אשת קריירה לא צריכה "לשלם מחיר"

איך תהפכי להיות אשת קריירה מצליחה יותר? המתקשרת העיסקית, תמי יערי, חושפת את הטיפים להצלחה ואחד מהם הוא "להיות גברת ולא אדון"

בלוג אורח

07/05/2019


לא מעט מן הדעות הרווחות בקרב נשים קרייריסטיות ואף בבני משפחתן על דרך התנהלותן בזירות שונות בחייהן כגון: העבודה, מספר השעות וההשקעה שלהן בעבודה, אימהות מול הקריירה שלהן, שעות הנוכחות בבית, מימוש תחביבים, והשקעה בזוגיות מוצלחת. בדרך כלל המסר הוא "מחיר" של חלק בחייהן על חשבון הצלחתן ולמענו.

תמי יערי, המתקשרת העיסקית ומי שזכתה ב-2007 במקום הראשון בתוכנית הריאלטי של המתקשר של המדינה, "הכח" מעבירה תוכנית בשם "טכניקות איזוטריות לאנשי עסקים" אשר במרכזה נקודת מוצא הפוכה. רמז.."אשה קרייריסטית לא צריכה לשלם שום מחיר" והיא פורטת מספר כלים שיסייעו לנשות עסקים להגשים את עצמן אף ביתר שאת, בנוחות ובחיים מלאים:

1. שמרי על הייחוד שלך – אחד הלחצים שכל אחד ובוודאי גם נשים עומדות בפניו, הוא לחץ חברתי. נורמות התנהגות. איך להיות מנהלת. איך להיות אמא. מהם הקודים שמוכיחים שאני מנהלת טובה? למרות הקידמה ותנועות למען קידום האישה, עדיין נשים בולטות בהיעדרותן מהנהלות, דירקטורים ועמדות מפתח במשק הישראלי. חברותי היקרות, יש חשיבות עצומה לאותנטיות שלכן. הסכימי להיות בלתי "שגרתית". אל תנסי לטשטש את עצמך לעומת הקולגות שלך. תהיי את בכל אספקט שהוא. אל תתביישי ולו לרגע במי שאת. לא בנשיות שלך הנראית לעין ולא בנשיות שלך הסמויה מן העין שמביאה עמה איכויות שאין לאחרים.

תמי יערי צילום אלבום פרטי

2. כוחניות היא פאסה – הרמוניה היא לא חולשה היא אנרגיה נשית ואיתה כל אישה תצליח יותר. זרימה, הבנה, הסכמה והכלה הן תכונות שמשום מה נתפסות כחולשה. תפיסה זו היא גברית, אבל זו מהותה של האישה. נשים בעמדות מפתח, נשים קרייריסטיות מוזמנות לנצל את כוחן באנרגיה של הרמוניה, של הקשבה, מחשבה, והכלה ותפתענה לראות תוצאות יותר טובות ממה שאף ציפו.

3. האם באר החלומות שלך פתוחה? – חלומות נמצאים בתוכנו ומאד חשוב שהם יהיו שם. הם 'עמוד האש' שלנו, הם המוליכים אותנו. לא פעם אנחנו כל כך עסוקות בשוטף, בהישרדות, בעמידה ביעדים ואנחנו שוכחות את החלומות שלנו. מה אנחנו עוד רוצות להספיק בחיים. לפעמים זה אפילו, פעילות פנאי, פיתוח תחביב חדש, התנסות שחולמים עליה ועוד. ההבנה שהגשמת החלומות שלנו תמלא אותנו באנרגיה ותסייע לנו בשוטף כמעט לא קיימת ואנחנו נוטות לשים אותה בצד בטענה שזה פחות חשוב. אך, מנהלת טובה היא אדם שמגשים את עצמו, מרוצה, ושמח. כך אשה תיטיב עם עצמה, אם תיזכר לחלום ולהגשים כחלק קבוע מלוחות הזמנים הצפופים שלה.

4. תהיי גם גם וגם – לא מעט נשים קרייריסטיות באמת ובתמים מאמינות ב"לשלם מחיר", מה שלמעשה מביא לחסימה של שדה ריגשי ואנרגטי. הן מאמינות בלהיות "נמרה", אחרת לא תצלחנה. והחברה מתגמלת אותן בתוויות שככל שאת מתאמצת יותר, את יותר "אשה למופת". למשל את עובדת המון שעות ומגיעה ממש מאוחר הביתה, לא מספיקה לראות בכלל או מספיק את הילדים, לא מספיקה גם לדאוג לגופך, לתזונתך, לנשימתך, ולזוגיות שלא לדבר על חלומות והגשמה עצמית, או ל רגעי כיף. זו טעות מרה ועצובה. הקפידי בצורה חשובה על כל האספקטים של חייך, אימהות, נשיות, גופך, חלומותיך, העסק שלך, ותהיי יותר מאוזנת וטובה לסביבתך, אלייך – מה שיבוא לידי ביטוי גם מבחינה עסקית.  

5. תהיי גברת, לא אדון – מושגים מעולם העסקים הגברי נכנסו גם לליבות נשות העסקים כגון 'לכבוש יעדים', מלחמת מחירים (אם לגבוה או נמוך), לנצח את היריב, מתחרים, שלא לדבר על סיגנון ניהולי – פיקודי, הוראות, ריכוזי, שולט. כוחן של הנשים, ולצערי הן שבויות כבר דורות בקונספציה העיסקית הגברית ולא מבינות היכן היתרון שלהן. יתרון מכיוון שלנשיות יש את הכח שלה שכבר שכחנו כולנו, אך מניסיון אני רק יכולה לאמר, שאם תהיי 'גברת ולא אדון' גם בקריירה, תוכלי דווקא להצליח אף יותר. למשל אם כמנהלת תכילי, את הקולגות, את הלקוחות. תחשבי על דרכים יצירתיות לתפעל את העסק, לפני שאת בנקודה של  לכבוש עיסקה צרי לה קודם מקום בתוכך, פני מקום תודעתי, נסי לברר עם עצמך האם את בעמדה של קבלה – שהיא הטבע הנשי ותהיי בטוחה ביקום.  המחשבה שהחיים העיסקיים הם אחד על חשבון השני היא טעות. יש שפע לכולם, שפע אין סופי שתמיד פה.

 ** הכותבת, תמי יערי, היא מתקשרת עיסקית