מזל דגים - הבלוג של מיכל ספוז'ניק

על זוגיות ודנה ספקטור

מקליאופטרה ועד דנה ספקטור: נקודת המבט האישית שלי על זוגיות ואהבה

מיכל ספוז'ניק

02/10/2010


קליאופטרה- אייקון של עוצמה נשית

קליאופטרה, מלכת מצרים בתקופת בית תלמי, היוותה בעיניי מוקד משיכה והערצה לדמות היסטורית שמסמלת בעיניי עוצמה נשית של אישה אחת ששלטה באימפריה רבת עוצמה, שגדלה והתרחבה עוד יותר בימיה של קליאופטרה. קליאופטרה שלטה ביד רמה באימפריה השלטונית של מצרים בעידן שנשלט ע"י גברים והוכיחה כי לעוצמה הנשית אין גבולות. בנוסף לכך, אישיותה העוצמתית והכריזמטית כבשה את ליבם של שני המצביאים החזקים מרומא: יוליוס קיסר ומרקוס אנטוניוס שעימם ניהלה סיפורי אהבה מהידועים בהיסטוריה ושעליהם הומחזו הצגות,נכתבו ספרים אינספור, והופקו סרטי קולנוע הוליוודיים שהמפורסם מכולם הוא הסרט בכיכובם של אליזבת טיילור וריצ'רד ברטון.

בהקשר לנושא הפוסט הנוכחי, עצמאותה של קליאופטרה מייצגת בעיניי את המודל הנשי האידיאלי שאני מאמינה בו גם בחיי האישיים: אישה עצמאית היכולה לנהל חיים שלמים משל עצמה ולהיות מאושרת מכך במלוא מובן המילה. בהקשר לזוגיות, אני מאמינה בזוגיות המבוססת על אהבה שאינה תלויה בדבר שבה בני הזוג משלימים זה את זו, אך גם בה כל אחד מכיל עולם שלם בפני עצמו הנועד להשלים את האחר,ולא להיבלע בתוכו ללא מוצא. כוונתי היא שזוגיות יציבה ואוהבת לטווח ארוך מבוססת בראש ובראשונה על עצמאות של כל אחד מבני הזוג, אשר תורמים לקשר באופן הדדי וללא תלות של האחד באחר.

"האהבה לא מפריעה לאיש להמשיך בדרך אל ייעודו. ואם זה קורה, הרי שאין זו אהבה אמיתית" (לקוח מהספר "האלכימאי" של קואלו פאולו)

בהקשר לנשיות בעידן המודרני, בעיניי אישה עצמאית המקיימת חיים שלמים של עבודה,תחביבים,וזמן פנוי המוקדש גם לעצמה בהנאה שלמה, היא זו שתהיה מוכנה להכיל אהבה יציבה ואמיתית עם בן זוג הדומה לה, ולהנות מזוגיות שלמה ההולכת ומתפתחת עם הזמן לכיוון בוגר ויציב עם אהבת אמת.

תמיכה הדדית באחר, צמיחה משותפת ופרגון הדדי הם במשפט אחד תמצית הבסיס הראשוני לקשר זוגי נכון ואמיתי במלוא מובן המילה.

אהבה,אהבה,אהבה

אני מאמינה שהאהבה הנכונה מגיעה בזמן הנכון עבור שני בני הזוג, כאשר שניהם מוכנים להכיל זה את זו בצורה בוגרת לקשר אמיתי שיכול להתגבר על טלטלות החיים וגם להנות מקסם ההפתעות הנקרות בדרכנו מדי יום.

כאשר אני רואה זוג מבוגרים צועדים יד ביד בפארק, מביטים זה בזו ברוך ואהבה, אלו עיניים שעברו הכל בחיים וניסיון החיים הוא התשובה לכל השאלות שכולנו רוצים לדעת את התשובה לגביהם כאן ועכשיו אבל לפעמים התשובה תגיע רק מאוחר יותר בחלוף השנים עם תובנות חדשות שכולנו נחשפים אליהם בעשורים שונים של חיינו.

העיניים לדעתי הם המפתח לנשמה של כולנו. כשאת/ה מביט/ה בעיניים של בן זוגך ומסוגל לראות מעבר להיבט הפיזי, לחדור מעבר לקליפות החיצוניות של היומיום, ולראות את הפחדים, הכעסים, ההתלבטויות וגם את האהבות והתשוקות של בן זוגך, ולהרגיש זאת במלוא מובן המילה, הרי שאז אפשר לומר שאתה מרגיש, שאיכפת לך ושאתה באמת אוהב את בן זוגך. זוגיות כזו אומרת בעיניי הכל, והיא הבסיס לזוגיות בוגרת וארוכת טווח של נשמות תאומות שמצאו זה את זו בג'ונגל האינסופי של החיים.

"אהבה היא הרבה דברים, ואף אחד מהם אינו הגיוני" (לקוח מהספר "הנסיכה הקסומה" של ויליאם גולדמן)

התאהבות היא הרגש החזק ביותר והממכר ביותר מכולם. תחושת האדרנלין, הריגוש והציפייה לראות ולהרגיש את בן הזוג מדומה להתמכרות לסמים, לא פחות ולא יותר מכך. מחקרים רבים שבוצעו בנושא, הדגישו את הדימיון בין התמכרות לסמים לבין התאהבות טוטאלית בין גבר לאישה. התאהבות כזו היא בשיאה בחודשים הראשונים של הקשר, ואני מודה שזה כיף להרגיש את הנשמה יוצאת לאור, להתרגש עד הסוף ללא קשר כיצד הקשר יתפתח בהמשך.

