כתוב באור

גופי התאורה עושים הרבה יותר מאשר סילוק החושך: הם יכולים לשנות לחלוטין את אווירת החדר, להדגיש חפצים ואף להשפיע על מצב הרוח

אורית חן

26/05/2011


האדם נמשך לאור כבר מראשית קיומו. אנו נמשכים אליו כי הוא מחמם אותנו ויוצר בנו הרגשה טובה משום היותו ההיפך מהחושך הבלתי ידוע, המסתורי והמפחיד. ברגע שהשמש שוקעת, רובנו נוטים להתנחם באורה של מנורה גדולה התלויה לרוב במרכזה של תקרת החדר. אבל חשוב להבין שעיצוב תאורה בחדר אינו רק הארת המקום; גם תאורת יתר יכולה להפוך לבעיה. אור רב בבית לרוב אינו יפה במיוחד וגם לא הכרחי: שהרי עיני האדם יכולות להתרגל גם לאורו החיוור של הירח.

לפני שנתכנן תאורה לחלל מסוים, עלינו להכיר את סוגי התאורה השונים ואת תפקידיהם. כעיקרון, ישנם שלושה תפקידים עיקריים לתאורה:

תאורה היקפית / סביבתית

תאורת איזור עבודה

תאורת אווירה / עיצוב

תאורה סביבתית, או כללית, תפקידה הוא לספק לחלל אור אחיד המעדן את ההבדלים בין צל או חושך לאור. תאורה זו הכרחית להמשך פעילותנו בשעות הערב או בימים מעוננים, ומעניקה לנו תחושת ביטחון ונוחות בתוך החדר. לרוב, תאורה זו היא חסרת ייחוד, למרות שהיא מרככת את המעבר מהחושך. לתאורה זו לא נשתמש, למשל, בספוטים המאירים נקודתית, כיוון שאלו יחדדו את ההבדלים בין אור לצל ויעניקו תחושה בלתי נעימה, בכך שיאירו מאוד אזור נקודתי ושאר המקומות יישארו חשוכים למדי.

.

תאורת איזור עבודה- כשמה כן היא. היא מיועדת להאיר יותר אזורים מסוימים מאוד, כמו: שולחן עבודה, משטח עבודה במטבח, איזור קריאה, וכדומה. תאורה זו תבוא בד"כ בגופים נמוכים המאירים אזורים ספציפיים: חשוב שנורת הקריאה, למשל, תהיה כולה טמונה בתוך האהיל שלה, אחרת נסתנוור ממנה; או בספוטים. לא כדאי שיהיה הבדל גדול מדי בין חוזק התאורה הזו ובין התאורה הכללית, שכן דבר זה מאמץ מאוד את העיניים וגורם תחושה לא נעימה. לדוגמא, אפשר להשתמש בנורת 60 וואט כדי להאיר חדר, וב- 75 וואט למנורת הקריאה שבו. תאורת אזורי העבודה לא יכולה לעמוד בזכות עצמה ולהאיר לבדה חדר, אלא צריכה להוות השלמה לתאורה הכללית.

.

תאורת האווירה היא הפחות "פרקטית" מבין שלושת סוגי התאורה האחרים. תפקידה הוא לנצל את כוחו הדרמטי של האור, חזק או חלש, בהדגשה או בטשטוש של אזורים מסוימים או חפצים מסוימים. היא יכולה להאיר חפץ אמנות, למשל, או אפילו להוות מוקד עניין בפני עצמה, אם היא בעלת אור מעודן ומראה פיסולי-עיצובי מעניין. ניתן לקבל תאורה כזו בעזרת נורות "לד", בעזרת תאורה המוחבאת מאחורי אלמנטים של גבס או מאחורי רהיט מסוים, או בעזרת גופי תאורה העומדים על הרצפה או על השולחן.

רובם של גופי התאורה ממלאים יותר מתפקיד אחד. לדוגמא, מנורת שולחן טיפוסית יכולה לשמש גם כמנורת קריאה וגם להאיר על התקרה תאורת אוירה מחלקה העליון. אין הדבר אומר כי עלינו להסתמך רק עליה בבואנו להאיר את המקום. דווקא אוסף (לא גדול) של מספר מנורות אזוריות כאלו יכול לתת לחדר אופי מיוחד.

תאורה כאביזר לכל דבר

בבואנו לעצב ולתכנן שימוש לחדר מסוים, עלינו לגשת לתאורה כמו אל האביזרים האחרים שבו: לקחת בחשבון את תפקידיה, את הצבעים של התאורה עצמה והצבעים שהיא מקרינה.

איך ניגשים לזה?

קודם כל- עלינו לקחת בחשבון את התאורה של אזורי העבודה, אח"כ את התאורה ההיקפית אשר תרכך את ההבדלים בין אור לצל, ולבסוף את האווירה. אפשר למלא את החדר במספר גופי תאורה לא גדולים, אשר יעניקו לו צבעים שונים (נורות בעלות וואט נמוך יותר נותנות אור צהבהב ונעים יותר) ויהיו בעלי חוזק נורות שונה על מנת ליצור עניין ואפשרויות שונות לחוזק אור, כך אפשר יהיה להאיר את כולם או רק את חלקם לפי הצורך.

אל תפחדו לעשות ניסויים ולקנות נורות שונות בעלות חוזק שונה כדי לראות מה הכי מתאים לכן. ניתן לשחק עם אהילים בצבעים שונים המעניקים לחדר גוון שונה בכל פעם. גם גופי תאורה בעלי כמה אופציות של חוזק או מספר נורות שונה שיכול להיות דלוק בכל פעם הם משחק נחמד של אוירה.

אפשרות נוספת לגוון את חוזק התאורה בחדר היא להתקין "דימר" במקום כל מתג הפעלה. פעולה זו אינה יקרה והיא תאפשר לכן לקבל אופי שונה לחדר בכל חוזק של ההפעלה.

לבסוף, אל  תשכחו את כוחה של האש במתן אוירה נעימה ואור מנחם. הנחת מספר נרות במקומות שונים בחדר והדלקתם יחד עם התאורה הכללית תיתן אופי מיוחד מאוד למקום בו אנו שוהות.

אורית חן היא מעצבת פנים. [email protected]