חד הוריות? אין דבר כזה

גם במציאות שבה אמהות חד הוריות רבות מתמודדות לבדן עם פרנסתם, יש אנשים שבוחרים להציג מצג שווא של אידיליה חברתית ומגדרית

נעמת

24/08/2011


מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לא מאמין באמהות חד הוריות. לדידו מדובר במצג שווא, משל היו האמהות החד הוריות תופעה נעלמה ושנויה במחלוקת, ולא מציאות יומיומית שאיתה מתמודדות נשים רבות.

גבאי נימק את דבריו בטיעון כי גם לאחר תהליך הגירושין, אבי הילדים נותר כדמות מפתח במערכת המשפחתית, עם אחריות שווה, בדומה לאם. הלוואי ודבריו של אייל גבאי היו צודקים. הלוואי והיינו חיים בחברה מתוקנת, שבה האחריות על הילדים הינה נחלתם של שני ההורים, הן במהלך חיי הנישואים והן אחריהם, בעת הגירושין.

"גרושים - יש שני הורים, הם לא יברחו. אני מסתכל בעיניים לכולם, מי שהיה במצב של חד הורי יודע מה זה חד הורי. עבור ילדיהם של גרושים - יש שני הורים שיש להם אחריות", מלהג גבאי, תוך שהוא מתעלם ממצוקותיהן של אמהות חד הוריות רבות, שמכירות מציאות אחרת, קודרת יותר מזו שמציג מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אמת, ישנם אבות רבים הנוטלים חלק שווה בעול גידול הילדים, אך לצערנו אין בכך כדי להסיק על כלל האוכלוסייה.

מצבן הכלכלי של נשים לאחר גירושין מורע, ואילו מנגד, מצבם של מרבית הגברים משתפר. אין תמה על כך, בהינתן פערי השכר המשמעותיים בין גברים ונשים, העומדים בממוצע על 30%, לטובת הגבר כמובן. בנוסף, שוק העבודה הישראלי, שמבנהו מעניק יתרון מובהק לגברים, אינו מספק סביבה תומכת להורים, שנאלצים למצוא פתרונות יצירתיים לילדיהם. משימה זו הופכת לקשה שבעתיים כשמדובר בהורה יחיד.

גביית מזונות? באחריות הנשים

נכון לשנת 2010, חוב סרבני המזונות עמד על 12 מיליארד שקל, ומספר תיקי המזונות בהוצאה לפועל עומד על כ-116,000. משך הטיפול הממוצע בתיק מזונות נע בין 14 ל-18 שנה. משמע, יש למעלה מ-100,000 נשים חד הוריות שנאלצות לחכות למעלה מ-14 שנה על מנת לקבל את הכסף המגיע להן, לפרנסת ילדיהן.

אותן נשים, לדבריו של גבאי, אינן חד הוריות. החוב העצום, שאינו נגבה במרביתו, מעיד אחרת. החברה הישראלית מקלה ראש בסרבני המזונות, ואינה נוקטת בצעדים הנדרשים, על מנת להבטיח את חלוקת הנטל הכלכלי. כפי שמעיד זמן הטיפול הממוצע בתיק מזונות בהוצאה לפועל, אין בנמצא מערכת משוכללת לגביית דמי מזונות מלבד זמנה ומרצה של האישה, המלהטטת בין עול הפרנסה וגידול הילדים

במדינה שבה חיי האישות של אזרחיה נשלטים על ידי ממסד דתי ארכאי, שבה משמורת על ילדים ודמי מזונות הופכים לאמצעי לחץ במערכת שוביניסטית, לא ניתן לדבר על שוויון. העיוות במערכת, שמאפשר לגברים לפתוח תיק ברבנות על מנת לקבל יתרון מובנה על נשים, מבטיח שהשינוי עוד רחוק.

גם אנחנו היינו רוצות לחשוב שאנו מתנהלים בחברה מתוקנת, שבה פירוק התא המשפחתי אינו מוביל בהכרח להטלת האחריות באופן בלעדי על האישה. עם זאת, עצימת עיניים זו, כפי שדבריו של גבאי משקפים, אינה אלא עוול לציבור האמהות החד הוריות. על המדינה והחברה הישראלית לעבור כברת דרך ארוכה בטרם דבריו של גבאי אודות חיי הגירושין וגידול הילדים יתגלו כנכונים.

לבלוג של נעמת

צילום: Thinkstock