חלון ראווה: שאדי עבד

הסיפור הנפלא של שאדי עבד, מעצב אופנה צעיר מכפר ערבי קטן, בוגר בצלאל שעבד במילאנו וניו-יורק וחזר להקים מותג שמלות ערב וכלה בצפון

גלי דודזון סגל

02/04/2018


מי אני?

שאדי עבד, בן  28 המעצב והבעלים של המותג SA Shadi Abed משנת 2015.

Shadi Abed by Amir Tzuk

רקע

נולדתי בכפר נוצרי קטן בגליל בשם מעיליא. עבדתי בתחום המסעדות וכמוכר בחנויות בגדים באזור המגורים שלי.

את לימודי במחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל התחלתי בגיל 19.5. הייתי הסטודנט הכי צעיר במחזור ונכנסתי בלי כל ידע קודם על אופנה או על אמנות, אבל הרצון והמוטיבציה שלי כנראה הקסימו את ועדת הקבלה.

בשנה ג' נרשמתי לתוכנית חילופי סטודנטים. התקבלתי ל- IED במילאנו, בה למדתי וגרתי במשך חצי שנה. זו הייתה חוויה מדהימה הן במישור האישי והן במישור המקצועי. במילאנו רכשתי הרבה כלים טכניים וקונקרטיים הנחוצים למעצב אופנה מצליח.

שנה ד' היתה שנה סוערת, מרובת אדרנלין וריגושים, שנגמרה בהצלחה גדולה. זכיתי בפרס ע"ש לולה טאומן, המוענק למצטיין אחד מדי שנה. ההצלחה של פרויקט הגמר שלי ושלל הכתבות והראיונות שבאו בעקבות תצוגת הגמר העצימו אותי. לא נחתי על זרי הדפנה, אלא מיד עיצבתי מיני-קולקציה עם ההדפסים שעיצבתי לקולקציית הגמר שלי, אותה הצגתי ומכרתי בחנות בוטיק במרכז העיר בירושלים.

בנובמבר 2013, תקופה קצרה אחרי תום הלימודים בבצלאל התקבלתי להתמחות בבית האופנה הניו יורקי – ThreeAsfour. החלטתי לטוס ולממן את שהייתי בעזרת הסכום בו זכיתי (10,000$) בפרס לולה טאומן בבצלאל. במשך שלושה חודשים חוויתי בניו יורק חוויה מדהימה. עברתי מהמעונות בהר הצופים למנהטן, הישר למסלול המקצועי, ולמים העמוקים. ב-ThreeAsfour עבדתי על גזרות של שמלות שהוצגו בשבוע האופנה. בבית האופנה הטילו עלי אחריות גדולה והתוצאות היו משמחות. עוד אחזור לשם.

בקיץ 2015 התחלתי לקבל פניות מלקוחות ששמעו עלי מפה לאוזן, בחורות מהאזור שלא הכרתי שמתעניינות בעיצובים מיוחדים של שמלות ערב וכלה. אני תמיד שומע על בנות שנוסעות לתל אביב לחפש מעצבים ואני מודע לכך שחסרים באזור הצפון, ובמיוחד במגזר הערבי, מעצבי אופנה מקצועיים, צעירים ומעודכנים. כך החלטתי לפתוח סטודיו בכפר ובימים אלו אני משיק את הקולקציה הרביעית שלי.

Shadi Abed 2018 collection photo Amir Tzuk

מתי הבנת שאתה רוצה להיות מעצב אופנה?

אמא שלי נוהגת להזכיר לי איך נהגתי לצייר שמלות כלה כבר בגיל 7 על מחברות בית הספר. בתיכון למדתי במגמה הריאלית והייתי מיועד ללימודי רפואה, אבל בשעת האמת חזרתי לחלום.

ההשראות הראשונות שלי היו מסרטי וולט דיסני. השמלות של הנסיכות המצוירות המתגוררות בארמונות מרהיבים הקסימו אותי כבר מילדות.

השראה נוספת קיבלתי ממעצב העל אלי סאאב, אחד האיידולים הגדולים שלי. אני עדיין שומר דפים ממגזינים שהציגו שמלות שלו מתחילת הדרך, מהשנים בהן הוא פרץ לעולם. התפיסה שלו לאישה ולאופנה מדהימים בעיניי.

תמיד נדהמתי מאירועי שטיח אדום במיוחד טקסי האוסקר וחכיתי בהתלהבות להופעות של הכוכבות.

מה היה החלק הכי מאתגר בדרך?

בתיכון למדתי במגמת פיזיקה כימיה, הייתי תלמיד חרוץ ונגשתי למבחן הפסיכומטרי עד שהבנתי שזה לא בשבילי. הייתי צריך לשנות כיוון ולהתחבר שוב לאומן שבתוכי. נרשמתי למכינה שעזרה לי להניף את עצמי מחדש ולהתקבל לאחד המוסדות המוערכים בארץ.

