סיגליות ועוד - הבלוג של סיגלית בן-ישראל

וזרח הלילה / אילה בן-פורת

הספר הזה קשה, כואב, מנותק ונדמה כחסר כל רגש הוא גם די קצר, אבל בדיוק מספיק כדי לתאר חיים של ילד אחד בודד ועזוב

סיגלית בן-ישראל

12/11/2016


 

וזרח הלילה

 

כנרת זמורה-ביתן 2016, 236 עמ'.

מקור

עם ביטולו של חוק הספרים, יש הצפה של ספרי ביכורים, מה שהיה צפוי. מה שלא צפוי זו האיכות שלהם. לעיתים מדובר בספר טוב אפילו מצויין. וזרח הלילה הוא ספר ביכורים והוא ספר חזק מאד. מלבד הסיפור עצמו, לתחושתי, הוא כתוב בשפה המתאימה במדוייק לגילה של הדמות.  לא מדובר בקיצורים או ב"עברית מדוברת" אלא של ילד בן 15 שמדבר ומספר בצורה בוגרת.

כל הספר מסופר ע"י הדמות ששמה אינה מוזכר אפילו פעם אחת לכל אורך הספר.הוריו מחליטים לנסוע לארה"ב לאורלנדו. אביו מקבל שם עבודה וזאת לאחר שאמו החלימה מסרטן, התפטרה מעבודתה והחליטה לשנות את חייה מן הקצה אל הקצה וזה כולל גם את הפסקת ההתעללות המילולית של האב בה ובילדים. לאחר שהיא מאיימת להתגרש, האב מסכים ללכת ליעוץ ונראה שהחיים מתייצבים גם אם המספר אינו מאמין בכך.  הוא אינו מסכים לנסוע איתם ויש לו סיבה - ניקה הכלבה. הוא אינו מוכן לעזוב אותה כאן. הוא אינו מוכן לעזוב את כל מה שמוכר לו ולנסוע רחוק גם אם אין לו כאן חברים. שם הוא יצטרך גם ללמוד את השפה. את הפתרון מספקת אמו ורושמת אותו לפנימיה הצמודה לבית הספר בו הוא לומד ואת סופי השבוע הוא יוכל לבלות בבית עם הכלבה.  היא מאמינה שכך הוא לא ישאר ללא השגחה, מה שבמילא בלתי אפשרי בגילו. אביו משאיר לו את כרטיס האשראי שלו והוא יכול למשוך כסף או לרכוש בו ככל העולה על רוחו. פתאום הוא מבין שהמשפחה הבעייתית שלו עוזבת.  עוזבת אותו לבד וגם הילד הסגור והמופנם הזה מבין שאף אחד לא שאל אותו וגם כשהביע את דעתו אף אחד אפילו לא שקל את הבעד והנגד. ההחלטה התקבלה בלעדיו והיא תבוצע איתו או בלעדיו.

במהלך הקריאה, שמו של המספר אינו חשוב כל כך היעדרו אינו מורגש  רק בבואי לכתוב את הסקירה אני נאלצת לחשוב איך להציג אותו כאן. רוב הסיפור מתרחש בפנימיה שם הוא רוכש לעצמו די במאולץ שני חברים אלכס שותפו לחדר ואחותו אירה שלומדת גם היא בפנימיה. אלכס ואירה הופכות לדמויות מפתח בשגרה היומיומית. כבר בגב הספר אנחנו למדים איך נראים חייהם של בני הנוער בפנימיה, אלכוהול, סיגריות, דבק וגז מזגנים. שני מדריכים שאינם מצליחים לעקוב ולחנך קבוצה של בני נוער סוררים. אונס קבוצתי, חוסר היגיינה אישית ובעיות נפשיות שאינן בטיפול, כי אף אחד לא מודע להן. גם כשהוא לא יוצר קשר אינטרנטי עם משפחתו כפי שסוכם, עדיין אף אחד לא מגיע לארץ לבדוק מה קורה איתו או לכל הפחות פונה להנהלת המוסד לצורך העניין. לאורך הסיפור אנחנו מגלים שיש לו ערכים שונים מאלו של הילדים האחרים עד שמשהו נשבר בתוכו ושובר אותו וככל שאדם כזה חזק יותר, כך הנפילה שלו קשה יותר בעיקר אם מדובר בגיל הנעורים וללא כל תמיכה. הרבה פעמים אנחנו נתקלים בקושי לספר, לבטא את המחשבות שלו או את הכוונה שלהם והרבה מהפרקים הקצרים מסתיימים במילים "לא משנה", אבל מה שכן נאמר נאמר ברור. ברור מאד ואשר לשאלה מה יכול היה לקרות אחרת, זה באמת כבר לא משנה כעת. לשאלה הזו היה צריך לדאוג כשעוד ניתן היה לשאול מה יקרה עכשיו או מחר או בשבוע הבא.

הספר הזה קשה, כואב, מנותק ונדמה כחסר כל רגש הוא גם די קצר, אבל בדיוק מספיק כדי לתאר חיים של ילד אחד בודד ועזוב. אורך היריעה שלו מתאים בדיוק לילד שמספר אותו והתאורים שבו מתאימים לא רק לילדים עזובים כמוהו שנשארו לבד. את הסיפורים האלה אנחנו שומעים גם בחדשות והם קורים גם לילדים שההורים שלהם מגדלים אותם ואינם חיים בפנימיה. נדמה שבגלל זה שמו של המספר אינו חשוב כי הוא יכול להיות כל אחד מהילדים האלה.

גילוי נאות: הספר התקבל לקריאה באדיבות מועדון הקוראות של סלונה.