הבלוג של ד"ר רותי לאופר - הבלוג של ד"ר רותי לאופר

ממוגרפיה - הצלת חיים או הריסת חיים?

בין המתנות הרבות שב' קבלה ליום הולדתה ה 50 היתה גם גלויה מקופת החולים שלה - הזמנה לבדיקת ממוגרפיה. שמחה מאד שיש מי שדואג לבריאותה, ב' מיהרה לקבוע תור לבדיקה. תשובת הבדיקה היתה "לא ברורה". מישהו טרח להפנות אותה לבדיקת אולטראסאונד. אחרי חודש וחצי של המתנה מורטת עצבים, ב' עברה גם את הבדיקה הזאת, וגם […]

ד"ר רותי לאופר

14/10/2014


בין המתנות הרבות שב' קבלה ליום הולדתה ה 50 היתה גם גלויה מקופת החולים שלה - הזמנה לבדיקת ממוגרפיה. שמחה מאד שיש מי שדואג לבריאותה, ב' מיהרה לקבוע תור לבדיקה. תשובת הבדיקה היתה "לא ברורה". מישהו טרח להפנות אותה לבדיקת אולטראסאונד. אחרי חודש וחצי של המתנה מורטת עצבים, ב' עברה גם את הבדיקה הזאת, וגם היא לא נתנה תשובה ברורה. ב' פנתה לכירורג מנוסה בבעיות שדיים, היא הופנתה מיד לבדיקת MRI.

שוב עברו על ב' שבועות רבים של המתנה ואימה.  בבדיקת ה MRI דוקא היו "מימצאים". הומלץ לה על 3 ביופסיות שונות בהנחיית MRI. שוב חזר על עצמו סיוט ההמתנה. הסיפור הקשה הזה נמשך חודשים וכלל ביופסיות חוזרות ולבסוף גם ניתוח. סרטן שד מעולם לא נמצא אצלה.

ב' נותרה עם שד מצולק וקצת מעוות ועם פחד נורא שאולי בכל זאת יש לה סרטן שד שלא התגלה. חייה הפכו לקשים (בלשון המעטה).

מה שב' לא ידעה לפני שמיהרה לסמן וי על בדיקת הממוגרפיה :

1. שבארצות רבות בעולם קוראים להפסיק עם המנהג הזה של הזמנה "אוטומטית" לבדיקת ממוגרפיה בלי מתן הסברים על יתרונותיה וחסרונותיה ובלי התאמת הבדיקה לאשה. בשוויץ כבר הפסיקו.

2. שממוגרפיה היא רק חלק (ולא תמיד החשוב ביותר) בשמירה על בריאות השד ובגילוי המוקדם של סרטן השד.

3. שהרבה יותר נשים מוזמנות לבדיקות חוזרות ואף עוברות טיפולים מיותרים מנשים שאכן ניצלות בזכות הממוגרפיה (לפי מספר רב של מחקרים גדולים).

4. שהחשיבות העליונה היא למודעות של כל אשה לסיכון שלה לחלות בסרטן השד ביחד עם ליווי נכון של איש מקצוע מיומן.

המסקנה

עם כל הטכנולוגיה המשוכללת המשווקת לנו בשיטות מתוחכמות, אין תחליף (עדיין) למפגש האנושי עם איש מקצוע מיומן ואחראי. מפגש כזה אולי היה חוסך לב' לפחות חלק מסיבלה.

בדיקת הממוגרפיה אכן עשויה לפעמים להציל חיים, אבל עלולה גם לפגוע קשות וללא צורך באיכותם.

פירוט רב על הנושאים שהועלו כאן תוכלו למצוא בבלוג שלי "מדריך סרטן השד ועוד".

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד
http://breast-guide.co.il