איילת נחמיאס-ורבין - הבלוג של איילת נחמיאס-ורבין

יש גבול?

יש גבול. באמת יש גבול - ואינני מתכוונת לתנועה שיש להניח שנופלת לגדר התנועות ה"מסכנות את קיומה של ישראל". בסוף השבוע האחרון הייתי תחת הרושם שכולם כתבו את כל מה שצריך. זעקו 'מקארתיזם'. צעקו 'משטרת דעות'. אז זעקו וצעקו. לתומי הנחתי שהועדה הפרלמנטרית עוד תתפוגג איכשהו, עד ששמעתי את אביגדור ליברמן. עד ששמעתי על סרטון […]

איילת נחמיאס-ורבין

11/01/2011


יש גבול.

באמת יש גבול - ואינני מתכוונת לתנועה שיש להניח שנופלת לגדר התנועות ה"מסכנות את קיומה של ישראל". בסוף השבוע האחרון הייתי תחת הרושם שכולם כתבו את כל מה שצריך. זעקו 'מקארתיזם'. צעקו 'משטרת דעות'. אז זעקו וצעקו.
לתומי הנחתי שהועדה הפרלמנטרית עוד תתפוגג איכשהו, עד ששמעתי את אביגדור ליברמן. עד ששמעתי על סרטון ההסתה האיום הקורא לרצוח את שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה בשל הוראתו לחקור הסתה בפייסבוק כנגד ערבים.

יש קשר בין הדברים: זהו סוג של קשר פוליטי מסוכן שנועד להעמיק את תהליך הימניזציה של ישראל והדמוניזציה של מי שעוד מקווים שאפשר לשמור על ישראל הומנית, אוניברסלית, זאת שאליה התכוונו במגילת העצמאות. ישראל שמאפשרת, גם למי שאינו חי במסגרת הקונצנזוס המוחלט, לחיות, לחשוב, ליזום, להטיל ספק. מדינת ישראל שמאפשרת גם למי שמסכנים את המשך קיומה כמקום תרבותי, שוחר שלום, בית יהודי ודמוקרטי היודע לחיות בתוכו ועם שכניו- ולכן גם אנשי הימין הקיצוני, אלה שבניגוד לכל היגיון פוליטי אפילו הגיעו לכנסת, זכאים לדעתם ואף להביע אותה בקול.

אך הם אינם רשאים להחריב כל מה שנבנה כאן בעמל רב. בעצם, לנו אסור לאפשר להם זאת. משטרת המחשבות הפרלמנטרית היא צעד נוראי (ואני לא רצה לטעון  ״אז תחקרו גם את העמותות הימניות המטורפות״- לא את אלה ולא את אלה) בכיוון הלא נכון. מי היה מאמין שאתנחם בכך שבני בגין ודן מרידור התנגדו נחרצות להקמת הועדה?

בשולי הדברים ואולי לא. אולי בעצם לב העניין. כשראיתי את רשימת העמותות לקחתי ללב במיוחד את העובדה שגם ׳רופאים לזכויות אדם׳ היא עמותה שיש לחקור אותה. בעמותה הזאת פועלים אנשים שהעובדה שאין להם כנפיים והילה מעל הראש היא מקרית לחלוטין. מלאכים, לא פחות. רופאי הארגון מטפלים זה עשרות שנים בכל מי שאינם מבוטחים וידם אינה משגת, כל מי שחיים בשולי החברה מתוקף גורלם או העובדה שאנחנו כחברה לא ידענו לעזור להם להתקדם מהשוליים. אלה אנשים שכל מטרתם, כפי שהסביר לי פעם בן דודי, ד״ר אילן גל, מראשי הארגון, היא להפחית ולו מעט את הסבל בעולם. אני מזמינה כל אחד לבוא בימי הקבלה במרפאה הפתוחה שלהם ברח׳ ברוך ספיר ביפו, על מנת להבין מהי דאגה לאחר ומהי חמלה- שפעם האמנו שהיא אחד מעמודי היסוד במדינה כשלנו.

ולמי שמעז להטיל ספק בנאמנותן ובאהבתי למדינה, שיבדוק מיהם אבותי (חלוצים) וכמה ימי מילואים עושה בעלי בשנה (עשרות) ואני לצידו, לגמרי. זוהי חובתו למדינה המופיעה במגילת העצמאות. האם עוד נזכה לה?