מועדון ה-5 בבוקר / רובין שארמה / פרק1

רובין שארמה הגה כבר לפני כעשרים שנה את שיטת מועדון ה–5 בבוקר ואת הנוסחה בת שלושת השלבים המפרטת איך להפוך את ההשכמה המוקדמת להרגל משנה. עכשיו תוכלו ליישם!

גוף ונפש

06/06/2019


רבים חושבים שמנהיגות וגאונות הן תכונות שרק בודדים ניחנו בהן, אך למעשה הן קיימות בכל אחד ואחת מאיתנו. לכולנו יש יכולת להגיע לגדולה ולהצליח ברמה עולמית, אולם בעידן זה של מורכבות והסחות דעת דיגיטליות, רבים נכנעים לבינוניות ולשטחיות ומדשדשים בניסיון לממש את הפוטנציאל שלהם.

רובין שארמה הגה כבר לפני כעשרים שנה את שיטת מועדון ה5 בבוקר ואת הנוסחה בת שלושת השלבים המפרטת איך להפוך את ההשכמה המוקדמת להרגל משנה–-חיים: פעילות מאומצת, התרגעות עמוקה ולמידה. מאז הוא מנחיל את השיטה בהצלחה רבה למנהלי חברות, לספורטאי–על ולאמנים ידועים, ועתה הוא מסביר כיצד יכול כל אחד מאיתנו לממש אותה. במרכז הספר - שלושה אנשים היוצאים למסע מרתק:אשת עסקים, אמן צבעוני ואיל–הון מסתורי, שמדריך אותם צעד–צעד בדרך לגדולה ולהישגים מדהימים.

יחד איתם תוכלו גם אתם לגלות: מדוע השעות השקטות של הבוקר כה חשובות ואיך אפשר לנצל את הבוקר לאימון, להתחדשות ולצמיחה.

רובין שארמה

רוצות עותק מהספר? מלאו את הטופס למטה ואולי תהיו בין הזוכות!

פרק 1

מועדון החמש בבוקר לומד את נוסחת ה-20/20/20

"השכם בבוקר, כשאתה מתעצל לקום, זכור זאת: 'אני משכים קום כדי לעשות את עבודתו של בן אנוש.'" – מרקוס אורליוס, קיסר רומי

 "רומא זורמת בעורקיי. האנרגיה שלה זורמת בדמי. והקסם המיוחד שלה משיב את רוחי," הרהר המיליארדר בשעה שמטוס הסילון שלו נע על מסלול האספלט בשדה התעופה הפרטי של העיר. השיר 'מגנוליה' של הלהקה האיטלקית נֶגריטה הרעים ברמקולים של המטוס ואיל ההון נענע את כתפיו החסונות למקצבו.

            "הגאווה העזה, התשוקות הנפלאות ולבבותיהם הגדולים של הרומאים מעניקים לי כל כך הרבה השראה," אמר לעצמו. "הדרך שבה קרני השמש שוטפות את טריניטה דֵי מוֹנטי, הכנסייה המתנשאת מעל המדרגות הספרדיות, מרוממת את נפשי בכל פעם מחדש – ופעמים רבות מעלה דמעות אושר בעיניי. האוכל המשובח – גבינת המוצרלה-באפלו, הפסטה ברוטב גבינה ופלפל, רוטבי האָמַטריצ'אנָה והקַרבּוֹנָרָה עם בשר הטלה הצלוי על האש – כולם מציתים את התשוקה שלי להנאות החיים. והארכיטקטורה המוקפדת לעילא ולעילא בעיר הזאת, שהיא כולה מוזיאון אחד גדול ואני כל כך אוהב לטייל בה בגשם, מדברת ללוחם וגם למשורר שבי," חשב איל ההון כשמטוסו התקרב לשער.

            המיליארדר בילה כמה משנות חייו היפות, גם אם הרחוקות מלהיות מושלמות, ברומא, כשגר בדירה במרכז העיר ההיסטורי בוויה ויטוריה. העיר ציריך והמקומות האחרים שבהם התגורר היו אלה שאליהם נסע לרוב כדי לעבוד על הפרויקטים שלו ולנהל את עסקיו המסחריים. אך רומא, ובכן, רומא הייתה המקום שהצית את תחושת ההתפעלות והיראה שלו. והשביע את רעבונו להנאות.

