מי את דפני ליף?

דפני ליף וסתיו שפיר, מובילות המאבק החברתי, משכילות לשים את דרישותיהן ולא את עצמן בחזית המאבק

מערכת סלונה

31/07/2011


שתי הפנים הנשיות שמובילות את מחאת האוהלים, שהפכה למהפכה חברתית, שייכות לדפני ליף וסתיו שפיר שנכנסו במהירות שיא לתפקיד שהתהווה סביבן.

התהליך שעוברות השתיים מרתק ונראה שכשם שהציבור לומד להכיר אותן, כך הן לומדות, בזמן אמת, להכיר את היכולות שלהן. מרשים לראות אותן מתנסחות באופן רהוט וצלול מול המונים. גם בעימותים מול אישי ציבור, שמגיעים עם ניסיון גדול משלהן בהעברת מסרים, הן מתנהלות באופן מדוייק ואינטיליגנטי. השליטה העצמית שלהן וקור הרוח שהן מפגינות מסמנים אותן כפנים ראויות למאבק.

התחושה שהן מעבירות כרגע, היא של הקפדה על העקרונות שהוציאו אותן לרחוב. נראה שהן נחושות להניח את המסרים עליהן הן נלחמות בחזית ולא את עצמן ואישיותן. אין ספק שלשתיים יהיה רווח אישי מהובלת המאבק, אבל כרגע נראה שהן משכילות לשמור על ענווה.

ליף ספגה ביקורת על סתירה שהיו מי שראו, בין העובדה שהיא גדלה בכפר שמריהו להצהרות שאין לה בית ואין לה מנוס ממגורים באוהל. מחוגי הימין מנסים לסמן את שפיר כמארגנת הפגנות מקצועית, מאחר והיא אירגנה בעבר הפגנה למען פליטים שעמדו לפני גירוש. בינתיים הקולות האלה נותרים זניחים.

ליף גדלה לאב שסייר ופעל בעולם ונחשב לדמות מוערכת באקדמיה. האב הוא פרופסור למוזיקה בשם ינעם ליף, שלמד הלחנה באקדמיה למוסיקה על שם רובין בירושלים ובאוניברסיטת פנסילבניה. בשנת 1985 חזר ליף לישראל והוא מלמד מאז באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. שנה אחר כך, ב- 1986, נולדה דפני ליף שגדלה בשכונת רחביה בירושלים ובגיל 16 עברה עם המשפחה לכפר שמריהו.

ליף לא התגייסה לצה"ל מסיבות רפואיות ואחרי סיום הלימודים בתיכון נרשמה ללמודי תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת תל אביב. מאז היא עובדת כעורכת סרטים בקרן החדשה לקולנוע. בין השאר ערכה קליפים לאמנים בינהם ערן צור ומיכל אמדורסקי.

סתיו שפיר היא עורכת וכותבת בערוץ ההשראה של האתר Exnet ולומדת לתואר שני בפילוסופיה והיסטוריה של המדעים והרעיונות. אחרי הצבא היא למדה בלונדון על מילגה שמחולקת לפלסטינים וישראלים, ומטרתה לקדם שלום. שפיר כתבה מדורי טיולים במאקו ובעכבר העיר אונליין ובמסע אחר.

תמונות ראשונות - דפני ליף, צרודה, ליד האוהלים הראשונים בשדירה, מזמינה את כל הצעירים שגרים באיזור, לבוא ולהקים אוהל

..
דפני ליף, על התקרית עם מירי רגב - "היא צריכה לקבל את הכעס שלנו"
..


העימות הבלתי נשכח בין ח"כ מירי רגב ("כמעט הוציאו לי את העין עם אצבע משולשת. זה מאבק הזוי של שמאל קיצוני. הם לא נחמדים") לסתיו שפיר

..