mp4dorit - הבלוג של דורית הלפרין

כמו ילדה

בהריונות המודרניים יש המון בדיקות. בעיקר בישראל. אנחנו זוכים לדעת אם יש לנו בן או בת עוד בבטן, ולהכין את הכל מבעוד מועד- מרגע שאנחנו מגלים אם יש לנו בן או בת מתחילים חיינו להתמלא בורוד או תכלת, ובואו נודה שגם אם אנחנו מנסים לשבור את הסטריאוטיפ ולהמנע מצבעים אלה, חברות העיצוב וההלבשה לא משאירות […]

דורית הלפרין

29/10/2014


בהריונות המודרניים יש המון בדיקות. בעיקר בישראל. אנחנו זוכים לדעת אם יש לנו בן או בת עוד בבטן, ולהכין את הכל מבעוד מועד- מרגע שאנחנו מגלים אם יש לנו בן או בת מתחילים חיינו להתמלא בורוד או תכלת, ובואו נודה שגם אם אנחנו מנסים לשבור את הסטריאוטיפ ולהמנע מצבעים אלה, חברות העיצוב וההלבשה לא משאירות לנו הרבה ברירות.

תוך כדי החיים, הילדים נכנסים למעין שגרת מיגדר- בנים הופכים להיות "בנים", ובנות "בנות". זה מתחיל מצבעי הבדים ומתקדם באופן ישיר לקראת סוגי המשחקים שנקנה להם (גם אם נקנה סקייטבורד לבנות הוא יהיה עם ציור של בנות ולבנים קרבי משהו), מדבקות וטפטים לקיר, וביחס שניתן לכל אחד מהם. בנות יכולות להיעלב ולבכות, בנים שנעלבים "בוכים כמו בנות"; בנות שיודעות לבעוט בכדור הן "טומבוי" ונעודד אותן למרות זאת, בנים שרוצים לרקוד בלט הם ... ונציע להם כל תחליף אפשרי. אגב, יכול להיות ששיעור או שניים של בלט היו גורמים לילד לחזור בו, חוגים בגילאים צעירים משתנים מדקה לדקה, אבל נאורים ככל שנרצה להיות, כולנו נופלים במקום הזה.

אני לא יודעת איפה זה התחיל. ברור שבחינוך, אמירות שונות שהתקבעו, התייחסות שונה וגורפת. אבל "להיות כמו בת" הפך לתופעה רחבה הרבה יותר, שפוגעת בנשים מרמת היחס ועד עד רמת הפרנסה. על אותו תפקיד עם אותן דרישות אישה תקבל 70% מהשכר שיוצע לגבר, ועדיין בחשיבה לא כלכלית לחלוטין, מעסיקים נוטים להעדיף גברים על פני נשים. במקום עבודה אישה "תביאי לי" וגבר - "גבר, תביא לי". גם ברמת ה"כן" וה"לא" יש קשיים בפרשנות. אם גבר צריך להגיע מאוחר "זה בסדר", אבל אם אישה צריכה לצאת מוקדם- "אולי תנסי למצוא פתרון".

אנחנו לא מתכוונים לכך, אבל בנות נתפשות כחלשות יותר. כולנו חוטאים בכך, גם נשים. כשגבר ואישה יוצאים לאותו מסע, לא משנה מה הרקע והסיבולת של שני המתמודדים. מראש, גבר מול אישה לא ייחשבו מתמודדים שווים, משהו בתודעה שלנו כבר יניח שהיא האנדרדוג. אם אישה ניצחה גבר בהתמודדות, היא כבר תזכה לכינוי מאיים או במקרה הטוב תהיה "אמזונה", כאילו עצם היותה שוות ערך לכל הפחות לא היה מספיק לה כדי שתנצח.
להיות בת ולרוץ כמו בת
אם נתעלם מהעובדה שבכך שאתם אומרים לבן שלכם שהוא קופץ כמו ילדה, רוכב כמו ילדה, או בוכה כמו ילדה, הוא רק בוכה יותר. "על הדרך" לימדת את בנכם ובתכם שלהיות בת זה משהו רע, שלילי, פחות טוב. תחשבו לרגע מה הבת שלכם מבינה כשהיא שומעת משפט כזה. הבת שלך היא ילדה. אין לה מה לעשות נגד זה. אבל באותו רגע, במשפט כזה, העלבון, ההנמכה וההשפלה הם כלפיה. בלי לדבר איתה, היא למדה שלהיות בת זה פחות טוב. המסר שעובר בתקשורת בינינו לבין הילדים שלנו הוא תמיד מעבר למילים עצמן.

נכון שפיזיולוגית אנחנו בנויים אחרת, באופן טבעי יש דברים שאנחנו גם עושים אחרת ואפילו תהליכי המחשבה שלנו שונים, אבל שונה זה לא אומר שזה פחות טוב, בטח שלא נחות. שונה זה פשוט מה שזה- אחר. בזכות שוני בין אנשים שונים אנחנו מתחברים, משתנים, לומדים לראות דברים אחרת ומתקדמים.

זה הזמן לעשות שינוי בתפישה- בנות זה שונה, שונה זה טוב.

הסרטונים שטלטלו אותי אל הבלוג:
1. קישור לפרסומת של אולוויז- כמו ילדה....כמו ילדה- אולוויז
2. קישור לוידאו שאמור להיות מצחיק וחמוד- והוא לא. אבל לפחות הילדה עדיין בגיל שהיא עומדת על שלה. קראתי לו לא זה לא!... לא זה לא

באהבה רבה,

דורית הלפרין
יועצת שינה מתמחה בתאומים ושלישיות
0526-204221