            שניים מבין הדברים שהכי אהב לעשות היו לטייל טיולים ארוכים ליד הגלריה שלשפת האגם בפארק וילה בּוֹרגֵזֶה ולשאוף מלוא ריאותיו את ניחוח פריחת האביב של הגרדניה. הוא נהג לקום בחמש בבוקר, לפני שתנועת המכוניות הערה ברומא הצליחה להחניק חלק מקסמה של העיר, ולחלוף כשהוא רכוב על אופני ההרים שלו על פני מזרקת טרווי, לעלות אל מונטי ולעבור ליד הקולוסאום, ולסיים בפיאצה נָבוֹנָה כדי לשבת בנחת ולהתענג על יופייה המרהיב של הכנסייה בכיכר רחבת הידיים. כשעשה זאת תמיד נזכר ביופי שאפשר למצוא רק בשעות הבוקר המוקדמות. חוויות מעין אלה גרמו לו להרגיש עשיר פי כמה מהעושר שהעניק לו הונו. וחי.

            כדאי שתדעו שאהבת חייו הגדולה נבטה ברומא. המיליארדר פגש אותה בחנות ספרים באנגלית ממש ליד ויה דֵי קוֹנדוֹטי, הרחוב המקסים עם חנויות הדגל של אלילי האופנה האיטלקית. אף על פי שהיה אז בסוף שנות השלושים לחייו, ענק התעשייה היה עדיין רווק באותה פגישה ראשונה, משהו בין נער שעשועים וגבר שנודע בטעמו המשובח בתענוגות החיים. הוא עדיין זכר את הספר שחיפש אז בחנות, ושביקש את עזרתה במציאתו: 'ג'ונתן ליווינגסטון השחף' של ריצ'רד באך, הרומן משנה-החיים והנפלא על שחף שהבין שהוא נועד לעוף גבוה יותר מיתר הלהקה, ויצא למסע בלתי נשכח כדי להגשים את התובנה הפנימית הזו.

            ונסה מצאה את הספר מייד, והייתה מנומסת מאוד אם כי מרוחקת להחריד, ולאחר מכן פנתה לעזור ללקוח אחר.

            המיליארדר המשיך לבקר בחנות הקטנה שספריה סודרו על מדפי עץ ישנים לאורך קירות מתקלפים. כך במשך יותר משנה, עד שהצעירה הסכימה לצאת איתו לארוחת ערב. המיליארדר לא הרפה מחיזוריו בשל יופייה הלא-שגרתי של הבחורה, חוכמתה המתפרצת, סגנונה הזרוק וצחוקה הנבוך, שגרמו לו להרגיש מאושר כמו משפחה של דבורים בקערת דבש ענקית.

            הם נישאו בעיירת החוף הקסומה מוֹנופּוֹלי, באזור פּוּליה בדרומה של איטליה.

            "איזה יום מיוחד זה היה," הרהר נוגות איל ההון. "המוזיקה שהתנגנה בכיכר המרכזית כשכולנו רקדנו בטירוף לאורו הנוזלי של הירח המלא. גבינת הבּוּראטה הטרייה היישר מהרפת, קונכיות הפסטה שהכינה סבתו של השף. אנשי העיירה שהצטרפו למסיבה העליזה, והפגינו את רוחב ליבם ואת הכנסת האורחים האיטלקית כשהביאו כמתנת חתונה בקבוקי יין נגרומארו ופרימיטיבו מתוצרת בית." כל החוויה הייתה עדיין חקוקה בזיכרונו וריגשה אותו מאוד.

            יחסיו של המיליארדר עם ונסה היו מלאי תשוקה והפכפכים, כמו רבים מסיפורי האהבה הגדולים מהחיים. לפעמים – פעמים רבות, למען האמת – חיבור רומנטי עז מציף כאב שמושרש עמוק. בקשר עם אותו אדם מיוחד, אנו סוף סוף מרגישים בטוחים לפשוט את השריון החברתי ולהראות את האני האמיתי שלנו. ואז אותו אדם זוכה לראותנו במלוא האור שלנו, הפליאה והתשוקה שלנו. עם זאת, לעיתים אנו גם חושפים בעוצמה את הצד האפל הקיים בכולנו, את הצד שצמח מתוך הכאב שחווינו בחיינו.

            בספרו 'הנביא' כתב ח'ליל ג'ובראן, "כאשר רומזת לך האהבה, לך אחריה אף שדרכיה קשות ומכבידות. ואם כנפיה מרחפות מעליך, התכנס תחתן, אף שהחרב הנחבאת בין נוצותיה עלולה לפגוע. כאשר היא דוברת, האמן לדבריה, אף שקולה יהפוך בחלומותיך כרוח צפון בענפי הגן... כל אלה תעשה האהבה לך, וידעת פשר לבבך ובידיעה זו היית לניצוץ מחיי הלב."[1] ועל אף טיבה הסוער של זוגיותם, הצליחו המיליארדר ואשתו היפה כפסל לשמור על חיי נישואים טובים עשרות שנים.

