4yourway - הבלוג של מלי אבן חן

מיקוד האם הוא מגביל או מרחיב?

המטרה העיקרית בתכנון לפעולה, היא היכולת להתמקד בעשייה חיונית ומקדמת, שתניב תוצאות חיוביות - השאלה היא כיצד?

מלי אבן חן

23/01/2012


                                                                                                                                                                       

מיקוד האם הוא מגביל או מרחיב?

לרוב אנו חשים "לא נעים" לומר לא והלא נעים הזה עולה לנו ביוקר, הוא מסיט אותנו מהדרך בה אנו מצויים. גוזל מאיתנו משאבים, זמן וכוחות מיותרים. לו ניתבנו כוחות אלו לעשייה מקדמת יכולנו לעלות שלב נוסף בדרך למטרה. חשוב לזכור שהזמן העומד לראשותנו הוא משאב מוגבל, כולנו זקוקים לקצת יותר ממנו.

מיקוד בכל תחום הוא חשוב ומקדם - אני מוצאת עצמי מול מתאמנים שונים שסובלים מהצפה יתרה, ומנסים להכיל תחומים רבים בהם הם רוצים להתקדם, קיים אצלם בליל של תחושות ורגשות שגורמות להם לתסכול ותקיעות. מנסיוני הרב, פירוק הסיטואציה לגורמים וחלקים קטנים יותר מבהיר את התמונה כולה ונותן לנו אפשרות לפתח תוכנית פעולה ממוקדת לכל נושא בנפרד. פתאום התמונה "השחורה" מתבהרת ונותנת פרספקטיבה טובה יותר על המציאות הקיימת.  

אנשים נוטים לשכוח את כל מה שהשיגו בחייהם ובעיקר לשכוח מה עזר להם להשיג את אשר שלהם. אלו הכוחות המקדמים הקיימים בכל אחד ואחת מאיתנו - כישורים ועוצמות אם תעדיפו לקרוא להם כך. לכן זכרו אם שוב נתקלתם ביום קודר בו הכל לא הולך...נסו לעצור לרגע ולפרק את התמונה הכוללת לחלקים קטנים, אתם לבטח תגלו שניתן לטפל בכל נושא בנפרד. המיקוד בכל נושא בנפרד, יהווה אבן דרך ראשונה במסלול תוכנית הפעולה לעבר המטרה אותה תרצו להשיג.

באם תשימו בפוקוס את המטרה ותתמקדו בתוצאות הרצויות ותשאלו את עצמכם בכל שלב: האם הפעולה הזו מקדמת אותי? תבינו שחבל יהיה לבזבז את משאב הזמן על פעולה מיותרת. לדעת לסרב ולהיפטר מתחושת ה"לא נעים" היא עוצמה שתקדם אתכם.

אנסה לתאר לכם את המצב: נניח שאתם מעוניינים להגיע לפסגת ההר וקיימים שבילים רבים, ברגע שבחרתם בשביל שלכם והחלטתם להתמקד בו, תמצאו בו עומקים ורבדים נוספים להם לא נחשפתם כל עוד עיניכם פזלו ליתר השבילים.

כחלק מפעילותי בפייסבוק אני עוקבת אחרי בחורה יקרה ומוכשרת, שבורכה בכישרונות יצירתיים רבים ולמדה קונדיטוריה. לפני זמן רב נפגשנו לקפה של מוטיבציה (לפחות כך אני קוראת לזה) אחרי שיחתנו היא נכנסה למטבח, שהוא ממלכתה ללא עוררין והמשיכה לעשות את מה שהיא יודעת הכי טוב, אך הפעם החלה לחלוק תמונות עם החברים בפייסבוק, מיותר לציין שכל תמונה וכל עוגה או מאכל הוא יצירת אומנות של ממש. לאחרונה קראתי שהיא עומדת להכין תפריט, חשבתי רבות על שיחתנו הראשונה בה היא ידעה שהיא טובה, אך לא ידעה במה להתחיל...כעבור זמן קצר היא עובדת על תפריט - סוד הקסם הוא במיקוד, להשתמש בכישרון המבורך להאמין בעצמך ולא ללכת לאיבוד, אלא לדעת להכין "תפריט". תפריט כמטפורה לכל בעל עסק שממקד את העשיה שלו במוצרים בהם הוא טוב - מוביל בהכרח להרחבת קהל לקוחותיו שמבינים שהוא מומחה בתחומו...

לסיום, לצד המיקוד חשובה לא פחות גמישות מחשבתית על מנת לדעת ולזהות הזדמנויות בדרך, לדעת לסרב ולדעת לקבל זה שם המשחק...

מלי אבן חן

מוזמנים להצטרף לדף האוהדים שלי בפייסבוק

http://www.facebook.com/4yourway