caesaryam - הבלוג של caesaryam

1,2,3 פלאש!

בחתונה שלנו, בלי שאנחנו שמים לב, אנחנו מעסיקים המון אנשי מקצוע. החל ממעצבת שמלת הכלה, דרך שירותי הקייטרינג וכלה בשירותי האבטחה במקום. יש שיגידו כי בערב החתונה, איש המקצוע שעובד הכי קשה הוא הצלם. על הצלם מוטלת אחריות כבדה: לתעד את הערב הגדול. ענף הצילום בכל תחום החתונות הוא ענף שתפס תאוצה בשנים האחרונות, ואם […]

caesaryam

11/12/2014


בחתונה שלנו, בלי שאנחנו שמים לב, אנחנו מעסיקים המון אנשי מקצוע. החל ממעצבת שמלת הכלה, דרך שירותי הקייטרינג וכלה בשירותי האבטחה במקום. יש שיגידו כי בערב החתונה, איש המקצוע שעובד הכי קשה הוא הצלם. על הצלם מוטלת אחריות כבדה: לתעד את הערב הגדול. ענף הצילום בכל תחום החתונות הוא ענף שתפס תאוצה בשנים האחרונות, ואם פעם היו מסתפקים באירועים בצלם סטילס ובצלם וידאו, הרי שהיום מגיעות כמה מצלמות, כמה צלמים, מצלמות רחף, מגנטים ושלל פיתוחים שונים שהופכים את החתונה לערב בידורי של ממש.

IMG_1853

עבודת הצילום מסתברת לא פשוטה, ומדובר באיש מקצוע שמלווה את הזוג המאושר מבוקר החתונה ועד סופו. למחרת האירוע, אז מתחילה העבודה האמיתית: החל מגיבוי התמונות, סינון, עיצוב וכדומה. " כימיה טובה עם הצלם חשובה לא פחות מכישוריו כצלם. הצלם צריך להיות מישהו שאתם יכולים בקלות להעביר איתו יום שלם בכיף " – כך אומר לנו אחד הצלמים המוכשרים והפעילים בענף החתונות שמוליק סולמון, שבעשר השנים האחרונות צילם מאות חתונות וביסס את מעמדו בשוק המתחתנים.

היי שמוליק, מה שלומך? ספר לנו קצת עליך ועל הרזומה המקצועי שצברת עד כה.
אני בוגר החוג לצילום ומדיה דיגיטלית במכללת הדסה ירושלים בין השנים 2000-2002. את החתונה הראשונה שלי צילמתי בשנת 2004, ומאז זכיתי לצלם מאות חתונות שונות ומגוונות. אני מצלם אירועים למעלה מעשר שנים ונהנה מכל רגע.

עד כמה לדעתך תיעוד החתונה הוא דבר חשוב?
תיעוד החתונה הינו בעל משמעות רבה בעייני אשר הולכת וגדלה ככל שהזמן עובר. ערכן של תמונות החתונה עולה ככל שהן מעניינות ויזואלית, ומצליחות להעביר תחושות ורגעים אותנטיים מהיום המרגש של הזוג.
בעייני, תפקיד הצלם בחתונה הוא לתעד ולייצר את התמונות הטובות ביותר שניתן בהתחשב בתנאים הקיימים באירוע. אני לא מאמין שיש צורך לשנות משהו באופי האירוע לטובת התמונות, מאחר והדבר יפגע באותנטיות שלהן.

IMG_1850

מה האירוע המרגש ביותר שזכור לך?
היו הרבה כאלה. יש חופות שהצליחו לרגש אותי עד כדי דמעות. להיות נוכח בטקס מרגש כזה זה כבוד גדול. היו חופות בהן הרגשתי שהקשר של הזוג חזק, אמיתי, וכנה. עם הרבה זוגות אני ממשיך להיות בקשר כזה או אחר עד היום.