            אף שהיא הלכה לעולמה באופן פתאומי לפני שנים, הוא מעולם לא נישא שוב. הוא לא הרשה לעצמו להתאהב שוב, והעדיף להתרכז בהצמחת האימפריה העסקית שלו, בהרחבת מיזמי הצדקה שלו ובהנאה מהחיים הפלאיים-באמת שבנה בכוחות עצמו.

            איל ההון הוציא את ארנקו ומשך מתוכו באיטיות תמונה של ונסה, שהשנים חרצו בה סדקים. הוא הביט בה, מרותק לדמות. ואז התחיל להשתעל שוב. בפראות.

            "אתה בסדר, בוס?" שאל אחד הטייסים מתא הטייס.

            המיליארדר הגיב בשתיקה, והמשיך להתבונן בתמונה.

            היזמית והאמן טסו לרומא כמה ימים קודם והיו מהופנטים מהמראות, מיופייה המרהיב ומאתריה הייחודיים של העיר הנצחית. הם ספגו את האנרגיה והיופי של רומא בעודם פוסעים יד ביד ברחובות מרוצפי האבן שבהם הלכו פעם בנאים גדולים וקיסרים אצילים.

            היום היה היום שחיכו לו זה זמן רב. הבוקר הם ילמדו את נוסחת ה-20/20/20 שעומדת בבסיסה של שיטת החמש בבוקר. שני התלמידים ילמדו לפרטי פרטים מה בדיוק לעשות במהלך שעת הניצחון, חלון ההזדמנויות ההוא בין השעה חמש לשש בבוקר, כדי שייהנו בעקביות מימים מדהימים.

            היום הם יגלו איך לנצל את הבקרים שלהם היטב, עד לפרטים הקטנים, כדי לבנות לעצמם חיים ברמה עולמית.

            לבקשת המיליארדר, שניהם עמדו בראש המדרגות הספרדיות. השעה הייתה חמש בבוקר בדיוק. לו עמדתם על הרחבה מתחת לאובליסק הניצב שם והשקפתם ממנה על המדרגות תחתיו, הייתם רואים את המקום המדויק שבו המורה ושני תלמידיו נפגשו בבוקר הזה.

            קרני השמש הראשונות של השמש הרומאית נישקו את טריניטה דֵי מוֹנטי כששני הנאהבים השקיפו על העיר שופעת ההיסטוריה. אנשי רומא העתיקה נודעו בחזונותיהם הגדולים, בבנייניהם המפוארים וביכולתם הפלאית לבנות מונומנטים שאתגרו את חוקי ההנדסה. שניהם ראו את בזיליקת פטרוס הקדוש ואת מאוזוליאום הקיסר אוגוסטוס, כמו גם את שבע הגבעות שהיו כה חשובות להגנתה של האימפריה, שהתחילה בתור כפר קטנטן על גדות נהר טיבר וצמחה לארבעים מדינות שונות ברחבי אירופה, אסיה ואפריקה. האוויר היה מלא בניחוח של פרחים ופיח, כאילו מישהו הבעיר מדורה הרחק משם.

            "בּוֹנג'וֹרנוֹ!" נשמע קול קורא בתוך שלוות הבוקר. "קחו שליטה על הבוקר שלכם. שדרגו את חייכם," צעק המיליארדר במין התלהבות שהלמה אולי חיילים רומאים כשנחלו ניצחון מכריע.

            מר ריילי פסע לתוך אלומות האור הענבריות הראשונות של הבוקר, איש מחייך במין חיוך האומר "קסם החיים". הוא בחר להרכיב משקפי שמש איטלקיים למפגש ההדרכה החשוב מכול. הוא גם לבש מעיל רוח איטלקי מעל חולצת טריקו עם ראשי התיבות SPQR – הסנאט והעם של רומא – מודפסות עליה, מכנסי טרנינג שחורים ונעלי ריצה כתומות.

            "טוּטוֹ בֵּנֶה?" שאל בעליצות.

            "הכול טוב," השיבה היזמית בשמחה, כי הבינה כמה מילים באיטלקית.

            "ממש טוב," אמר האמן.

