אקטואליה לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים - הבלוג של הסתדרות העצמאים

מכבסת המילים של הפוליטיקאים

הפוליטיקאים אוהבים להיעזר ביועצים שאוהבים להמציא ביטויים שנראים טוב בכותרות. והציבור שאוהב לקרוא כותרות לרוב איננו מבין מה באמת מסתתר מאחורי הדברים שמספרים לנו שהם טובים עבורנו

הסתדרות העצמאים

10/08/2016


שאטרסטוק

חוק פנסיה אבטלה לעצמאים עבר היום בחוק ההסדרים, וזה נשמע כל כך נהדר כשכחלון קורא לו ׳סדר חלוקתי חדש׳, כמעט רומנטי. אבל האמת היא, שאם זה היה חוק טוב באמת הוא לא היה עובר בחוק ההסדרים, אלא כחוק בפני עצמו, בהליך מסודר ובתמיכה נרחבת של בית המחוקקים.
וזאת למה? משום שבאופן היסטורי חוק ההסדרים נועד לאפשר הליכים מזורזים לתיקון דברים שדורשים תיקון מיידי בסמוך לאישור התקציב, בעוד שלאורך השנים הוא הפך ל״מקלט החקיקה״ של חברי הכנסת והשרים שמבקשים להעביר במהירות חקיקה שמשרתת בעיקר את טובתם ולא את טובת הציבור.

אז מה כולל ה׳סדר החלוקתי החדש׳:
האוצר מודה בעודפי גביה מטורפים מהעצמאים בביטוח הלאומי ובעיוות היסטורי בגביה מעצמאים חלשים לעומת חזקים. ח״כ אלי כהן, האמון על הרפורמות, ׳מתקן׳ אותם ע׳י העברת הגביה העודפת לקרנות הפנסיה ובדרך מכריח את העצמאים לחלק להן גם עוד כמה שקלים מדי חודש, וכל זאת כדי שבזקנה יקבלו סכום חודשי מגוחך, שיהיה מגוחך עוד יותר בעוד 3 עשורים מהיום.

ושלא נשכח- ב׳סדר החלוקתי החדש׳ עצמאים יוכלו גם לקבל קצבה מזערית, במשך 3 חודשים, קצת כמו דמי כיס או ׳דמי עשינו לכם טובה׳ - מהכסף שיחסכו בעצמם!

איך עובד בפועל סדר חלוקתי חדש?
עצמאים מממנים את עצמם, כרגיל. וגם את הכותרות של שר האוצר. נו, כרגיל. ובקיצור- אין חדש תחת הסדר החלוקתי החדש.

 (צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית)

אם עוד לא הבנתם מהדברים, זה אומר ששוב מכבסת המילים עובדת שעות נוספות.
בראשית הדרך התעקש ח״כ כהן להכליל בחוק את המילה ״אבטלה״, עד שהודה שאין באמת ״דמי אבטלה לעצמאים״ במתווה החוק שיזם, ונאלץ להפסיק להשתמש במילה הזו בהתייחס למתווה החוק. אחר כך, ח״כ פולקמן הבין שגם פנסיה לא בדיוק תהיה שם לעצמאים, ואז באו היועצים ושלפו ביטוי פופוליסטי חדש ״סדר חלוקתי חדש״ - עוד מונח שיבלבל את העצמאים ויעשה את העבודה בשביל הח״כים.

מזה חודשים שבהסתדרות העצמאים מתריעים בפני כהן ופולקמן שהחוק איננו טוב, על אף הכוונות הטובות שמאחוריו. הרי במציאות שבה מספר העצמאים בארץ צפוי להכפיל את עצמו ולהגיע בתוך עשור לכמעט מיליון עצמאים ובעלי עסקים קטנים, לא נרצה לדמיין שכל אלה אינם מובטחים כלכלית לעת זקנה, שכן יהיה מדובר בגל הרה אסון למשק של קשישים עניים. אבל ניוד כספים לקרנות הפנסיה והפרטת רווחת העצמאים אינם הפתרון. גם איחוד הצרכים הסוציאלים הרבים תחת חוק אחד שנדחף במחטף היסטרי דרך חוק ההסדרים - מעיד על כך שאף אחד לא באמת מבין ולא באמת מתכוון לטפל בצרכים האמיתיים של העצמאים בעזרת חוק זה.

ומה בכל זאת אפשר לעשות? רפורמה. אבל אחת אמיתית.
כדי להתמודד עם מצב שמעולם לא היה צריך להמציא פתרון שעוד לא קיים, ולא לשלוף מודל מוכר שעובד עבור שכירים ולכופף ולאלץ אותו כך שיוחל גם על עצמאי.

האוצר אולי לא יודע כיצד לעשות זאת, אבל העצמאים דווקא כן יודעים- יש לצידנו סוללה של אנשי מקצוע שישמחו להציע ולתכנן פתרונות ישימים, מצמיחים ואקונומיים לטובת עתיד טוב יותר לעצמאים ולמשק כולו.
אבל זה דורש סדר חלוקתי חדש- לא רק של המשאבים, אלא גם בהסכמה להודות שלא כל השכל והידע חולקו לאוצר ולפקידיו. וזה, כנראה, האתגר האמיתי.