lealand - הבלוג של lealand

סיפורי חייו של מר פיקרי / גבריאל זווין

מר פיקרי הוא אלמן בודד ונרגן שמוצא תינוקת בשם מאיה שננטשה בחנות הספרים שבבעלותו. התינוקת בת השנתיים משנה את חייו מן הקצה אל הקצה? רוצים לדעת במה זה מתבטא? תקראו את הספר ותגלו.

lealand

05/02/2019


סיפורי חייו של מר פיקרי / גבריאל זווין

249 עמודים

הוצאת כתר

תרגום: יעל סלע-שפירו

שנת הוצאה: 2014

51689117_760027987702375_3688973180338176000_n

מר פיקרי מתגורר באי אליס ובבעלותו חנות ספרים ישנה שמצליחה בקושי להניב רווחים. לפני כשנה, הוא התאלמן אחרי שאשתו נהרגה בתאונת דרכים טראגית. מאז, הוא העביר את ימיו עם ספריו ועם אלכוהול והרגיש בודד מאי פעם.

אמיליה היא מו"לית בהוצאת ספרים שמגיעה לאי אליס על מנת להציג בפני מר פיקרי את קטלוג הספרים לחורף. מר פיקרי לא מתרשם מהקטלוג והוא מתנהג לאמיליה בגסות רוח. כשהיא עוזבת את האי הוא קצת מתחרט על התנהגותו כלפיה, אבל זה כבר מאוחר מידי, והוא גם ככה לא טיפוס שיתנצל בפני מישהו. כזה הוא מר פיקרי, טיפוס נירגן, עקשן, מתבודד וחסר סבלנות.

בבעלותו של מר פיקרי היה עותק של ספר בעל ערך רב שהופץ ברחבי העולם רק בחמישים עותקים בלבד, כזה שאם יוצע במכירה פומבית, פיקרי יוכל לקבל תמורתו סכום כסף לא מבוטל. הוא כבר עשה תכנונים לעתיד וחשב על היום שבו יצטרך לסגור את החנות בבעלותו, ואז יוכל לקבל תמורת הספר הנדיר סכום כסף נכבד.

אבל הכל השתבש כשהעותק של הספר הנדיר נגנב מביתו, ותכניות הפנסיה שלו נגוזו ביחד איתו.

זמן לא רב אחרי גניבת הספר, פיקרי גילה למרבה התדהמה שמישהו השאיר תינוקת כבת שנתיים בשם מאיה בחנות הספרים. הוא חשב שהוריה של מאיה יחזרו לקחתה תוך דקות, אבל אז הבחין בפתק שבו מבקשים ממנו לדאוג לתינוקת הקטנה. פיקרי מגיע למשטרה ומפקד המשטרה מזמן את שירותי הרווחה שיגיעו רק למחרת היום. פיקרי מחליט להשאיר את התינוקת אצלו למשך הלילה, הוא מרגיש רע להשאיר את מאיה במקור קר כמו תחנת המשטרה. בנוסף, הוא והתינוקת ממש מחבבים אחד את השני ודי מסתדרים זה עם זו, אז הוא שיער שזו לא תהייה בעיה להשאיר אותה אצלו לכמה שעות.

מהמשטרה הודיעו לו שגופת אמה של התינוקת אותרה אחרי שנסחפה לחוף. ופיקרי מבין שהתינוקת החמודה שבזמן כה קצר הצליחה להתחבב עליו, נותרה לבדה בעולם.

כשהנציגה משירותי הרווחה באה לאסוף את התינוקת לשם מסירתה לאומנה, פיקרי מקבל את ההחלטה להשאיר את התינוקת אצלו. החיים אמנם לקחו ממנו ספר יקר ערך, אך סיפקו לו משהו יקר ערך הרבה יותר.

כניסתה של מאיה לחייו, משנה אותם מן הקצה אל הקצה, הוא למד מהי אהבת הורים לילדיהם וגם מגלה שקיימת הזדמנות שנייה לאהבה בחייו.

הספר מחולק לשני חלקים, כשבכל חלק ישנם פרקים שפותחים בשמות של ספרים שמר פיקרי קרא, ועליהם הוא מביע את דעתו וכותב עצות לחיים עבור בתו. במהלך הפרקים יש קפיצות בזמן בהתאם להתקדמות העלילה.

 דמויות משנה תורמות אף הן רבות לעלילה. כמו המפקד למביאסי שאליו פיקרי מגיע בכדי להגיש תלונה על גניבת הספר, ואז הוא פוגש בו שוב לאחר שמצא את מאיה. למביאסי שרוצה לוודא שמאיה נמצאת בידיים טובות מבקר בתדירות גבוהה בחנות הספרים והופך לאחד האנשים הקרובים לפיקרי.

דמות נוספת היא איזמיי,גיסתו של פיקרי שנשואה לסופר בשם דניאל פאריש. דניאל הוא רודף שמלות ובוגד באיזמיי כבר שנים, אבל היא לא ממהרת להתגרש למרות שאינה מאושרת, ולמרות שהשניים לא הצליחו להפוך להורים ואיזמיי עברה הפלות טבעיות רבות.

דמות בולטת נוספת היא אמיליה, שאמנם יחסיה עם פיקרי התחילו ברגל שמאל. אבל עבודה זאת עבודה ויהיה עליה להגיע לאי אליס להציג בפניו את הספרים החדשים לכל עונה.

האם מר פיקרי יתייחס אליה יותר טוב במפגש הבא שלהם?

האם גנב הספר הנדיר יתפס?

ואיך יראו חייו של פיקרי מאז שמאיה הקטנה נכנסה לחייו?

תקראו ותמצאו את התשובות לכל השאלות.

אני מאוד שמחה שהחלטתי לקרוא את הספר שהיה מקסים בעיני! הוא כתוב בצורה מרתקת ונהניתי מהקריאה כבר בהתחלה. הסיפור יפה ומרגש ונכנס הישר ללב. מומלץ!