            "יום גדול, חברים. השיעור של היום, שתלמדו ממני – המורה זולל-פסטת-הטונרלי-ברוטב-גבינה שלכם – עוסק בנוסחת ה-20/20/20. סוף סוף הגענו לזה. אנחנו סוף סוף מוכנים לדייק את שגרת הבוקר שלכם כדי ששניכם תממשו את הבטחת הגאונות שבכם ותוכלו לנהל חיים של אושר אינסופי. אתם תאהבו כל כך את מה שאתם הולכים לשמוע. החיים שלכם כבר לא ייראו אותו הדבר," הכריז התעשיין המואר.

            ובשעה שהשמש טיפסה אט אט בשמיים, נגלתה לראשונה לעיניהם כתובת קעקע על גב כף ידו השמאלית של המיליארדר. אלה היו הספרות 20/20/20.

            קרני השמש התכנסו מעל ראשו ונדמו למעין הילה. המחזה כולו נראה מעולם אחר. הייתם מתרשמים לו ראיתם זאת.

            "זה חדש?" שאל האמן בסקרנות גלויה. "לא ראיתי את הקעקוע הזה קודם."

            "כן," השיב איל ההון. "מישהו בטרַסטֵוֵורֶה עשה לי אותו אתמול בערב. מגניב, נכון?" אמר המיליארדר בטון תמים כשל תינוק בן יומו.

            "בערך," אמר האמן ופלט פיהוק מפלצתי, ואחר לגם מספל קפה חד-פעמי. "הקפה מעולה פה באיטליה," הוסיף.

            "האמת היא, שזה קעקוע זמני," הודה המיליארדר. "עשיתי אותו כי היום הוא יום נוסחת ה-20/20/20. זה באמת אחד מימי הלימוד החשובים שלנו. אני מרגיש שזכיתי להיות כאן איתכם היום. אני מתחיל להרגיש שאנחנו כמו משפחה. והתחושה להיות כאן שוב ברומא היא מיוחדת להפליא עבורי. הפסקתי לבקר פה אחרי שאשתי, ונסה, הלכה לעולמה. פשוט כאב לי מדי להיות כאן בלעדיה," הודה, והסב את מבטו.

            סטון ריילי פשפש עמוק בכיס מכנסי הטרנינג שלו והוציא ממנו עצם משאלה. הוא הניח את החפץ בזהירות על אחת המדרגות המעוטרת בציורים מסתוריים. רק כדי שתבינו איך זה נראה, הנה, זה נראה כך:

איור עמ' 200

המיליארדר הורה לשני אורחיו לבקש משאלה, ולאחר מכן הורה להם לשבור את העצם כסגולה למזל טוב.

            "הבאתי את זה למפגש שלנו הבוקר לא רק כדי ליצור אנרגיה טובה לשניכם, חברים," המשיך המיליארדר. "אלא גם כי רציתי שתזכרו שעצם משאלה בלי עצמות עמוד שדרה, לא תוביל אתכם רחוק," הסביר.

            "זה פחות או יותר כמו התובנה 'מחויבות חלקית מניבה תוצאות חלקיות' שלמדנו קודם?" תהה האמן.

            "וגם כמו המשפט 'שום רעיון לא יעבוד אם לא תעשה את העבודה'," הדגישה היזמית בעודה עושה מתיחות יוגה לאור השמש העולה.

            "כן, בערך," השיב המיליארדר. "אני יודע ששניכם משתוקקים לנהל חיים פרודוקטיביים, מצוינים, מאושרים ומשמעותיים. החברות במועדון החמש בבוקר היא ההרגל היחיד – מכל ההרגליים האפשריים – שיערוב לכם שהשאיפה הכבירה הזאת אכן תתגשם. זה המנהג היחיד והטוב מכולם שהכרתי מימיי שאכן מתרגם את הכוונה לחיות חיים נפלאים למציאות יומיומית. ואמנם, חלומות ושאיפות הם רק עצמות משאלה. השכמה לפני הזריחה היא עצם עמוד השדרה שמאפשרת את התגשמותם.

            "כוחה של ההשכמה המוקדמת נובע מיישום יומיומי של נוסחת ה-20/20/20," המשיך איל ההון. "ואתם במרחק של כמה שניות מלהיחשף לשגרת הבוקר המפעימה והעוצמתית הזאת."

            "באמת הגיע הזמן!" אמר האמן והרכיב את משקפי השמש ירוקי העדשה כדי להגן על עיניו מקרני השמש. עתה האור כבר שטף את המקומות הריקים באזור המדרגות הספרדיות והכיכר המרוצפת אבן שבמרכזה מזרקת הספינה המפורסמת של ברניני.