מה השאיפה המקצועית הגדולה ביותר שלך בתור צלם?
לפני שהילדים הגיעו אל חיינו, נטאלי ואני יצאנו להרפתקה במזרח הרחוק. זאת לא הייתה הכוונה, אבל בדיעבד גילינו שזה היה בעצם מסע צילום. שנינו צלמים והמסע היה מלא בהפתעות, מקומות חדשים, אנשים נפלאים ובעיקר תחושת חופש אדירה. כשחזרנו לארץ בניתי גוף עבודה אשר הוצג בגלריה לצילום בתל אביב. היום החלום הוא לקחת פסק זמן של שנה, ולצאת שוב למסע, הפעם עם משפחתי, אל אלסקה הרחוקה. לטייל, לצלם ולאסוף חומרים לתערוכה נוספת.

10330264_10203755829476985_797334932289065877_n

מה הדרישה המוזרה ביותר שקיבלת מזוג ערב חתונתו?
בקשות מוזרות יש המון... זכור לי זוג שביקש שכל הערב אצלם רק אותם. שלא אצלם משפחה וחברים ושכל האלבום יהיה מורכב מתמונות שלהם בלבד.

IMG_1849

האם יש הבדל בין לצלם חתונה ובין לצלם אירוע אחר?
צילום חתונה זה עולם בפני עצמו. מדובר באירוע שמתפרש על יום שלם וכולל בתוכו מגוון רחב של סגנונות צילום. על הצלם לתת מענה במהירות וביעילות בכל סיטואציה משתנה ומפתיעה במהלך האירוע, ובחתונה יש כאלה בשפע.
בנוסף, החתן והכלה ומשפחותיהם הם לא דוגמנים מלידה ולכן יש חשיבות גדולה לתקשורת ולכימיה שנוצרת בין הצלם למצולמים. על הצלם להיות סובלני ורגיש לסביבה ולמצולמים גם יחד.
הרבה פעמים תחושת ההתרגשות והשמחה של החתן והכלה מלווה גם תחושה של מתח ולחץ. איך יצא האיפור ? האם יהיה לנו מספיק זמן להצטלם לפני קבלת הפנים ? האם הדודה שתקועה עכשיו בפקק בכביש החוף תספיק להגיע לחופה ?
צלם רגיש יכול להיות קשוב לליבם של החתן והכלה ולסייע בהפוגת המתח והלחץ.

מה הטיפ שהיית נותן לזוגות שמחפשים צלם? על סמך מה לבחור את הצלם לערב הגדול שלהם?
בשוק הצילום קיים מגוון רחב מאד של סגנונות וצלמים והיום אפשר לראות עבודות צילום עוד לפני שנפגשים עם הצלם. בשלב הראשון אני ממליץ להיכנס לפורטלים ומנועי חיפוש ולמצוא סגנון צילום שמדבר אליהם. אני מציע לאסוף מהרשימה הארוכה 3-5 צלמים, לחפש עליהם המלצות בפייסבוק או בפורומים השונים ולהתעמק בהם. מאחר וצילום אירועים הוא נישה בפני עצמה, מלאה בניואנסים ודורשת התייחסות שונה, מומלץ מאוד להתרשם מצלמים המתמחים בצילום אירועים. חשוב לזכור שהצלם ילווה אתכם לאורך כל יום החתונה, וגם לאחריו, לכן כימיה טובה עם הצלם חשובה לא פחות מכישוריו כצלם. הצלם צריך להיות מישהו שאתם יכולים בקלות להעביר איתו יום שלם בכיף. נסו להתרשם מהצלם ומהדינאמיקה שלכם איתו כבר בשיחת הטלפון הראשונה.

מה זמן העבודה המשוער שיש לצלם לאחר ערב החתונה?
לאחר החתונה, על הצלם לעבור על כל התמונות שצולמו, לסנן ולעבד אותן. סינון ועיבוד התמונות יכול לערוך כחמש עד שבע שעות, ומאחר וסביר להניח שחתונתכם היא לא החתונה היחידה שהצלם צילם באותו השבוע, מסירת התמונות יכולה להתבצע כשבוע עד שבועיים לאחר החתונה.
אני נוהג לתת לזוגות שלי מקבץ מייצג של כ 50-100 תמונות מספר ימים לאחר החתונה כדי לספק את יצר הסקרנות שלהם, עד שכל התמונות תגענה אליהם.