rkrispin - הבלוג של רונית קריספין

להיות עם חופשי(ה) בארצנו

ראיון חגיגי ואופטימי עם שרת המשפטים לקראת חג החירות

רונית קריספין

04/04/2017


איילת שקדלכבוד חג החירות, נפגשתי עם שרת המשפטים, איילת שקד, לשיחה קצרה על קדנציה רצופת שינויים.

משרד המשפטים הוא משרד דומיננטי ודרמטי בחייו של שלטון דמוקרטי בהיותו צומת מפגש ייחודי של רשות מבצעת, רשות שופטת ורשות מחוקקת.

איילת שקד, שחייה חיים בעלי אופי שאינו דתי כלל בצפון תל אביב, יושבת במפלגה דתית ציונית שמרבית בוחריה חיים הרחק מצפון תל אביב, מבטאת גם היא יישות ייחודית בהרכב המפלגה.

כשנכנסתם לממשלה, דרשת את תיק המשפטים. מה עמד מול עינייך כשהתעקשת עליו? מה רצית לשנות?

"רציתי לעשות כמה דברים. ראשית, למדתי והתפתחתי לכוונים שונים. אחת המטרות המרכזיות היתה ריסון המהפיכה השיפוטית. אני מבקשת להעביר את המערכת משימוש אקטיביסטי לשמרני. רוצה להוביל מגמה של ריסון משפטי ופחות משפטזציה.

משפטזציה?

"כן. בכל החלטה מנהלית בג"צ מתערב וזה מאוד מקשה. גלובס פרסם לאחרונה דו"ח לפיו משרדי ממשלה מעסיקים מספר עצום של יועצים משפטיים. זו רעה חולה. וזה נובע מהמונח שהכל שפיט".

ואיך את רואה את השופטים בתוך השינוי הזה? מה גישתך לשופטים שמתבטאים מול נאנסת "האם נהנית?" או שופט שאומר לתובעת שהוא לא מאמין לה שהטרידו אותה מינית בחברת הייטק כי הוא קורא בעיתון שהיא מתנהלת למופת?

"זה קצת פופוליסטי בעיני. לוקחים משפט אחד ועושים ממנו הרבה יותר ממה שצריך. נכון, המשפט אולי לא היה צריך להאמר כלל, אבל חשוב לראות את הקונטקסט."

ובכל זאת, כיצד מטפלים בשופטים כאלו?

"ראשית צריך להגיש תלונה רישמית. בלי להגישה, אין לנו דרך לטפל."

האם שופט כזה יכול להמשיך לכהן בתפקידו, לדעתך?

"כן. ואם התלונה נמצאת מוצדקת, הוא חייב להתנצל, אבל לא הורסים קריירה"

כמה זמן לדעתך, תמשך "מלכות נתניהו"?

השרה שותקת.

אשאל את זה אחרת, בשנים האחרונות ישנה אנפלציה של אנשי ציבור שסורחים  ומואשמים בפלילים או שסתו מהמוסר המצופה מהם.

"נכון"

מה דעתך על הצעת חוק לפיה אנשי ציבור יוגבלו לשתי קדנציות בלבד? אולי זה ירסן?

"לא בטוחה שזה נכון באופן גורף לכל התפקידים בשירות הציבורי. אני בודאי אתמוך בכזה חוק לראשות ממשלה. אם מדובר על ראש ממשלה, צריך להגביל לשתי קדנציות או לשמונה שנים. זו מציאות נכונה".

איך לדעתך תגמר פרשת התאגיד?

"הויכוח בין ראש הממשלה ושר האוצר הוא פתיר, ובטח לא נושא להולכים איתו לבחירות".

מצב שבו גם שרת המשפטים היא אישה, גם נשיאת בית המשפט העליון וגם מנכ"לית המשרד הן נשים, הוא סוג של אוטופיה. כמה זה באמת משפיע?

"משפיע מאוד.  הנשיאה ואני עובדות יפה יחד. גם כשיש חילוקי דיעות אנחנו יודעו לכבד ולהקשיב. יש הרבה פחות אגו על השולחן".

איך גרים לשיטתך, בכפיפה אחת, בית משפט העליון, הנאור שלוחם בכל העוצמה על זכויות אדם ובאותה מערכת ממש  בית דין שפוגע באישה יום יום שעה שעה, מכח החוק? אני כמובן מדברת על בתי הדין הרבניים.

"עצם השאלה היא מגמתית. אנחנו מדינה יהודית. בבית הדין הרבני מינינו המון דיינים חדשים, מתקדמים וליברליים ואני מאוד מקווה שרואים את השינוי כבר. אנחנו מדינה יהודית. מייסדי המדינה בחרו להקים אותה ככזו. מי שרוצה מנהל את ההליך שם, הפרוצדורה יכולה להתנהל גם בבית משפט אזרחי.  לאחרונה עשינו שינוי משמעותי מאוד, ששנים דיברו עליו ואנחנו קידמנו אותו וזה השוואת האגרות. לאחרונה יצא לי לבדוק את ההפרש וגיליתי לתדהמתי שבבית הדין הרבני עלות פתיקת תיק הוא סביב ה 200 ש"ח ובבית הדין האזרחי הוא כ 3500 ש,ח. זה מצב שהוא לא הגיוני והשינוי הזה הוא הכרחי."

איזה יופי. שינוי מבורך.

"אכן. בכלל מיננו הרבה שופטים ושופטות חדשות. ראיתי שמהערכת איננה מאוזנת וחיפשנו שופטים אתיופים, למשל. לשמחתי מצאנו שתי שופטות אתיופיות שהן גם שופטות מצויינות ובמקרה הן אתיופיות. בקרוב נמנה שופטת קאדית ראשונה אי פעם בארץ בבית המשפט השארעי".

מרשים. האם את מגדירה את עצמך פמיניסטית?

"בהחלט. אני פמיניסטית מעצם אורח חיי. בעלי משקיע בגידול הילדים".

תודה רבה, וחג חירות שמח.