לחברה שגדלתי בה היה מוזר לשמוע על גבר ערבי שלומד אופנה. הרבה הרימו גבה והעלו ביקורת. אבל כל אלה שהכירו אותי מקרוב דווקא התלהבו ותמכו .

היה לי מאוד קשה בשנה א' בבצלאל. מושגים חדשים, דרך חשיבה שונה, עולם חדש התגלה בפניי. הייתי הכי גרוע בכיתה בשיעורי התפירה, למשל, אבל מהר מאוד התקדמתי ושאבתי את כל מה שהיה למרצים ולבצלאל להציע. אפשר לומר שהצלחתי להיות בין הבולטים במחלקה בלי קשר להיותי הערבי היחיד. החיבה והתמיכה שקיבלתי מהמרצים ומראש המחלקה לשעבר, עינת לידר, חזקו אותי.

אחרי תום הלימודים מגיע השלב של פתיחת העסק. בתקופה קצרה צריך להפוך לאיש עסקים שממנף את הכישרון להצלחה ופרנסה. זה מתבטא בבניית קולקציה, שיווק ומיתוג המוצר, כוח אדם מקצועי והרבה ניירת.

איך אתה מתאר את סגנון העיצוב שלך?

ההשראות שלי יכולות לבוא מדברים פשוטים כמו תכשיט או ציור ועד למבנים ארכיטקטוניים מורכבים. אני עוקב אחרי מה שקורה בעולם האופנה, אבל משתדל להישאר נאמן לקו שאני בונה לעצמי. אני מוצא את עצמי בונה דברים מאוד מורכבים אבל התוצאה הסופית עדיין תשמור על קו נקי ואלגנטי. לפעמים אני מעצב דברים שלכאורה נראים פשוטים ונקיים עם טוויסט קטן אחד שעושה את כל ההבדל.

אני בחור ערבי שגדל במזרח התיכון, אני מושפע מהתרבות שאני בא ממנה, תרבות מאוד עשירה בטקסטורות וצבעים, תרבות שמאמינה ב- more is more, אך מצד שני העולם משתנה. אנחנו חיים בעידן פוסט מודרני, בקצב חיים מטורף, ומאוד נכון בעיני לעצב דברים יותר קלילים ונקיים שישתלבו עם הסביבה בזרימה. הקו שלי הוא גאומטרי, לרוב סימטרי, מושפע מהאדריכלות של פעם ואמנויות המזרח לצד השראות מודרניות וטכנולוגיות.

Shadi Abed 2018 collection photo Amir Tzuk

לסגנון האופנתי של איזו מפורסמת אתה מתחבר?

ג'ניפר לופז, בלייק לייבלי, ניקול קידמן. שלושתן לא מאכזבות אותי על השטיח האדום.

מה מאפיין את הקולקציה האחרונה שלך?

הקולקציה בנויה משבע שמלות ערב ושלוש שמלות כלה. המשכתי את הקו העיצובי שלי הידוע כקו גיאומטרי ואלגנטי. מצד אחד המון נפח ודרמה, מצד שני מינימליזם וקווים נקיים, והכל במסורת תפירה עילית מוקפדת ובדים איכותיים כמו אורגנזה משי איטלקית, ברוקאד ספרדי, תחרות רקומות ומחורזות ונגיעות של קטיפה.

אצלנו במגזר כל כלה מצטיידת בשתי שמלות: שמלת הכלה הלבנה המסורתית לחופה, ושמלה לא פחות מפוארת ממנה, אך בכל צבע והדפס אפשרי חוץ מלבן, לאירוע המקדים, המקביל לחינה.

Shadi Abed 2018 collection photo Amir Tzuk

הפלטה הצבעונית מגוונת ונעה בין צבעים חמים ועמוקים כמו אדום, בורדו, ורוד פוקסיה וזהב לבין צבעים רגועים ומעושנים כמו אופ-ווייט ,לבן שנהב, ורוד פסטלי ושמפנייה.

גדלתי על ערכים שמכבדים את גוף האישה וזה בא לידי ביטוי בעשיה שלי. העיצובים באים להעצים את האישה ולהדגיש את היופי החיצוני לצד החן הפנימי. אני אוהב להעניק לאישה בטחון והילה מלכותית.

Shadi Abed 2018 collection photo Amir Tzuk

Shadi Abed 2018 collection photo Amir Tzuk

טווח מחירים: 5,700 - 15,000 שקל.

טווח מידות: 34-42.

איפה קונים? מוזמנים לקבוע פגישה מראש בסטודיו - כפר מעיליא

עמוד פייסבוק

אינסטגרם

***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק