לרקום עולם חדש ומופלא

הרקמה מאפשרת להשאיר חותמך על הבד, לעטר ולאייר בחוטים צבעוניים. היא מאפשרת המון משחק ויצירתיות בקומפוזיציות ובשילובי הצבעים

תרבות ובידור

02/07/2017


רקמה היא עולם ומלואו שמעסיק נשים בכל הגילאים מכל הארץ. לאחרונה נדמה שמדובר בטרנד של ממש שמושך נשים לא רק לרקום אלא לבטא את מי שהן. רקמה מעוררת השראה ויצירתיות אינסופית וליקטנו במיוחד עבורכן נשים מיוחדות שהתאהבו בעולם הרקמה ומספרות לנו על התחביב המענג שהעשיר את חייהן.

עד 120

הרקמה היא אחת ממלאכות היד העתיקות ביותר בעולם, ומוזכרת אפילו בתנ"ך (שמות כח', לט) : "ושבצת הכתנת שש, ועשית מצנפת שש ואבנט תעשה מעשה רוקם" . מדובר במלאכת יד מסורתית, שבה "מציירים" על בד באמצעות חוט ומחט.

הרקמה היא טכניקת עבודת יד שעברה מאם לבת במשך אלפי דורות והיא חוצת תרבויות ויבשות. כל תרבות ולאום אימצו לעצמם סגנון שונה ייחודי ומרהיב. למרות שהפכה תעשייתית נשמר קיסמה של  רקמת היד, של החוט של השורות שמתחברות האחת לשנייה של הלולאות והתכים המיוחדים שיוצרים עולם ומלואו.

עד 120

כרמלה זק היא אומנית רוקמ, שמעבירה חוגי רקמה בבית עד 120 שבהוד השרון, כבר למעלה מ- 17 שנה. זק רכשה את אהבתה לרקמה כבר כשהייתה בת 5. אמה שהיתה תופרת לימדה אותה את יסודות הריקמה וברבות השנים היא חזרה אל התחום, או כמו שהיא אומרת: " חזרתי לאן שהלב משך אותי".

עד 120 רקמה

היא טוענת שרקמה בלבד זו דרך צרה לתאר את מה שהאומנות הזו מציעה. רקמה היא דרך לספר סיפור, היא אומרת, לתאר מעשיה. עבודת הרקמה מושפעת מטכניקות אחרות, ממלאכות אחרות, למשל מעבודת טלאים או אוריגמי. אני אוהבת לשלב את הטכניקות בעבודות אותן אני מכינה כמו גם התלמידות שלי.

עליזה גורן, רוקמת כבר כשנתיים ובאמתחתה כבר מספר עבודות. כעת היא בעיצומה של רקמת מנדלה מרהיבה בצבעי כחול וירוק. איטה גולוב רוקמת כבר 10 שנים ולדבריה, בפעם הראשונה שהחזיקה חוט ומחט היה בחוג היא התאהבה במלאכה מיד.

 

אסנת ברק - רוקמת על ניירות ועושה זאת מילדות

רקמה אסנת

בקיבוץ היה מנהג, כל שנה בחג שבועות, אמא רקמה לנו על חולצות לבנות לכבוד טקס הבאת הביכורים. ממנה למדתי לרקום את רקמת האיקסים. לרקמה חזרתי לפני מספר שנים בעקבות בת המצווה של הבת שלי. רציתי להכין הזמנות מיוחדות למסיבה, והתחלתי לרקום על דפים מספר ישן שמצאתי ברחוב. התאהבתי בתוצאה ופיתחתי טכניקה לרקמה על נייר.

בשנה שעברה הצגתי בתערוכה לכבוד יום האשה הבינלאומי, העבודה היא מפת שולחן הרקומה על המתכונים הישנים של אמי.

בעקבות ההתלהבות וההתעניינות, הרחבתי את הפעילות שלי וממש הקמתי עסק שקראתי לו  “אורות ורזים” ע”ש ילדי אור ורז וכשמו של הבלוג שלי. אני מציעה רקמות מקוריות על דפים מספרים ישנים וגם מוצרי נייר כמו מחברות, פנקסים וכרטיסי ברכה, שהם הדפסות דיגיטליות של הרקמות המקוריות. בנוסף אני מעבירה סדנאות רקמה ומלמדת את הטכניקה של רקמת איקסים על נייר. בסדנאות אפשר לרקום תמונות, עטיפות למחברות, כרטיסי ברכה, מסגרות לתמונות ואפילו רקמה על חימר.

עינת ספקטור – "גיליתי עולם רחב חוצה תרבויות"

עינת רקמה

את התכים הראשונים לימדה אותי לרקום סבתא רוז. הייתי אז בת 9 בערך. סבתא לא הייתה אישה של שיחות נפש ודיבורים. בשבילי היא הייתה שתי ידי זהב, ועוד בית. הייתי מביטה בה רוקמת והרישום של החוט על הבד דמה בעיני לקסם.