            "תנו לי חיבוק לפני שנתחיל, אנשים!" הרעים בקולו המיליארדר בלבביות וחיבק את האמן והיזמית. "ברוכים הבאים לרומא האהובה!" המשיך כשהשיר 'קוּמֶה אוּן פּיטוֹרֶה' של להקת מוֹדָה התחיל להתנגן מחלון פתוח של דירה סמוכה. מן החלון השתלשל וילון שפלרטט עם הרוח הקלה.

            "אוקיי. בואו ניתן בראש. דעו לכם שהיצירתיות שלכם, הפרודוקטיביות, השפע, ההישגים והתרומה שלכם לעולם, כמו גם איכות החיים האישיים שלכם, לא ישתנו רק באמצעות השכמה מוקדמת. השכמה בחמש בבוקר לבדה אינה מה שהופך את הנוהג הזה לעוצמתי כל כך, אלא מה שאתם עושים במהלך שישים הדקות אחרי שאתם מתעוררים – זה מה שהופך את מועדון החמש בבוקר להרגל משנה-חיים. זכרו זאת: שעת הניצחון שלכם מעניקה לכם את אחד מחלונות ההזדמנויות הגדולים של החיים. כפי שידוע לכם, הדרך שבה תתחילו את היום משפיעה באופן משמעותי על המשכו. יש אנשים שמשכימים מוקדם אבל הורסים את ערכה של שגרת הבוקר מפני שהם צופים בחדשות, גולשים באינטרנט, סוקרים את הרשתות החברתיות ובודקים הודעות. אני בטוח ששניכם מבינים שהתנהגות כזו נובעת מהצורך בהנאות מיידיות, בהקפצת הערכים של הורמון הדופמין – כבריחה ממה שחשוב באמת. דרך הפעולה הזו גורמת לרוב האנשים לפספס את הדברים שיאפשרו להם למנף את שלוות השעה הזו ביום למקסום הגדולה שלהם, כדי לזכות בימים נפלאים בעקביות."

            "והאופן שבו אנו בונים כל יום בנפרד, מעצב את כל החיים, נכון?" הדגיש האמן, כדי להבהיר את התובנה העיקרית שלמד בחוף אחוזתו של המיליארדר. "זה עקרון-האיסוף יום ליום. אחד מארבעת הדגשים של אנשים שעושים היסטוריה. אני עדיין זוכר את התרשים שלמדנו."

            "מדויק בהחלט," שיבח אותו המיליארדר. "ואני מוכרח לומר שהתחלת היום בצורה נבונה, בריאה ושלווה אינה נוגעת רק להצלחה מיטבית בחיים האישיים והמקצועיים, אלא גם לשמירה עליה לאורך זמן."

            לפתע, איש רכוב על כרכרה רתומה לסוס ולבוש בבגדי גלדיאטור התקרב לכיכר המכונה פּיאָצה אֶסְפָּניַה וצעק, "בּונג'וֹרנוֹ מיסטר ריילי," והמשיך בדרכו.

            "אָה דוֹפּוֹ," השיב המיליארדר בקול רם שהגיע עד האיש. "איזו תלבושת אדירה, נכון?" אמר לתלמידיו.

            המיליארדר שפשף את הקעקוע המזויף שלו והביט על הקולוסאום.

            "האיש הזה שראינו עכשיו מזכיר לי את האוּריגָה, שהיו מעין עבדים ברומא העתיקה, עגלונים שנהגו להוביל את המנהיגים הרומאים ונבחרו לתפקיד בזכות אמינותם הרבה. תשמעו דבר מגניב: תפקיד חשוב נוסף של האוּריגָה היה לעמוד מאחורי מפקד הצבא, המכונה דוּקְס, וללחוש את המילים 'מֵמֶנטוֹ, אוֹמוֹ', בשקט לתוך אוזנו בעודו מניח את זר עלי הדפנה על ראשו."

"מה זה אומר?" שאלה היזמית. היום היא לבשה מכנסי ג'ינס משופשפים, חולצת טריקו אדומה עם צווארון וי ונעלי ריצה לבנות. שערה היה אסוף לזנב סוס שמצא חן בעיניה. היא ענדה את הצמידים שלה. וכל כולה קרנה מאופטימיות.

            "'מֵמֶנטוֹ, אוֹמוֹ' פירושו בלטינית 'זכור שאתה רק בן אדם'," ענה המיליארדר. "האוּריגָה עשו זאת כדי לרסן את גאוותנותו של המנהיג וכדי לעזור לו לשלוט באנוכיות שהצלחה גדולה מזמנת, מטבע הדברים. הם נהגו להקפיד מאוד על הטקס הזה כדי לוודא שהדוּקס יישאר ממוקד אך ורק במשימתו האמיתית, להפוך את עצמו ואת האימפריה שבשליטתו לטובה אף יותר – ולא לכלות את כל משאביו בשעשועים ובפאר אשר ממוטטים בתי מלוכה."