השלב לאחר ההתאהבות הסוחפת, הוא אהבה ובניית הקשר באופן הדרגתי אבל אמיתי. כשצריך להשקיע כדי לבנות מערכת זוגית, לא כולם מוכנים לכך וזה הרבה תלוי במוכנות הנפשית ומידת הבגרות המנטאלית של בני הזוג, וכן ברצון הדדי לפתח את הקשר לשלב הבא,לשלב יותר אינטימי שבו הקליפות החיצוניות יורדות ואתה רואה את בן זוגך כאדם אנושי לכל דבר, שיכול לטעות ,לכעוס וגם להתאכזב ובאותה מידה גם לאהוב ולהפתיע כל פעם מחדש.

דנה ספקטור- האמת של אישה אחת

אני מודה שאני מעריצה של דנה ספקטור, את כתיבתה השנונה, את כנותה האינסופית בנוגע לרגשותיה שהיא אינה חוששת לבטא לעיני כל, ויותר מכל אני מזדהה עם תובנותיה בנוגע ליחסים זוגיים, והיא בעיניי מורה לחיים.

למי שלא מכיר,דנה ספקטור היא עיתונאית וכותבת טור אישי במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות. כמו כן, היא כיכבה בסדרת הריאליטי "מחוברות" ששודרה עד לא מזמן בהוט וחשפה את עולמן האישי של נשים שתיעדו במצלמה את חייהם מכל היבט אפשרי. אני מודה שהתמכרתי לסדרה, ומעל לכל התאהבתי בדנה. דנה חשפה את עולמה הפנימי בכנות כואבת ושנונה שמאוד התחברתי אליה. דנה חשפה רגעים של חוסר ביטחון שאופייני לכולנו מדי פעם למרות שאנו נוטים להסתיר זאת, וביטאה זאת ללא חשש ובכנות אמיתית. דנה חשה ניגודים רבים בין רצונה להשקיע בקריירה ובעבודתה ככותבת לבין רצונה להיות אם ורעיה מושלמת.דנה נשואה לאלכס לויט ואם למאיה המקסימה, וזה המקום לציין שאחרי שנים בסצנת הדייטים דנה השיגה את חלומה: בעל אוהב ותומך ומשפחה משלה. למרות זאת, דנה נאבקת מדי פעם בהתקפי חרדה קיומיים על החיים,על עצמה ועל העתיד. ואת כל זאת היא חושפת בקלילות ובסגנון כתיבה ייחודי בטור האישי שלה.

דנה ספקטור היא מסוג האנשים שאפשר או לאהוב אותם או לשנוא אותם ואין שביל ביניים. דווקא בשל אופייה הייחודי אני אוהבת אותה ומעריצה אותה על האומץ,הכנות ועל כך שהיא השיגה את החלום שרצתה: קריירה מצליחה, בעל אוהב ומקסים, ומשפחה משלה. במוסף ידיעות אחרונות שפורסם ביום כיפור האחרון על עשרת הדיברות, דנה כתבה על חטא הניאוף ועל כך שהיא מצדיקה בגידה כאשר בן הזוג אינו מתייחס כראוי ואז זה מוצדק להמשיך הלאה. כפי שהיא ציינה: להחליף גור אחד בגור אחר כאמצעי היחיד להתגבר ולהמשיך הלאה. אני מסכימה עם כל מילה וכבר חוויתי גם מערכות יחסים שבהם הוא אומר שאוהב אותך אבל את מרגישה במעשים שזה לא אמיתי: התחמקות פה, היעלמות שם, ואין שיתוף אמיתי במערכת היחסים. במקרה כזה, צריך לקום ולהמשיך הלאה. הזמן לא ישפר את המצב אלא רק יחמיר, ובן זוג שלא בטוח שהוא באמת רוצה אותך מלכתחילה, לא ראוי להיות שלך.

אני מאמינה שאסור להתפשר בסוגייה כל כך מורכבת של אהבה וזוגיות. כששני בני הזוג מעוניינים בקשר, מרגישים את זה. מרגישים את זה מעבר למילים, מרגישים בלב ובמעשים בפועל. עדיף להיות לבד מאשר להיות אומלל עם בן זוג שלא באמת רוצה אותך, שפשוט אין לו אומץ לומר זאת. למה לבזבז את השנים היפות בקשר שלא תורם דבר פרט לאומללות הדדית? קיימים סוגים שונים של אנשים בעולם, ואני מאמינה שכל אחד מוצא בסופו של דבר את האדם שהוא באמת מרגיש שפה משותפת עימו,הערכה הדדית ומעל לכל אהבה אמיתית שבה אתה שם למען בן הזוג ללא תנאי. אני מאמינה שגם אני אמצא שותף אמיתי לחיים שיגיע בזמן הנכון, ארגיש זאת ללא ספקות וסימני שאלה, ופשוט אדע שהוא האחד.

כתבתי יותר מהרגיל הפעם, אבל הכל הגיע ישירות מהלב והנשמה ואני מקווה שזה ייתן נקודת אור לאישה הקוראת את הכתבה ומחייכת מכל הלב. זה בעיניי אומר הכל.

"להיות נאהב עמוקות ע"י מישהו מעניק לך כוח, בעוד לאהוב מישהו עמוקות מעניק לך אומץ" (לקוח מספר הטאו, לאו-צה).