shayp - הבלוג של שי פודולר

מתוקה, קחי את מנת ההורמונים היומית ושתקי

"אבל למה לא גלולה? זה כל כך פשוט, כל כך יעיל, יסדיר לך את המחזור, יסדר קצת את עור הפנים". לכי תסבירי לרופא הזה שהמחזור שלך סדיר ועם עור הפנים את מסתדרת (ובעצם מי שאל לדעתו?). "אין מצב דוקטור. כל ההורמונים האלה עושים לי רע. ניסיתי את כל הסוגים. זה עשה לי לא טוב. הרגשתי […]

שי פודולר

25/01/2016


"אבל למה לא גלולה? זה כל כך פשוט, כל כך יעיל, יסדיר לך את המחזור, יסדר קצת את עור הפנים". לכי תסבירי לרופא הזה שהמחזור שלך סדיר ועם עור הפנים את מסתדרת (ובעצם מי שאל לדעתו?). "אין מצב דוקטור. כל ההורמונים האלה עושים לי רע. ניסיתי את כל הסוגים. זה עשה לי לא טוב. הרגשתי לא כמו עצמי. הייתי מישהי אחרת" אני עונה. בשלב הזה הוא הבין שמדובר בפציינטית עקשנית במיוחד, הרצין את פניו וענה לי בקול עמוק, "את מבינה מה הסיכונים הכרוכים בהתקן? מה הפרוצדורה? אני מאוד לא ממליץ. מאוד לא ממליץ", הוא ענה בכובד ראש, והפנה אותי לעוד רופא; רחוק יותר, פרטי, יקר.

בעודי נוסעת את הדרך הארוכה הביתה אני חושבת לעצמי שזה פשוט מטורף. כל מה שקרה פה. כל הסיפור הזה. למה אני מרגישה רע? למה דיברתי אליו בהתנצלות? למה מלכתחילה ניסיתי כל כך הרבה סוגי גלולות, כשראיתי שזה עושה לי רע? למה זה היה כל כך ברור שאמצעי המניעה הכי טוב הוא גלולות? למה זו ברירת המחדל? למה אחרי שהבנתי שזה לא בשבילי אין לי באמת אלטרנטיבה רצינית אחרת? למה כל כך מנסים להניא אותי מההתקן? למה זה נורמלי שמחצית מבני האדם נדרשות לקחת באופן יומי מנה גדושת הורמונים? ממתי זה בסדר להתפשר על ההרכב הכימי שלי כאישה?

במקור: The Circular

במקור: The Circular

הרי היחסים שלנו עם הגלולה תמיד היו מורכבים. זה התחיל בחבר הרציני הזה שלך, שבשבילו התחלת לקחת, אפילו שאחרי כמה ימים זה הרגיש לך קצת מוזר וכאב לך החזה ולא הפסקת לאכול ג'אנק. אז את מחברת חפיסות, הרי הוא חזר אחרי 21, ומה זה הגוף שלך לעומת השירות שאת נותנת למדינה בשביל הגיבור שלך שלא ראה אישה עשרים ואחת יום. דילגת על המחזור והרעיון קסם לך, הרי ממילא לימדו אותך כל חייך לשנוא אותו. אתם מאוהבים, אתם מפסיקים להיות מאוהבים, אתם נפרדים, ואחרי שחיברת ארבע חפיסות את מפסיקה לקחת את הגלולה, מקבלת מחזור ומגלה שמשום מה זה מה זה כואב לך. אחר כך זה ממשיך באיזה בחור אקראי זחוח דעת שמספר לך שהוא מה זה שונא קונדומים, וזה הורס את כל הכיף, ואיזה באסה איתך אולי תנסי עוד פעם בכל זאת. והנה את עוד פעם המבאסת הזאת שהכוס שלה לא פתוח בפני כל למגע מיני נטול לטקס, שוקלת אם לקחת שוב. מסכן, זה הרי הורס לו את כל ההנאה. את חושבת יומיים, מודיעה לו בשמחה שאת מתחילה לקחת שוב, משלמת כמה עשרות שקלים טובים על חפיסה, מחכה ליום הראשון של המחזור ומתחילה ליטול מחדש. אומנם קצת ירד החשק המיני ומשום מה פתאום התחלת לבכות מסרטונים טיפשיים של גורים בפייסבוק, אבל you’re back in business, מבינה שעכשיו אולי עדיף פשוט לקחת את הגלולה על בסיס קבוע, שתהיה הגנה תמיד. את מוצאת את עצמך נוטלת שנים חומרים כימיים על בסיס יומי, כבר שכחת שזה מרגיש לגמרי אחרת בלי, לא יודעת בעצם, תכלס, עד כמה זה משפיע עלייך

