למה דרושה שדולת הנשים?

התשובה הקלה לשאלה מדוע דרושה עוד שדולת נשים נעוצה במספרים ואם חשבתם שהמספרים משקפים מציאות ישנה, זה הזמן לחש במסלול מחדש

אלה אלקלעי

08/03/2020


גבר יקר,

לכבוד יום האישה 2020 חשבתי לפנות אליך. אתה פרוגרסיבי, מעודכן, מוקף בנשים שוות וחזקות ולא ממש מבין למה בישראל 2020 עדיין צריך שדולה לנשים. סביר להניח שכגבר כשתסיים את הקריאה תרגיש שהיא הייתה מתבכיינת או תוקפנית. זו הסיבה הראשונה בגללה טוב תעשה אם כשתסיים לקרוא תקרא שוב. כא.נשים אנחנו נותנים משקל גבוה לתחושות ולמחשבות שלנו ומשקל נמוך לסוציאליזציה שגורמת לנו לתרגם את הסביבה בצורה מסוימת. מספיק מחקרים בחנו את התגובות שלנו בכדי שאוכל להגיד בפסקנות (ההולמת גבר) שהפרשנות לטון של המכתב הזה תהיה שונה אם אחתום בשמי או אחתום בשם של גבר.

אלה אלקלעי, יו"ר שדולת הנשים בישראל (צילום: אילן בשור)

התשובה הקלה לכך שעדיין צריך שדולת נשים טמונה במספרים והיות שהללו מתפרסמים בכל שנה במרץ נדלג על עליהם כאן. סביר להניח שאם אתה כמו רוב הא.נשים אתה אומר לעצמך שהמספרים הללו משקפים עולם שהיה. כיום נשים שיכולות ורוצות, מתקדמות, תראו את אישתי. וחוץ מזה המסלולים שפתוחים בפני הבת שלי והבן שלי זהים, איך הם יתקדמו תלוי רק בהם.

אז בדיוק על זה רציתי לדבר איתך. מכיר את משחק הלוח חבלים וסולמות? תחשוב על גרסה שבה עבור שני שחקנים הלוחות לא שווים. אצלו יש הרבה יותר סולמות ואצלה הרבה יותר חבלים. זה מתחיל בשפה. תחשוב איך אתה מרגיש כשמדברות 'מרב מיכאלי', לא נח, נכון?. אתה מספר לעצמך שזה לא נח כי זה עיוות של השפה העברית אבל תמר קירכלי כץ וטלי רגב עשו עבודה מקיפה בנושא ומצאו שזה משפיע לדוגמה על הציונים שלנו במתמטיקה. כשהמבחן כתוב בלשון נקבה – הכפילי, חלקי, חברי נשים מקבלות ציונים גבוהים יותר מאשר כשאותו המבחן כתוב בלשון זכר. סולם שהפך לחבל.

סולמות ונחשים, לוחות לא שווים (צילום: שאטרסטוק / Luisa Leal)

כשרשמתם את הילד והילדה לחוג במתנ"ס הוא נרשם לחוג כדורסל והיא לחוג מחול. בשניהם עושים כושר, מחזקים את השרירים, אבל ברמה של חוגים במתנ"ס כנראה שהוא יזיע הרבה יותר והיא תשקיע בבגד גוף ובנצנצים. גם אם חוג המחול אינטנסיבי עדיין בכדורסל לומדים לעבוד בקבוצה לומדים למסור ולומדים לקלוט, לומדים להתחרות, לומדים לנצח ולומדים להפסיד. הוא לומד מיומנויות חשובות לחיים והיא לומדת להיות יפה. שניהם נהנים, שניהם לומדים אבל הוא קיבל סולם והיא חבל.

כשמשה כחלון רצה להוריד את מחירי הדיור בישראל הוא בחן שתי תכניות – דירה למשתכן אל מול דיור בר השגה. השאלה העיקרית שעמדה לנגד עיניו היא הורדת מחירי הדיור לזוגות צעירים. כידוע גם במחיר מוזל שני בני הזוג צריכים לעבוד על מנת להחזיר את המשכנתא. במחקר שערכה יערה מן נמצא שזוגות שעוברים מגוש דן לגבולות גדרה חדרה השכר של האישה יורד בכ- 25% ביחס לזה של בן זוגה. הוא ממשיך לעבוד בתל אביב ומבלה לפחות עוד שעתיים ביום בנסיעות והיא עוברת לעבוד ליד הבית. נהנית משעות עבודה נוחות יותר ולא סובלת בפקקים אבל משלמת מחיר בשכר, בעניין בעבודה וביכולת לבנות קריירה. סולם שעבורה הפך לחבל.

יש חוויות שיש לנשים שאתה מפסיד בענק (צילום: שאטרסטוק / PICADORPICTURES)

יש חוויות שיש לנשים שאתה מפסיד בענק. בזמן שאתה יושב בפקק היא משחקת עם ילדכם בגינה, קוראת איתם סיפור רואה אותו מנצח או מפסיד בכדורסל ואותה הכי יפה במרכז הבמה. לפעמים אתה גם מצליח להגיע ולראות אותם במיטבם אבל רוב הימים אתה עייף מידי וגם אם אתה שם בגוף אתה לא באמת שם בנפש. רוב הימים אתה מתוסכל מההמולה והריב שמתחוללים בבית ומאפיינים כל ניסיון לגרום לילדים לעשות מה שמבוגרים רוצים שיעשה ומעדיף ללכת עם החברה מהמשרד לבירה או למשחק כדורסל ולהגיע כשהם ישנים. אתה לא ממש מרגיש שאתה מפסיד וגם אם כן לך ולזוגתך ברור שאין ברירה. מישהו צריך לפרנס, משהיא צריכה לגדל ילדים. סולם שעבורה הפך לחבל כי כשמגדלים ילדים וילדות הם גדלים. הם באים לאבא, המפרנס, איש העולם הגדול לקבל עצות ולאימא שתבשל, תכבס ותתן חיבוק.

הסוציאליזציה שמכוונת אותנו כיום התפתחה בעולם שעדיין קיים במדינות מתפתחות שם נדרשות שעות עבודה מרובות לכביסה, תפירה, קישוש עצים ובישול. היה הגיון בהכוונה שונה של נשים וגברים. בישראל 2020 אין סיבה לקבור נשים בעבודות 'ורודות' ואין סיבה שאתה תפסיד את הילדים כשהם קטנים. שדולת הנשים היא גם עבורך. היא פועלת להשוואת לוח המשחק כך שגם לילדה וגם לילד יהיו את אותם סולמות ואותם חבלים.

הגיע הזמן להשוות את לוח המשחק לבנות ולבנים (צילום: שאטרסטוק / Pixel-Shot)