את הרקמה גיליתי שוב ובגדול לפני כמה שנים. גיליתי עולם רחב, חוצה תרבויות, עשיר בהיסטוריה אך מאוד עכשווי. עולם שהיה מאז ויישאר לתמיד. כשאני פוגשת נשים בסדנאות הרקמה שלי, אני רואה שהרקמה לעיתים קרובות מציפה חוויות ילדות, רגשות נוסטלגיות של התרפקות, חוויות מבית אמא, סבתא ושיעורי מלאכה מבית הספר היסודי.

הרקמה מאפשרת להשאיר חותמך על הבד, לעטר ולאייר בחוטים צבעוניים. היא מאפשרת המון משחק ויצירתיות- בקומפוזיציות, בשילובי הצבעים, בתכים שתבחר לרקום. התכים הם הצעדים לאורך חישוק הרקמה, על פני הבד ודרכו. כל תך כצעד ריקוד, בעל אופי, זרימה וחזות אופיינית לו.

היום אני מתרכזת ברקמה אמנותית, בתוך חישוקי עץ. סדנאות הרקמה שלי מיועדות לכל מי שרוצה להכיר את עולם הרקמה המופלא ולחזק את החיבור אליו. למי שרוצה ללמוד עוד שפה דרכה אפשר להתבטא ואיתה ליצור.

למה אני כל כך אוהבת את הרקמה? היא מלאכה מאוד מרגיעה ובגלל שיש בה חלק חזרתי, היא מאפשרת לעבד תחושות ומחשבות בזמן שהידיים עובדות. היא מחברת בין דורות ואנשים, ומאפשרת שיח בזמן הרקמה. היא ניידת, לא מלכלכת, לא יקרה ופתרון נפלא להמתנה בתורים, בחוגים של הילדים, בטיסות ובנסיעות. היא מאוד מאוד ורסטילית ואפשר ליצור איתה אינספור תוצרים, בסגנונות שונים. היא מאפשרת ביטוי אישי.

הרקמה היא אחת ממלאכות היד העתיקות ביותר בעולם ומוזכרת אפילו בתנ"ך (שמות כח', לט), "ושבצת הכתנת שש, ועשית מצנפת שש ואבנט תעשה מעשה רוקם". מדובר במלאכת יד מסורתית, שבה "מציירים" על בד באמצעות חוט ומחט. הרקמה היא טכניקת עבודת יד שעברה מאם לבת במשך אלפי דורות, והיא חוצת תרבויות ויבשות. כל תרבות ולאום אימצו לעצמם סגנון שונה ייחודי ומרהיב. למרות שהפכה תעשייתית נשמר קיסמה של  רקמת היד, של החוט של השורות שמתחברות האחת לשנייה של הלולאות והתכים המיוחדים שיוצרים עולם ומלואו.

 עמית סנדיק - "אני רוקמת כמעט הכל על הכל"

עמית סנדריק

אני אמא לשניים, גם סבתא לשניים, גם נשואה והופ! הגעתי לגיל 60. פתאום נהיה זמן בסוף יום עבודה, פתאום יש מן שקט כזה שמחפש את התוספת הנכספת. פתאום מצאתי שאני רוצה לחזור ולעשות את כל מה שכל כך אהבתי לפני כך וכך שנים. לפני שהילדים נולדו, לפני שהם גדלו, לפני שהיום יום והקריירה סחפו אותי. וכמה סחפה אותי הקריירה, כמעט הטביעה וזו לא מליצה.

ואני מחפשת דרך קבע את הדברים הקטנים והמשמחים ואת אלו שמוסיפים לי מעט צבע ושמחה בלב, את אלו שמאפשרים לי להוריד את הרגל מהגז, ולנוח.

אני עושה עיסת נייר כבר יותר מ-5 שנים, עפה עם החומר והצבעוניות לגובה. אומרות עלי, אלו שאוהבות אותי, שיותר מאת עבודת העיסה, הצביעה, הצבעים והעושר שלהם – הם הם שמשמחים אותי. חיפשתי לאן אני לוקחת את האהבה הזו הלאה,  וכך נחשפתי לעולם הרקמה. אסנת ברק היתה הראשונה שבאמצעותה נחשפתי שוב לרקמה, אחריה הכרתי את עינת ספקטור ובין השתיים "רוקמת אני ורוקמת", רוקמת על כריכות של מחברות, על פנקסים, ברכות ותודות. רוקמת כמעט הכל ועל הכל.

מלאתי קופסאות בחוטי רקמה, הצטיידתי בבדים, בדפי נייר וצללתי אל העולם החדש או הישן שחזר לפתחי שוב.