אחת עם טוויסט, משתפת - הבלוג של ענת שטיינברג

הילדות החדשה- איך לגדל ילדים להצלחה בעולם דיגיטלי

דמיינו שהמשחק בחול המוכר לכולנו מילדותנו שלנו היה המשחק הדיגיטלי של סוף המאה ה-19, אם אנחנו רוצים להבין איך להתייחס לארגז החול המודרני עלינו קודם להבין כיצד התחלנו להתייחס אל ארגז החול כאל חלק בלתי נפרד מחווית הילדות. במילים פשוטות- אם אפלטון היה חי כיום, הוא היה גיימר

ענת שטיינברג

03/10/2019


כאחת שפוגשת לא מעט ילדים לאורך השנים, השאלה הדיגיטלית התחילה להטריד אותי כאשר הופיעו הבקשות החוזרות לטלפון חכם, לזמן מנוחה מול מסך, לחברים שמגיעים ומשחקים יחד ולניצול כל הזדמנות אפשרית מול הדבר המאיים הזה, בגודל משתנה ובטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר, המסכים על גוניהם.

ג'ורדן שפירו מומחה אמריקני בעל שם עולמי במדיניות עולמית וחינוך, כותב בספרו ומזמין גם אותנו להתעניין בממד התרבותי של משחקי המחשב ואיך הם מצליחים לחבר בין אנשים ועוזרים ביצירת קשרים.

שפירו מתייחס בספרו לשינויים הטכנולוגיים ולמהפכה הטכנולוגית אשר מתרחשת ממש ברגעים אלו כאל משחק בארגז החול של ג'י סטנלי הול מלפני כמאה שנים, ומדבר על השינוי בממד קצת אחר"החברה מפתחת טכנולוגיות על מנת להתמודד עם שינויים אשר מתרחשים בה מאליהם.. הטכנולוגיה היא בסה"כ כלי מאפשר.. הן מבטאות שינוי באופן שבו אנו מספרים סיפורים"

המשחק מכין את הילדים של היום לעולם שמחכה להם, עולם שכבר היום מראה התחדשות שללא למידת החוקים החדשים קשה יותר יהיה לחבור ולהיות חלק שווה בעל מיומנויות חשובות הנרכשות היום דרך המשחק.

לאורך הספר ניתן לקרוא דוגמאות שונות, תרבויות העומדות זו מול זו והאיום הגדול שרבים חשים כעננה לא מוסברת ולא מוכרת מעל הראש, המזמינות לראות ביצירה הדיגטלית כהזדמנות ליצירת עולם מוכר, שיתופי ובעל כלים כמעט זהים לכלים שאנו מכירים מארגז החול ומשחקי החצר האחרים.

לאמץ פעילות משפחתית מבוססת משחק וטכנולוגיה, שימוש במטאפורות, חוויות מתוך משחק ויצירת שפה חדשה ומשותפת, חינוך במאה ה21 העושה שימוש במדיה המאפשרת יצירת קרבה, בנית יחסים ופיתוח מיומנויות מגוונות וחשובות.

ספר שמעניק הסבר ונותן זווית התבוננות אחרת להבנה אודות הילדות החדשה וכיצד החצר והגומי התחלפו במסך, דיגיטל ומשחק מזן אחר
"הילדות החדשה – איך לגדל ילדים להצלחה בעולם דיגיטלי"
מאת ג'ורדן שפירו. מאנגלית: כפיר לוי. הוצאת "דני ספרים"