המגשרת - הבלוג של אורנה שפטר

אמרו לו להיות גיבור וחזק, אך לא הזהירו אותו מהפוסטראומה שבדרך

כמה פעמים יצא לכם לצאת ממפגש עם בחור צעיר מכם ב-20 שנה ולומר WOW, הבחור הזה מעורר השראה? זה מה שאני הרגשתי השבוע כשפגשתי את דרור זיכרמן מ"הדרור לבחור". כשהיה חייל קרבי כבן 20 מחבל מתאבד פוצץ את עצמו במחסום ביציאה מטול כרם. באירוע דרור נפצע קשה והמפקד שלו נהרג. דרור עבר ניתוחים רבים, חווה […]

אורנה שפטר

22/06/2018


כמה פעמים יצא לכם לצאת ממפגש עם בחור צעיר מכם ב-20 שנה ולומר WOW, הבחור הזה מעורר השראה? זה מה שאני הרגשתי השבוע כשפגשתי את דרור זיכרמן מ"הדרור לבחור".

כשהיה חייל קרבי כבן 20 מחבל מתאבד פוצץ את עצמו במחסום ביציאה מטול כרם. באירוע דרור נפצע קשה והמפקד שלו נהרג. דרור עבר ניתוחים רבים, חווה מוות קליני, היה בקומה,  וכשהתעורר עבר שיקום פיזי ארוך שבסופו הצליח לעמוד על רגליו. במהלך שהותו בבתי החולים הגיעו לבקרו שרים, חברי כנסת, הרמטכ"ל, קצינים בכירים, משפחה וחברים, וכולם מעבירים לו מסר אחד: "אתה גיבור וחזק ותצא מזה". לכן, כאשר הוא מופנה לקבלת טיפול נפשי, הוא בא פעם אחת, אומר שאינו מרגיש צורך כיוון שמרגיש חזק, וממשיך הלאה להשקיע בשיקום הפיזי.

עם שחרורו מהשיקום דרור טס עם חברים לטיול הגדול בדרום אמריקה, ושם לראשונה מתחיל לחוות תופעות דיכאוניות. הוא מסתגר במלון, חסר חשק לטייל ולצאת עם החברים, אבל מקשר את מה שעובר עליו לאישיותו ולא לפציעה בצבא. הוא חוזר לארץ ומתחיל ללמוד במכינה, אבל ההסתגרות ממשיכה. עם התחלת מבצע עופרת יצוקה, מתחילים לו חלומות מסוייטים על האירוע בו נפצע. בהתחלה הוא קם פעם אחת בבהלה כשהוא והסדינים רטובים מזיעה, אבל זה מתגבר ליותר ויותר פעמים. לבסוף הוא מנסה לא לישון בלילה, ובמקום זה תופס שעת שינה פה ושם במשך היום. רק אז, כשהוא בן 24 הוא מתחיל להבין שמה שקורה ל"גיבור" קשור לפציעה בצבא.

הוא פונה לפסיכיאטר שפגש בשיקום, וזה נותן לו להבין תוך כדי שיחה, שהוא מוגדר כהלום קרב. האבחנה מביאה אותו לשפל מדרגה נוסף כי הוא כבר לא גיבור אלא חלש, וגם נמצא בקריסה נפשית. אבל לפחות יש אבחנה לבעיות שיש לו.

מאז דרור מנסה להתמודד עם הפוסטראומה. בהתחלה באמצעות טיפול קונבנציונאלי של תרופות שמפחיתות את הדיכאון אבל מעלות חרדה, אפאטיות ובדידות. הוא מצליח בקושי רב לסיים תואר ראשון ומתחיל לעבוד במקצוע, אבל זה לא זה. הוא מבין שהוא צריך להיפטר מהתרופות ולחפש את השינוי בעצמו ובתוך עצמו. לכן הוא עוזב את העבודה והחל ממבצע צוק איתן מתחיל לבקר פצועים בבתי החולים ומעודד אותם לקבל טיפול נפשי. הוא מפרש את ערך הנתינה כלפי חוץ כאשר את הביקורים אצל הפצועים הוא רואה כשליחות שלו, אבל גם כלפי פנים באמצעות מחוייבות לטיפול ולעבודה עצמית. דרור מתחיל לחזק את עצמו בספורט, ומבחין שככל שהוא מתאמן יותר הוא פחות תלוי בתרופות וגם השינה שלו משתפרת. מזה שנתיים הוא מדריך קבוצת הלומי קרב בקרוספיט, וגם פתח פרויקט המחבר אנשים פוסטראומטים לכלבים פוסטראומטים. מאז גם אימץ את הכלבה מורגי וכיום הם בלתי נפרדים. לדבריו "היא הצילה לי את החיים".

31430356_212449402851970_9040096951881695232_n

דרור בן ה-33 אומר שמרגע שהפנים כי הפוסטראומה שלו אינה הולכת להעלם, הוא החליט לחבק אותה, ועכשיו הוא מתמודד איתה לא באמצעות מלחמה, אלא באמצעות השלמה.

כיום דרור כותב ומרצה, וחי בנתינה ובהשראה. אתם חייבים לשמוע אותו משתף אתכם בסיפור חייו כדי להתבונן בחיים שלכם ממקום אחר, פוסטראומטי וכדי לקבל השראה. ב-16.7.18 הוא מעלה את מופע ההשקה של "הדרור לבחור- מסע של לוחם" בת"א, ובנות- הוא גם נראה מצוין והוא פנוי.

34837163_10156625441357867_5300728613862113280_o