גשר של סובלנות והבנה בין בני דתות ותרבויות שונות".

מרסל מחלוף, ביוטכנולוגיה עטורת הפרסים באוניברסיטת הטכניון בחיפה, תשתתף באירוע טקס הדלקת המשואות 2018. "המחקר החדשני שלה הביא לפריצות דרך רבות שאיפשרו טיפול מדויק וממוקד יותר בסרטן מבלי לפגוע בתאים בריאים", אמרה הוועדה.

המתמטיקאי אביעזר פרנקל , בן 88, שזכה בפרס ישראל על עבודתו לתיאוריה של קומבינטורית, יביא לפיד. בשנת 2014 נחטף ונרצח אחד מנכדיו, יעקב נפתלי פרנקל, על ידי טרוריסטים של חמאס.

תלמידת תיכון בת 15, מאי קורמן, שהרשימה פטנט על רעיון למניעת נשכחות של ילדים במכוניות, תדליק גם לפיד.

טקס הדלקת המשואות 2018