lealand - הבלוג של lealand

שברי זכוכית / שרה מונטה

מאז מות אמה, ציפי היא שבר כלי שאינה מצליחה לתפקד כראוי. עברה רודף אותה והיא מבינה שעד שלא תשחרר אותו ותשפוך את אשר על ליבה, היא לא תוכל להמשיך הלאה בלי לחוש בכאב הרסני שמשתק אותה. העלילה לוקחת אותנו אל עברה של ציפי ומגוללת בפנינו את סיפורן של משפחות ממוצא רומני שנאלצות להתמודד עם המציאות הלא פשוטה בישראל, ועם מלחמה אחת שמטלטלת את חייהן לעד.

lealand

20/02/2019


שברי זכוכית / שרה מונטה

466 עמודים

הוצאת ספרי ניב

שנת הוצאה: 2018
52572815_768886046816569_8082271587916578816_n

כשקראתי את תקציר הספר שמדבר על חייהם של משפחות ממוצא רומני והתאקלמותם בארץ, בתור חצי רומניה, הסתקרנתי לקרוא את הספר ולא תיארתי לעצמי עד כמה שהוא יהיה נפלא, מקסים ומרתק וכל כך יסחוף אותי!

העלילה נפתחת בהלוויה של רוזיקה, אמה של ציפי, הדמות המרכזית בעלילה. ציפי נשואה ואם לשניים, נפרדת מאמה ומתקשה להזיל דמעות. מיד מתקבל הרושם שבין השתיים היחסים היו טעונים ולא פשוטים. בנוסף, אישה בשם לילוש ומשפחתה אשר גם נכחו בהלוויה, התעלמו מציפי בהפגנתיות.

מכאן, העלילה חוזרת הרבה אחורה על מנת להסביר איך הכל התחיל עד שהתגלגל למצב הנוכחי שבו מאז שאמה מתה, ציפי הפכה לשבר כלי שנתקעה בעברה ולא מצליחה להשתחרר ממנו.

העלילה לוקחת אותנו למסע בזמן לשנות החמישים, הילדות הצעירות ציפי אברמוביץ ולילוש ברקוביץ הן החברות הכי טובות. הן גרו בשכנות זו לזו בוואדי סאליב. ציפי התגוררה עם הוריה רוזיקה וסנדו, אחיה הגדול מנו וסבתה האהובה יטי, אמו של אביה שתמיד הייתה לצידה וסיפקה לה אוזן קשבת.
בביתם, מי ששלטה ביד רמה הייתה רוזיקה שאהבה לנהל לכולם את החיים, להתערב בכל דבר, לקטר בלי סוף, היא הייתה אישה קשוחה שהמילה האחרונה הייתה חייבת להיאמר על ידה. סנדו, לעומת זאת היה אדם שקט שלא מרבה במילים והוא אפשר לאשתו להחליט גם בשבילו בלי להביע את עמדתו. ציפי לא הסכימה עם דעותיה של אמה, אז כיבדה אותה ולא העזה להמרות את פיה. לעתים קרובות נאלצה לוותר על רצונותיה ולפעול על פי הרצונות של אמה.
לילוש התגוררה עם הוריה סילבי ולאון, אחיה הגדול, בני, ועם סבתה האהובה סוריקה.

שתי המשפחות גדלו ביחד, אכלו ארוחות שישי ביחד ונהנו מהמיטב של המטבח הרומני. בזמן שלילוש וציפי היו החברות הכי טובות, גם אחייהם מנו ובני היו החברים הכי טובים.

כבר בהיותה ילדה צעירה, ציפי אהבה בסתר את בני, אחיה הגדול של חברתה הטובה, לילוש.

רוזיקה לא הייתה מרוצה מהחברות בין מנו, בנה החכם ושקדן בעל הציונים הגבוהים, ובני, הילד השובב שציוניו היו בינוניים ומטה. היא לא אסרה על מנו לפגוש בבני מאחר ולא רצתה לפגוע במשפחת ברקוביץ, חבריה הקרובים. אך בבית הרשתה לעצמה לקטר בלי סוף על בני שעלול לדרדר את מנו, בנה הנבון והמוכשר.

השנים חלפו ומשפחת אברמוביץ עברה דירה לנווה שאנן. זמן קצר אחריהם, גם משפחת ברקוביץ עברה לדירה סמוכה, והמשפחות שוב היו קרובות אחת לשנייה והיחסים ביניהם היו נהדרים.

בתיכון ציפי גילתה שגם בני מרגיש כמוה, והשניים התחילו לצאת, אך שמרו את אהבתם זה לזו בסוד מההורים מתוך חשש שרוזיקה, תרצה להפריד ביניהם. הרי דעתה על בני כבר הייתה שלילית מלכתחילה.
מי שעזרו לציפי ובני להיפגש בסתר, היו לילוש ומנו שתמכו בקשר שלהם.
יש עוד הרבה התפתחויות בהמשך, אבל אני לא רוצה להמשיך לכתוב ולעשות ספוילר לכל הספר. רק אמליץ עליו מכל הלב בתקווה שתיהנו ממנו לא פחות ממני.

במהלך העלילה, המשפחות נאלצו להתמודד עם מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ומלחמת יום כיפור, שהאחרונה שבהן גבתה מחיר כבד שתוצאותיו היו הרסניות עבור שתי המשפחות וגרמו לטלטלה עצומה בחייהם.

שמחתי לקרוא על התרבות הרומנית שהינה חלק מחיי. שימח אותי להיתקל בשמות של מאכלים רומניים שאת רובם אני מכירה. מידי פעם היו כתובים בספר מילים ברומנית (באותיות בעברית) ואף ביידיש ומיד אחריהן, פירושן בעברית.

כל כך אהבתי את הספר המקסים הזה! הוא היה מרגש ומשעשע ויחד עם זאת גם עצוב ומעורר מחשבה. עלילתו סוחפת, הכתיבה נהדרת וגמעתי את דפיו בשקיקה. הספר עלה על כל הצפיות, עלילתו המקסימה גרמה לי לצחוק ולבכות והדמויות נכנסו לי הישר ללב. אין ספק שזה אחד מהספרים הטובים שקראתי!