מעגל תמיכה ונתינה - הבלוג של נשות העתיד

מרים אילתי, בת 75, נרצחה בידי בנה

בנה של מרים חנק אותה למוות על רקע סכסוך כספי ביניהם. חברי קיבוץ מחניים, שם התגוררה הנרצחת לא היו מודעים לבעיות והוכו בתדהמה

נשות העתיד

13/03/2017


מאת: אורית שני

מרים אילתי ז"ל

לפני מספר שבועות, ביום האהבה, 14.2.17, השתתפתי באירוע למען הפסקת האלימות נגד נשים ואלימות במשפחה .

אירוע של ריקוד, אירוע עולמי, בכל העולם רוקדים ביום הזה את אותו ריקוד . ריקוד של אהבה לנשים, לאנשים, לילדים נפגעי אלימות במשפחה, ריקוד שבא לומר די! די לאלימות!

פגשתי שם נשים שיצאו מן המעגל הזה וגם התגברו ובנו חיים חדשים, וגם מהוות השראה לאחרות לעשות מעשה ולצאת ממעגל האלימות.

ובזיכרוני מיד עולה אישה, אישה שלא הכרתי עד שפתחתי את העיתון לפני כשנה ו"זכיתי" להכיר אותה. מרים אילתי, בת 75 מקיבוץ מחניים, נרצחה על ידי בנה בן ה-50  ב 13.4.16. כלי הרצח: מכות. אלו הפרטים שמצאתי בכתבה בעיתון הארץ. עבורה זה כבר מאוחר מידי, היא לא תוכל לספר איך פתרה את הבעיה.

חיפשתי עוד מידע ואז הבנתי שהפרטים הנוספים ממש לא משנים. יש כאן סיפור על בן שרצח את אמו .כן, בן שרצח את אמו על רקע של סכסוך כספי. בן שלקח את אמו מילדיה ונכדיה. והיא בעצם עזרה לו ונתנה לו לגור בביתה ונתנה לו כספים רק. שזה לא הספיק לו והוא רצה עוד!

חשבתי על חוטי הרוע שהקיפו את האישה הזו. החוטים שטווה סביבה בנה עד שגרם למותה.

איך בכלל אפשר להבין שבן ,ילד שגדל ברחמה של אם, גדל בביתה יוכל לטוות קורים של רוע כל כך גדול ויחבוט בה עד מוות – רק כי לא הסכימה לעזור לו בדרך שבחר. מעשה שאינו נתפס. ואיזו טראומה זו לבני המשפחה האחרים, הבת, הנכדים, שאר המשפחה.

ובתגובות על המאמר בעיתון היו שכתבו – טרגדיה משפחתית, סוג של קבלת המצב הנוראי שבו אנשים לוקחים את חייהם של בני משפחתם , האם זה אירוע בלתי נמנע?

ואני שואלת: איך זה שאף אחד לא ידע שיש סכסוך כזה במשפחה? איך זה שכולם מסביב הופתעו? איך אדם ובטח חלק ממשפחה יכול להיות כל כך אכזר ? ואיך זה שאנחנו כחברה נאורה לא מצליחים למגר או לפחות לצמצם את התופעה הזו של רצח בתוך המשפחה?

בואו נזכור את מרים שבטוח רצתה רק ליהנות עם הנכדים ולחיות את אחרית ימיה בשקט

ולזכרה בואו נהיה ערניים למה שקורה בסביבתנו , ואולי נוכל להציל נפש אחת שחיה בסביבתנו ממוות כל כך מיותר ואכזר.

אורית שני  , חג האהבה 14.2.2017