            "אתה יודע מה?" העיר האמן. "ראיתי כמה אמנים מבריקים שהחריבו את האימפריה היצירתית שלהם והרסו את שמם הטוב כי הם לא ניהלו את ההצלחה שלהם כראוי. אז אני מבין על מה אתה מדבר."

            "לגמרי," אמרה היזמית. "זאת אומרת, בהחלט," תיקנה את עצמה מייד ואחזה בידו של בן זוגה החדש. "ראיתי הרבה חברות על-חלל מאבדות את שוק הלקוחות שלהן מפני שהתאהבו בנוסחה המנצחת שלהן. הן איבדו את הלהט. הן התנפחו והרימו את האף. הן הלכו שולל אחרי האמונה המוטעית שהתורים הארוכים שהשתרכו לרכישת המוצרים המצוינים שלהן הם סימן לכך שתמיד ישתרכו תורים כאלה – גם בלי לשפר שוב ושוב את הסחורה, או את שירות הלקוחות, ולוודא שכל עובד ימשיך לחתור להישגים של מנהיג. אז גם אני מבינה על מה אתה מדבר, מר ריילי."

            "נהדר," השיב המיליארדר במילה אחת.

            "כשתיישמו את נוסחת ה-20/20/20, זכרו תמיד לשפר את ביצועה מדי בוקר. שמרו על הרעב. הקפידו על מנטליות של ג'ודוקה בעל חגורה לבנה בעניין זה. כי כשהצלחה נכשלת, היא נכשלת בגדול. כשתרגישו עד כמה המנהג הזה משנה חיים, יהיה לכם קל לשייט בו בנחת – ואולי אפילו לזנוח כמה מהשלבים בתהליך."

            המיליארדר קירב אצבע מורה לאחת המדרגות. הוא עצם את עיניו ודקלם בשקט את המילים הללו: "הגיע הזמן להפסיק לברוח מהעצמי הנעלה שלכם ולהסכים להיות חבר במסדר חדש של יכולת, אומץ לב והבנה של ייעודכם בחיים: להיות השראה לאנושות."

            לאחר מכן הוא חצה את רחבת האבן שבראש המדרגות הספרדיות, הניף את שתי אצבעות יד ימינו והחווה את סמל השלום הבינלאומי. אחר כך, נופף בזרועו לכיוון איש שישב על כיסא בפיאצה די ספַּניָה וקלה ערמונים על האש, בקצה ויה די קוֹנדוֹטי. האיש לבש חולצה אפורה מקומטת באזור החזה, מכנסיים כחולים מחויטים ונעלי ריצה צהובות.

            כשהבחין בסימן שהחווה המיליארדר, קם האיש מייד וחצה במהירות את הכיכר, עלה במדרגות – מדלג על שלוש בכל צעד – עד שהגיע למעלה, למקום שבו עמד המיליארדר. הוא הרים את חולצתו המרופטת, חושף מתחתיה אפוד חסין כדורים – ושלף מתחתיו דף נייר מנוילן.

            "הנה, איש גדול. טוב לראות אותך שוב ברומא, בוס." אמר האיש במבטא איטלקי כבד וקול חצצי כנייר שיוף.

            "גרַצייֶה מילֶה! מוֹלְטוֹ גֶ'נְטילֶה, אדריאנו," אמר המיליארדר ונישק את כף ידו לפני שהושיט אותה ללחיצה.

            "אדריאנו הוא חלק מצוות המאבטחים שלי," הסביר מר ריילי בעודו בוחן את הדף שנמסר לו. "הוא אחד הטובים שלי. הוא גדל בעיר אַלבָּה שבאזור פּיימוֹנטֶה, בארץ המיוחדת הזאת. חברים, אתם אוהבים טָרְטוּפוֹ?"

            "מה זה?" שאל האמן, שנראה מעט מבולבל מהסצנה שהתרחשה לנגד עיניו כרגע.

            "כמהין, מותק!" התלהב המיליארדר. "שככה יהיה לי טוב, כמה שהן טעימות. על פסטה טליוליני עם טפטופי חמאה מומסת. או כשמגרדים אותן מעל ביצים מטוגנות רוטטות. אח, בחיי, זה מה שנקרא אוכל של קיסרים!" עיניו של המיליארדר היו פעורות וגדולות כמדבר כשדמיין את הארוחה שתיאר. חוט ריר דק כתער גלש החוצה מזווית פיו הימנית. כן, חוט ריר. יותר ממוזר, נכון?

            אדריאנו, שנותר נטוע במקומו, הושיט למעסיקו את ממחטתו באין רואים. הוא הסתכל על היזמית והאמן כאומר, "אני יודע שהוא מוזר, אבל גם אנחנו אוהבים אותו."

            ואז ארבעת האנשים שעמדו באתר המקסים להפליא פרצו בצחוק. יחד.

            "שיהיה לך בוקר נהדר, בוס," אמר אדריאנו כששם פעמיו ללכת. "אפגוש אותך בטֶסטאצ'יוֹ הערב. תודה רבה לך שהזמנת אותי לאכול איתך הערב. אתה מתכוון להזמין פסטה ברוטב גבינה ופלפל כרגיל?"

            "סִי," אישר המיליארדר. "אָה פְּרֶסְטוֹ."

            "מקורן של פטריות הכמהין הלבנות הוא באלבה," הסביר המיליארדר. "וכדי למצוא אותן נעזרים בכלבים שאומנו לכך במיוחד. או בחזירים. אולי בעתיד, אקח אתכם איתי לציד כמהין. אני מבטיח לכם שזאת תהיה חוויה בלתי נשכחת. בכל אופן, הסתכלו במודל הלמידה הנפלא הזה. כשף-המילים ממש פירק עבורנו את שעת הניצחון ואת נוסחת ה-20/20/20. כך שאין שום ספק כיצד יש לנהל את שגרת הבוקר. פשוט תריצו את זה ותוכלו לקחת שליטה על היום שלכם. דחיינות היא מעשה של שנאה עצמית, הידעתם?"

            "באמת?" שאל האמן.

            "בהחלט. אם היית אוהב את עצמך באמת, היית זונח את כל המחשבות שאינך טוב מספיק כדי להפוך לאדם דגול, והיית מוותר על כל השתעבדות לחולשותיך. היית מפסיק להתמקד בחסרונות שלך וחוגג את יתרונותיך המדהימים. חשוב על זה לרגע: אין אף אדם על פני האדמה שיש לו את מצבור הכישרונות הייחודי שיש לך. למעשה, בכל ההיסטוריה כולה, לא היה אף לא אדם אחד שהוא בדיוק כמוך. וגם לא יהיה. כן, אתה עד כדי כך מיוחד. זו עובדה שאין עליה עוררין. אז חבק את כל כוחו של הכישרון הבלתי מוגבל שלך, של יכולותיך הזוהרות ושל עוצמתך עוצרת הנשימה. היפטר מההרגל ההרסני להפר את התחייבויותיך לעצמך. אחת הסיבות שרבים כל כך בינינו לא אוהבים את עצמם היא מפני שהם לא מצליחים לעמוד בהבטחות שהבטיחו לעצמם. כשאנו לא מקיימים את מה שהבטחנו לעצמנו שנעשה, זה הורס את תחושת הערך העצמי שלנו ומפרק את הדימוי העצמי שלנו. אם תמשיכו לנהוג כך, החלק הבלתי מודע שלכם יתחיל להאמין שאתם לא שווים כלום. וזכרו את התופעה הפסיכולוגית הידועה בשם 'הנבואה שמגשימה את עצמה' שאותה הזכרתי קודם. הביצועים שלנו נמצאים תמיד בהלימה עם האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. כלומר, המחשבה שלנו יוצרת את התוצאות. וככל שנמעיט להעריך את עצמנו ואת כוחותינו," המשיך ואמר, "נצליח למצוא פחות כוחות פנימיים."

            המיליארדר הביט בכמה פרפרים שחלפו על פניהם, והמשיך.

            "ככה בדיוק זה עובד. אז אני מציע לכם להפסיק לדחות דברים, למתוח את שרירי כוח הרצון שדיברנו עליהם כשהיינו בטאג' מהאל, ולהפוך את שארית חייכם למפגן של תעוזה, למופת של פרודוקטיביות יוצאת מן הכלל ולביטוי נדיר של יופי נטול רבב. חיו את הגאונות שלכם כדי לכבד את כל מה שהינכם, במקום להתכחש לייחודיות שלכם ובשל כך לשנוא את עצמכם. דחיינות היא אקט של שנאה עצמית," חזר ואמר המיליארדר. "אז באמת הקדישו את כל מרצכם להטמעת נוסחת ה-20/20/20 כדרך הבסיסית לניהול הזמן שלכם בבוקר."

