לאן נעלם החשק המיני שלנו אחרי גיל 40?

ממה נובעת ירידה בחשק המיני בסביבות גיל ה-40? אילו תהליכים מתרחשים באזור האינטימי בגילאים האלו ומה אפשר לעשות כדי להרים את החשק?

מדור שיווקי

26/10/2017


חשק מיני בגילאי ה-40 פלוס

ידוע שנשים בגילאי ה-40 מסוגלות להגיע להנאה מינית מקסימלית, זה לא פייק ניוז. אך לעיתים מתרחשים תהליכים הפוכים ולא מעט נשים מוצאות את עצמן ללא חשק מיני מסיבה כזו או אחרת.

היועצת המינית והזוגית, שלי ורודמסבירה: "ההגדרה המקצועית לירידה בחשק המיני היא תחושה של חוסר חשק לאורך תקופה של למעלה משלושה חודשים. ברגע שאנחנו מרגישות שמשהו לא בסדר ללא סיבה הגיונית, נוצרת מועקה שיכולה להזין את חוסר החשק וזה סוג של לופ".

ורוד מציינת שאובדן חשק מיני אחרי לידה, בזמן הריון, אחרי פרידה, או בתקופת לימודים או קריירה תובענית הוא נורמלי וקורה לכולנו. "בחייה של אישה יש תקופות של חשק מוגבר ותקופות של חשק מופחת", ממשיכה ורוד, "הקו הוא אף פעם לא סטטי. דווקא לאחרונה יצא מחקר שבדק את מיניות האישה ואת מידת ההנאה. מצאו שנשים בסביבות גיל ה-36 נהנות מסקס יותר מנשים בגילי ה-20 כי במצב תקין בגילאי ה-35-40 נשים מכירות את הגוף שלהן, לא מתביישות, משוחררות ולוקחות פיקוד על המיניות שלהן".

אז ממה לרוב נובעת הירידה בחשק?

"תופעות לוואי של תרופות, כמו גלולות שיכולות לדכא את היצר המיני, בעיות בזוגיות (תקשורת קלוקלת בין בני הזוג, חוסר אינטימיות), חוסר איזון הורמונאלי, פרה-פרה-מנופאוזה (יובש, כאבים בזמן קיום יחסי מין), וכמובן, לחץ, חרדה, דכאון או כל מצב נפשי אחר. בגילאי ה-40 מתרחשים גם תהליכים וגינליים שמשפיעים על המצב הנפשי וכתוצאה מכך גם על החשק: הוואגינה שלנו מזדקנת, הופעה של שיערות לבנות מובילה לתחושה שהוואגינה כבר לא יפה כמו פעם (לכן הביקוש הגובר לניתוחים פלסטיים בוואגינה בקרב נשים בנות 50)".

יש תהליך ווגינלי בולט שקורה סביב גיל ה-40?

"היובש משחק תפקיד משמעותי כשמדברים על חשק מיני: אם מדלגים על משחק מקדים, חשוב להשתמש בחומר סיכוך טבעי שמוסיף הנאה - פק"ל לכל אישה ליד המיטה. החכמה בשימוש בג'ל הסיכוך היא מריחה של הג'ל מספר פעמים במהלך הסקס, לא רק פעם אחת, וגם על האיבר שלו או על הקונדום, אחרת מתייבשים שוב. חשוב לזכור שמידת הרטיבות הטבעית של אישה היא אינדיבידואלית ולא תמיד ניתנת לשיפור".

פרט לפתרון הלובריקנט שציינת, אילו עוד שיטות קיימות להעלאת החשק?

"אני מגלה שהרבה נשים לא יודעות מה מגרה אותן, ואז אני עובדת איתן על גילוי המיניות; מה היא אוהבת, מה מושך אותה מה מדליק ומה מכבה. אני נותנת להן מטלות של קריאת ספרים ארוטיים, או לפחות כמה סצנות מתוכם, הרי נשים מתגרות ממילים יותר מהכל וזה עובד. דרך נוספת, תרגילי מגע בין בני הזוג ואם אין בן זוג אז לבד, לא בהכרח תרגילים מיניים, אלא יותר אינטימיים, שמתמקדים בכל הגוף, הרי יש לנו אזורים חושניים לגלות ולחקור".

ומה לגבי הקשר בין רמת היגיינה לחשק מיני?

"אם מישהי מזניחה את עצמה, אז אני יודעת שהיא במקום לא טוב, וזה יכול להעיד על מצבה מעבר למיניות. אם אישה שומרת על היגיינה אישית ומטפחת את עצמה זה גורם לה אוטומטית להרגיש נשית, חושנית ובהחלט תורם לחשק המיני - הכל מתחיל ונגמר בראש.

מולטי-ג'ין

מבין חומרי הסיכוך הנמצאים היום בשוק, ההמלצה היא לבחור מסכך על בסיס צמחי. אלברט מוראדי, רוקח ומנהל בית מרקחת אופיר בתל אביב ממליץ על ליקווי ג'ל של מולטי-ג'ין, לובריקנט בצורת ג'ל סיכוך טבעי, שמדמה את הלחות הטבעית בנרתיק. התכשיר מבוסס על רכיבים טבעיים (צמח האלוורה מזן ברברדנסיס), ללא מלחים וללא פאראבנים. התכשיר מיועד לנשים בכל הגילאים שסובלות מיובש בנרתיק, נשים שנוטלות תרופות, או כאלה שחוות תקופות של מתח וחרדה.

אם הבעיה היא לא היובש, אלא מצבים של אי נוחות באזור האינטימי: תחושות כמו, זיהום, גרד, צריבה, אדמומיות, הפרשות יתר ובקטריאל ווגינוזיס, מוראדי ממליץ על אקטיג'ל של מולטי-ג'ין - מוצר טיפולי, ג'ל וגינאלי להחדרה שמגיע עם מוליך ונותן מענה ראשוני למצבים הללו. בתחילת הטיפול עלול להופיע עקצוץ קל שיעלם בהמשך. במצב אקוטי של זיהום חמור, ניתן להחדיר כמות נדיבה פעמיים ביום בוקר וערב למשך חמישה ימים לתוך חלל הנרתיק ולהיוועץ עם רופא.

***