lealand - הבלוג של lealand

ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו

השוטר יו מק’לרוי, אחראי צוות המשא ומתן, הגיע לטפל בזירה פעילה עם בני ערובה, שבה אדם חמוש התפרץ למרפאה לבריאות האישה שבה מתבצעים הפלות. הסיוט הכי גדול של יו התגשם כשגילה שבתו הצעירה, רן, היא אחת מבני הערובה. האם יצליח לפקד על האירוע למרות המעורבות הרגשית?

lealand

04/03/2019


ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו

351 עמודים

תרגום: דורון דנסקי

הוצאת כנרת זמורה – דביר

שנת הוצאה: 2019

53026438_775767426128431_1506505271365599232_n

העלילה מתרחשת במרכז בריאות האישה, בניין כתום המכונה "המרכז" ובו מבצעים הפלות לנשים שלא מעוניינות להמשיך את ההיריון. זוהי המרפאה היחידה באזור שלא סגרה את שעריה ועמדה בכל התקנות של משרד הבריאות האמריקאי, מטופלות ורופאים מרחבי ארה"ב הגיעו על מנת לבצע את ההפלות.

מחוץ לבניין עמדו בכל בוקר מחדש, קבוצה של מפגינים נגד הפלות שניסו לשכנע את הבאות למרכז לחזור בהן מהחלטתן. הם הניפו שלטים עם מילים קשות ותמונות קשות עוד יותר, ובנוסף, חילקו לבאות שקית שהכילה בין היתר גרביים קטנות לפעוטות. היה חשוב למפגינים לעשות כל מה שהם יכולים על מנת לשכנע את הנשים לשנות את דעתן ולבחור, לטענתם, בחיים.

רן, תלמידה בת 15, הגיעה למרפאה בליווי דודתה בקס. ביקורה לא נובע מהיריון לא רצוי, אלא בשל רצונה למנוע הריון ולקבל מרשם לגלולות. מאחר ואמה עזבה את הבית כשרן הייתה קטנה ואביה הוא זה שגידל אותה יחד עם הדודה בקס ששימשה עבורה כאם, היא ביקשה מבקס ללוות אותה למרכז והסתירה זאת מאביה.

באותו בוקר, התפרץ למרכז כשהוא חמוש באקדח, ג'ורג', גבר בשנות הארבעים לחייו שהחליט לנקום בצוות המרפאה שבה בתו הצעירה עברה הפלה. הוא התערער ממה שעבר על בתו והתאבל על נכדו שלא זכה להיוולד. היום השגרתי במרכז בריאות האישה הפך לזירת פשע שבה ג'ורג' החל לירות בחלק מהנוכחים והחזיק את כולם כבני ערובה.

אל הזירה נקראו צוותי משטרה שזימנו במהירות את יו מק'לרוי, מי שעמד בראש צוות המשא ומתן. יו הגיע לזירה ויצר קשר עם ג'ורג' היורה, תוך שהוא מנסה לשכנע אותו שלא לפגוע בבני אדם נוספים. הוא קיבל המון הודעות בטלפון הסלולרי שלו, אך מפאת מצב החירום התעלם מהם. רק אחרי דקות ארוכות כשהביט בסופו של דבר בסלולרי, הוא מצא עשרות הודעות מבתו, ואז, בו במקום הוא הבין את מה שהתרחש והרגיש שעולמו חרב עליו! בתו הצעירה היא אחת מבני הערובה שמחזיק הגבר החמוש שמולו יו מנסה לנהל משא ומתן.

במרפאה בעת כניסתו של ג'ורג' החמוש, היו נוכחים גם ד"ר וורד, הרופא שמבצע את ההפלות ושבו ג'ורג' ירה ופצע בקרסולו. איזי, אחות בהריון שסיכנה את חייה בכדי לעזור לבני הערובה הפצועים. ג'וי, בחורה שהייתה בחדר התאוששות לאחר שעברה הפלה. אוליב, אישה שהגיעה לקבל חוות דעת שניה על אבחנה שניתנה לה. ג'נין, שנכנסה למרפאה בזהות בדויה על מנת להשיג ראיות לפעילות לא תקינה במרכז, היא הייתה אחת מהמפגינות נגד ההפלות שעמדה יחד עם חבריה מחוץ למרפאה והפגינה נגד מה שלטענתה הוא ביצוע רצח.

לכל אחת מהדמויות יש סיפור משלה שמוצג בעלילה.

העלילה מתפרסת על 10 שעות. מ- 8 בבוקר עד 5 אחרי הצהריים, אך היא מסופרת למעשה מהסוף להתחלה, כשבסיום יש אפילוג של השעה 6 בערב.

המבנה הזה בספר קצת בלבל אותי כי נוצר מצב שבו מוצגים בתחילת הספר כל כך הרבה דמויות שהקורא טרם קיבל עליהן רקע כלשהו. ואז בכל פרק, שהוא למעשה שעה אחת לפני, נחשף עוד צד בסיפור...יכול מאוד להיות שאם הייתי קוראת את הספר מהסוף להתחלה (ללא האפילוג כמובן), אז הקריאה הייתה הרבה יותר זורמת עבורי.

סה"כ ספר נחמד שמציג נושא רגיש ומעניין, אך צורת הצגת הדמויות מהסוף להתחלה הפריעה ליהנות מקריאה רציפה וזורמת.