            המיליארדר הראה ליזמית ולאמן את המודל. הוא נראה כך:

תרשים עמ' 206

נוסחת ה-20/20/20

פירוק לגורמים

חלון זמן מס׳ 1

מה

למה

יתרונות

5:00 בבוקר

5:20 בבוקר

תנועה

 

 • פעילות גופנית נמרצת
 • הזעה
 • למידה
 • שתייה
 • נשימות עמוקות
 • הפחתת הקורטיזול
 • זרימה של BDNF (גורם נוירוטרופי מוחי)
 • עלייה ברמת הדופמין
 • עלייה ברמת הסרוטונין
 • הגברת חילוף החומרים
 • ריכוז מוגבר + פרודוקטיביות
 • ריכוז + שיפור ביצועים של המוח
 • הגברת האנרגיה
 • הפחתת מתח נפשי
 • תוחלת חיים ארוכה יותר

חלון זמן מס׳ 2

מה

למה

יתרונות

 

5:20 בבוקר

5:40

הרהור

 • יומן
 • מדיטציה
 • תכנון
 • תפילה
 • הרהור
 • הכרת התודה גוברת
 • המודעות גדלה
 • האושר מועצם
 • החוכמה מתפתחת
 • השלווה גדלה
 • גישה חיוביות יותר
 • הפחתה בתגובתיות
 • הגברת היצירתיות
 • ביצועים טובים יותר
 • חיים עשירים יותר

חלון זמן מס׳ 3

מה

למה

יתרונות

5:40 בבוקר

6:00

צמיחה

 • סקירת המטרות
 • קריאת ספרים
 • האזנה לספרי שמע
 • האזנה לפודקאסטים
 • למידה מקוונת
 • דפוס-החשיבה

2x3x

 • הרחבת הידע
 • חידוד המחשבה
 • הגברת הביטחון העצמי
 • שליטה בשינוי
 • הכנסה גבוהה יותר + השפעה גדולה יותר על השוק
 • דיוק המקצוענות שלכם
 • שליטה בתחומכם
 • צמיחה אישית
 • השראה רבה יותר

"כפי שאתם יכולים לראות במודל הלמידה הזה, ישנם שלושה חלונות זמן בני עשרים דקות כל אחד, שעליכם להפנים ולאחר מכן ליישם עד שתגיעו למצוינות. חלון הזמן הראשון בנוסחת ה-20/20/20 דורש מכם לנוע. במילים פשוטות, קצת פעילות גופנית מאומצת קודם כול מדי בוקר, תחולל מהפך באיכות החיים שלכם. חלון הזמן השני מעודד אתכם להרהר במשך עשרים דקות. פרק הזמן הזה נועד לעזור לכם להתקרב מחדש לכוח הטבעי שלכם, להגביר את המודעות, להפחית מתחים, להזין את תחושת האושר ולהחזיר את השלווה הפנימית בעידן הזה, של גירויים בלתי פוסקים ועשייה מוגזמת. ואז תסיימו את שעת הניצחון של ההעצמה האישית בעשרים דקות נוספות שתפקידן העיקרי הוא לדאוג לכך שתוכלו לצמוח, בין שפירוש הדבר הקדשת זמן מה לקריאת ספר שיגביר את הבנתכם איך יוצרים חיים מעולים או מאמר שיחדד את כישרונכם המקצועי, ובין שזו האזנה להרצאה מוקלטת שמסבירה איך הווירטואוזים מגיעים לתוצאות כה יוצאות דופן, או צפייה בסרטונים חינוכיים העוסקים בשיפור מערכות היחסים אישיות, או כאלה שמלמדים איך לשפר את מצבכם הכלכלי או להעמיק את הרוחניות שלכם. כידוע לכם, חברים, מנהיג שלומד יותר הוא מנהיג מנצח.

            "אחד הדברים המועילים ביותר שלמדתי מכשף-המילים הוא שפתיחת הבוקר באימון גופני נמרץ – ממש דקות אחרי שאני קם מהמיטה – זה הדבר החשוב מכול. אני עדיין זוכר את המילים שלו בבירור – והוא היה חד וחלק בעניין הזה: 'אתה חייב להתחיל את היום בפעילות גופנית נמרצת. על זה אין דיון כלל וכלל. אחרת נוסחת ה-20/20/20 לא תעבוד. ואני אקח ממך בחזרה את כרטיס החבר במועדון החמש בבוקר."

רוצות עותק מהספר? מלאו את הטופס למטה ואולי תהיו בין הזוכות!