רק אומרת.. - הבלוג של יעל כהן מרדכי

בר רפאלי, לא מה שחשבתם

לפעמים נראה שאנחנו ממש אוהבים לשנוא את בר רפאלי ואת משפחתה אבל מה שהיא עושה היום בתכנית הפופולארית של רשת, ''אקס פקטור'' הוא לא פחות מפריצת דרך פמיניסטית

יעל כהן מרדכי

15/01/2018


למה אנחנו כל כך אוהבים לשנוא את בר רפאלי? אולי כי היא לא שירתה בצבא, היא נחקרה על העלמת מיסים והיא לא תמיד משתפת פעולה עם התקשורת. הרי אנחנו אוהבים את הסלבריטאים שלנו מתמסרים אלינו עד הסוף, פותחים את הקישקע ומוציאים הכל, ואם אפשר בלייב, תודה. ברגע שהסלבס מתחילים לשים לנו קצת גבולות, אנחנו 'מתהפכים' עליהם ומתרעמים, כי כשמישהו פוגע, טבעי שנרצה לפגוע בו בחזרה.

סביב בר רפאלי ומשפחת רפאלי בכלל יש הרבה מאוד התעסקות, לרוב שלילית ולא סתם בר רפאלי החליטה שהיא לא קוראת טוקבקים. אנחנו מאוד סקרנים לשמוע מה קורה איתם, אבל לא ממקום טוב. אנחנו מרגישים שהם בזים לנו או מורמים מהעם ואנחנו לא אוהבים את זה. אבל אני חושבת שמה שבר רפאלי עושה באקס פקטור זה מדהים וגם מאוד פורץ דרך ופמיניסטי. על ליהוק השופטות בתכניות הריאלטי כבר כתבתי כאן וגם הסברתי מה הקשר בין ליהוק השופטות לבין "הדרדסים". אבל מה לגבי המנחים של תכניות הריאליטי עצמם?

שבט גברים גם יחד

בר רפאלי על במה אינסטגרם שלה

אני לא מתכוונת לסקור את כל הז'אנר לדורותיו, אבל הנה כמה תזכורות. במשך שנים צפינו בצמד מנחים גברי: אסי עזר וארז טל שבמשך תקופה ארוכה היו צמד טלוויזיוני בלתי נפרד עם כימיה יוצאת דופן. אך בזיווג הזה היה ברור שארז טל הוא המוביל ואילו אסי עזר, כשמו כן הוא "עזר כנגדו". בהמשך עזר פרש ומי שהחליפה אותו הייתה קרין גדעון. בחורה עם כריזמה וכישרון וכן, היא גם נראית טוב.

בעלי הזיכרון מביניכם בוודאי זוכרים גם את אבי קושניר והילה נחשון, שהנחו יחד בעבר את "רוקדים עם כוכבים" שהייתה פופלארית בזמנה. אבי קושניר הוא טלנט כריזמטי וחביב והילה נחשון, פחות כריזמטית, אבל נראית כמו שאנחנו אוהבים. אז הנה לנו צמד נוסף של גבר כריזמטי בעל מראה ממוצע ואישה שבעיקר נראית טוב, כדי שתבוא לנו הצופים "טוב בעין".

והיו גם לא מעט גברים שהנחו ושמנחים לבד תכניות ריאליטי, כמו למשל, פיני טבגר, שהנחה בזמנו את "היפה והחנון". טבגר הוא בחור חביב מאוד, טייפקאסט של חנון משהו, ברור שהוא לא לוהק להנחיית התכנית בזכות המראה שלו, אלא בזכות כישורי ההנחייה והמשחק שלו. נראה שבהפקה החליטו שיש כבר מספיק יפות בביקיני בקרב משתתפות התכנית ולכן טבגר יכול להנחות ללא דוגמנית לצידו.

בר רפאלי אינסטה

כריזמה או לוק?

צביקה הדר הנחה גם הוא במשך שנים את "כוכב נולד" לבדו, נראה שעם כריזמה כמו של הדר, לא צריך אף חיזוקים לצידו. גם כאן ויתרו על הדומגישה שתקשט את האולפן. בהמשך אסי עזר החליף את הדר כמנחה "הכוכב הבא" ומי שגוייסה לקשט את המסך לצידו, כלומר להגיש לצידו את התכנית בצורה מקצועית נטו, היא הדוגמנית המדהימה אסתי גינצבורג. גינצבורג היא אישה מרשימה ואינטיליגנטית שמוכשרת בתחומים רבים, אך הנחיה היא לא הצד החזק שלה. גינצבורג חטפה ביקורת קשה ואכזרית על הנחייתה ובעיניי היא הייתה קורבן של המערכת. אותה מערכת שמלהקת מנחות לא בזכות כישורי ההנחייה שלהן, אלא בזכות הופעתן החיצונית. וזה, כמובן, בשונה מגברים כמו צביקה הדר, פיני טבגר, ארז טל, אבי קושניר ואחרים, שהגיעו להנחייה לא משום שהם נראים כמו הכפילים של בראד פיט.

דוגמנית נוספת שחטפה ביקורת קטלנית וקשה היא שלומית מלכה, שהייתה הסייד קיק של מיכאל אלוני, בחור מוכשר ושחקן מצוין שנראה כי לקח זמן עד שהרגיש בנוח על הבמה של "דה וויס". אלוני הוא דוגמא למנחה שנראה מצוין, כמו גם גיא זוארץ ורון שחר, שדווקא מנחים לבדם, אם כי גם כאן נראה כי לא תמיד יש חפיפה בין מידת הכריזמה של המנחה לבין מידת האטרקטיביות החיצונית שלו.

אישה אחת מגישה אחת שמלה אחת

בר רפאלי בשמלת זהב אינסטה

אם לסכם, בעבר היו הרבה גברים מנחים שהנחו לבד את תכניות הריאליטי ובשנים האחרונות יותר ויותר נשים מצטרפות להנחיה לצידם של גברים, לרוב כסייד קיק וכ"דוגמגישה" שבאה להעניק מעט זוהר וגלאם למסך. אך לאחרונה נראה כי חל שינוי נוסף. כך למשל, השכילו ללהק את רותם סלע כסייד קיק של אסי עזר, שעם הזמן הוכיחה שהיא לא סייד קיק של אף אחד, אלא מגישה כריזמטית ומוכשרת בפני עצמה, שכן, גם נראית מצוין. אם רותם סלע חולקת את עמדת המנחה עם אסי עזר, הרי שבאקס פקטור הלכו רחוק יותר.

"אקס פקטור" של רשת היא חלוצה במובן הזה שהיא עשתה צעד יוצא דופן ונתנה את ההנחיה למנחה אחת שהיא אישה. בר רפאלי נמצאת על במת אקס פקטור בזכות העובדה שהיא בר רפאלי ושהיא פצצה מהממת וכנראה גם פצצת רייטינג. אבל, וזה אבל גדול, היא גם כריזמטית ובעלת יכולת הנחייה מצוינת ועובדה שהיא ממשיכה כבר מספר עונות ללא מגיש נוסף לצידה. להבדיל מדוגמניות אחרות שלוהקו בעבר כמנחות משנה, בר רפאלי היא הראשונה שמובילה לבדה הנחייה של תכנית והיא עושה זאת מצוין.

אז נכון שעדיין מדובר באישה מדהימה שנראית מצוין ונמצאת על המסך בזכות זה ונכון שכשאנחנו צופים בתכנית אנחנו עסוקים בעיקר באיך היא נראית ובמה היא לובשת, אך עדיין, זו התקדמות מרשימה. נראה כי הצעד הבא יהיה לאפשר הנחיה לנשים שאינן דוגמניות מובילות, אלא פשוט נשים מרשימות וכריזמטיות שיודעות היטב כיצד להנחות ולהוביל, ללא התייחסות מיוחדת לחיצוניות שלהן.

אהבת? מזמינה אותך לבלוג שלי בנושא יחסים וזוגיות.

בעמוד הפייסבוק שלי, תוכלי לקבל תכנים וטיפים בנושאי יחסים וזוגיות.

יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.