ואם ממזמן מאסת בהורמונים, כשקונדומים זו פרוצדורה שהיית שמחה לוותר עליה, את עומדת לעבור מסכת יסורים בדרך אל אמצעי המניעה הלא-הורמונלי הנכסף. מסכת היסורים הזו כוללת מעבר בין מספר רב של רופאים ורופאות שונים שיספרו לך סיפורי אימה על כאבים ודלקות פוטנציאליות, יסבירו לך שוב ושוב שהכי טוב זה לקחת גלולה, שזה טוב לעור הפנים (הו כן, תואנת עור הפנים), טוב למחזור ומי צריכה בכלל את כל הפרוצדורה הלא נעימה הזו של לשים התקן? את הולכת לעבור סאגה שלמה שתגרום לך לפקפק בעצמך ובידיעת הגוף שלך עוד אלפיים פעם. אם הצלחת, איכשהו, באומץ רב, לעבור את כל אלה, צפי לקנס של כמה מאות שקלים טובים, ואולי קצת יותר. אז בשורה התחתונה, את הולכת לקבל הרבה "אולי פשוט תקחי את מנת ההורמונים היומית שלך מתוקה ותשתקי"? אגב, בישראל מניאים נשים צעירות בכל הכוח מהתקן, זאת למרות שהשימוש בו רווח מאוד בחלקים גדולים במרכז ומערב אירופה (גם בקרב נשים שטרם או שלא ילדו). במדינות מערביות בהן יותר ויותר נשים בוחרות ללדת בגיל יותר מאוחר או לא ללדת בכלל, השימוש בהתקן הוא שכיח יותר, שכן נשים לא רוצות להעמיס על הגוף שלהן כל כך הרבה הורמונים במשך כל כך הרבה שנים. בישראל, מעצמת הילודה, התקן זה לא ממש אופציה אם את אישה צעירה. לאחרונה יצאו, או עומדים לצאת, מספר פתרונות אלטרנטיביים לאמצעי המניעה ההורמונליים שנגישים יותר גם לנשים צעירות, אבל גם אלה נמצאים תחת מעטה של אפלה והמידע עליהם מוסתר מנשים ובעיקר מנערות.

The Pill- movie poster

The Pill- movie poster

זה נראה לנו כל כך טבעי שחצי מהאוכלוסייה מכניסה לגוף שלה הורמונים באופן יום-יומי במשך שנים. זה נראה לנו נורמלי שאם אנחנו רוצות שלא להכנס להריון, אנחנו צריכות "לשלם את המחיר" על חשבון הגוף שלנו, הבריאות, התחושות, מצב הרוח והחשק המיני שלנו. זה בסדר מבחינתנו שעל מנת להיות פרטנריות מיניות טובות אנחנו צריכות לקחת כל יום שלל כימיקלים אשר במובן מסוים משפיעים על מי שאנחנו, על איך שאנחנו מרגישות וחושבות, ברמה הכי בסיסית. לפעמים הגלולה משפיעה לטובה, מסייעת בהסדרת המחזור, מסייעת בפתרון בעיות בריאותיות וכו', אבל לרוב היא גם לא, אפילו להפך, פוגעת בנו. אז למה ברור לנו שהגלולה היא ברירת המחדל?

הגלולה היא מוצר רחוק מלהיות מושלם ואנחנו פשוט שותקות. זה נראה לנו נורמלי ששולטים בגוף שלנו בצורה כל כך בסיסית, כי הרי ככה זה, ואנחנו לא מעזות לדרוש פתרון אחר. הגלולה לא צריכה להיות ברירת המחדל שלנו. מותר לנו לדרוש אמצעי מניעה אחרים, שיאפשרו לנו להחליט האם אנחנו רוצות או לא רוצות להכנס להריון, גם מבלי שנאלץ לשנות את ההרכב ההורמונלי של הגוף שלנו. בסופו של יום, נדמה כי הגלולה התחילה כהמצאה גאונית, ודי מהר הפכה להיות לפרקטיקה נוספת של דיכוי נשים. מדובר בעוד דרך של החברה לשלוט בגוף שלנו, כשזה יוצא די נוח לכולם שהמזג והחשק המיני של כל אחת מאיתנו נמצאים תחת בקרה. ואז אני אומרת לעצמי, שכל סיפורי הבלהות והלחץ מרגישים לי כמו השתקה; שזה שבגיל 17 היה לי ברור כל כך שאני מתחילה לקחת גלולות זה לא טבעי; שהניסיון העיקש להניא אותי מהתקן תמוה; שככה דוחפים לי עוד גלולה, ממסטלים לי את היצרים ומגבירים לי את הבאסה. אבל טוב נו, מה לא עושים בשביל להיות לא בהריון?

במקור: Salon

במקור: Salon