המגשרת - הבלוג של אורנה שפטר

איך לא להגיע לגירושין עם תינוק בן שנה

 לאחרונה הגיעו אלי לתהליך של #גישור_גירושין בני זוג עם שלושה ילדים שהצעיר בהם כבן שנה. לשאלתי מדוע החליטו דווקא עכשיו להתגרש, השיבו כי חוו משבר גדול בזוגיות לפני כשנתיים וניסו להתגבר עליו באמצעות הבאת ילד נוסף. למרות זאת לא חוו שיפור בזוגיות, הבעיות לא נעלמו, והם הגיעו לנקודת האל-חזור, כלומר לגירושין. ילדים הם שמחה, ובשום […]

אורנה שפטר

24/10/2018


 לאחרונה הגיעו אלי לתהליך של #גישור_גירושין בני זוג עם שלושה ילדים שהצעיר בהם כבן שנה. לשאלתי מדוע החליטו דווקא עכשיו להתגרש, השיבו כי חוו משבר גדול בזוגיות לפני כשנתיים וניסו להתגבר עליו באמצעות הבאת ילד נוסף. למרות זאת לא חוו שיפור בזוגיות, הבעיות לא נעלמו, והם הגיעו לנקודת האל-חזור, כלומר לגירושין.

ילדים הם שמחה, ובשום מצב אין להצטער על לידת ילד. אבל בשעת משבר זוגי חשוב להבין כי לידת ילד לכשעצמה לא פותרת את הבעיות בזוגיות. לעיתים נראה כי רק בן זוג אחד דוחף לכיוון הצטרפות ילד נוסף למשפחה, ובן הזוג השני נענה לכך תחת מחאה, בידיעה שאי הסכמה תגרום להרעה נוספת במערכת היחסים הזוגית.

ככלל משבר בין בני זוג מגיע לאחר תקופה בה הם עלולים לחוות קשיים בתקשורת, ירידה באהבה, חוסר הערכה כלפי בן/ת הזוג, מיעוט בקיום יחסי מין, חוסר שביעות רצון מבן/ת הזוג, ריבים על זוטות  ואבדן הסבלנות כלפי בן/ת הזוג.

החיים הזוגיים מאתגרים ומזמנים לבני הזוג התמודדויות עם ריבוי קשיים ובעיות מגוונות. כניסתו של תינוק חדש למשפחה ובוודאי אם מדובר בילדם הראשון, מהווה זעזוע למערכת הזוגית-משפחתית, וזאת על אף שהוא ונחשב למשבר נורמטיבי. תינוק דורש תשומת לב רבה, בעיקר מהאם, והטיפול בו סביב השעון גורם לה לעייפות רבה. לכן נצפה לצמצום ביכולתה של האם להעניק טיפול, סיוע ותשומת לב לילדים האחרים וגם לפגיעה בקשר הזוגי והאינטימי עם הבעל. גם הילדים במשפחה עלולים להגיב ללידת האח החדש באמצעות קנאה, רגרסיה והתנהגות "לא טובה", ודורשים התייחסות מיוחדת מצדם של שני ההורים.

כאשר בני זוג, שיסודות הזוגיות שלהם מעורערים, עומדים מול האתגר של כניסת תינוק חדש במשפחה, ההתמודדות שלהם קשה שבעתיים והם יתקשו להגיע לאיזון מחדש של הזוגיות, בוודאי ללא טיפול זוגי משקם. מכאן הדרך לפרידה וגירושין סלולה.

בני זוג שמתגרשים אינם יכולים להתנתק זה מזה לחלוטין, היות והם נשארים ההורים של ילדיהם לעד. משפט זה טומן בחובו מעבר ממערכת יחסים זוגית ומשפחתית למערכת יחסים הורית בלבד. ככל שגילם של הילדים צעיר יותר, מערכת היחסים ההורית הופכת להיות ארוכה יותר ותכלול קבלת החלטות משותפת בענייני גידולם, חינוכם ובריאותם של ילדיהם, מעבר של כספים מצד אל צד באמצעות דמי מזונות ומדור, וכן חלוקה בזמני השהות של כל אחד מהם עם ילדיהם. הימצאותו של תינוק בין ילדי המשפחה מאריכה את השנים בה ההורים צריכים להיות קשורים זה בזה, וגם לא מאפשרת לתינוק לפתח זיכרונות של משפחה הכוללת את אבא ואמא.

מכאן שכאשר אתם נמצאים במשבר זוגי, לפני שתחליטו להביא ילד נוסף לעולם, פנו לטיפול זוגי ובדקו את המשמעויות הרחבות של החלטה זו שנים קדימה.

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית טל': 050-5794548, [email protected]