מרכז עננים - הבלוג של ettykatz

מקום בטוח

כל אחד רוצה להרגיש בטוח בעצמו. להרגיש שהוא חכם, שהוא יודע, אבל אם כבר מגיל 5 ילד מרגיש שהוא כל הזמן צריך לתקן את עצמו – אז אין לו מקום בטוח בתוך עצמו - והוא צריך לקבל את המקום הזה מבית הספר ומההורים. מה קורה כשאלו לא מצליחים לספק את תחושת המוגנות הזו? איך לתקן ולרפא את הכאב?

ettykatz

07/01/2015


אני אוהבת חורף, לא מפחדת מגשם. אז למה דחיתי את ההרצאה שהיתה אמורה להתקיים הערב? משום שהתקשרתם, וכתבתם, ואמרתם לי שאתם מפחדים לנסוע בסערה. וכל העניין הוא לדבר על איך להעניק לילדים מקום בטוח – הן בבית ובבית הספר. אז גם בהרצאה אני רוצה שתרגישו במקום בטוח. זה חשוב.

הרבה ילדים לא מרגישים שיש להם מקום בטוח בבית ובבית הספר– וזה בעצם אומר שהם לא מרגישים מקום בטוח בתוך תוכם.

כל אחד רוצה להרגיש בטחון בחוכמה שלו, באינטליגנציה שלו, אבל אם הוא לפעמים זוכר ולפעמים לא, אם הוא נורא מתאמץ למוד למבחן ולא מצליח, אם כבר מגיל 5 הוא מרגיש שהוא כל הזמן צריך לתקן את עצמו – אז אין לו מקום בטוח בתוך עצמו. ואם את זה אין לו – אז הבית ובית הספר צריכים לתת לו את המקום הזה – להראות לו שהוא יכול לזכור, יכול להבין, יכול לשלוף. בהרבה מאוד מקרים בית הספר לא מספק את המקום הזה, ובבית – למרות שיש המון אהבה וקבלה, ההורים לפעמים לא יודעים מה לעשות כדי לתת תחושת "יכולוּת" לילד.

1113

"מקום בטוח" הוא מעין בית פנימי, כמו שמחזיק החכם היפני שצילמתי לפני מספר חודשים. זו תחושה של ערך עצמי, של קבלה עצמית, של יכולת להיות מי שאתה באמת - בלי צורך להציג, לשקר, למחוק את עצמך. זו תחושה שמבינים אותך, מקבלים אותך, נותנים לך כלים ללמוד בדרכך, לא משווים, לא משפילים, לא מגלים חוסר סבלנות כלפי הקצב שלך.

אם אין את זה – הילד לעתים קרובות חרד, כועס. הכעס יכול לבוא לידי ביטוי באלימות או בהסתגרות, בהתערערות ובעלבון שלא מרפה ושמלווה לאורך החיים.

תחושת המוגנות הזו היא אלף-בית של למידה ובמערכת יש כלים שמעניקים אותה לאחוז גדול מאוד של הילדים, אבל לא מצליחים ליצור מקום בטוח לכ-10%-15% מהם. וזה הרבה מאוד ילדים.

ההרצאה הראשונה בסדרת ההרצאות שלני בינואר היא בדיוק על הנושא הזה - איך בונים לילד תחושה של מקום בטוח. אתם מוזמנים לקרוא פרטים נוספים כאן.

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק