שחר של יום חדש - הבלוג של איילת השחר סגל

גיל המעבר? אני?

פתאום זה היה על השולחן. עד עכשיו זה הרגיש לא נוח, משהו שלא מדברים עליו, סוג של בושה. שיעור ראשון בסדנה שעושה לי סדר בראש והמלצות חמות לכל מי שסובלת מגלי חום

איילת השחר סגל

18/07/2017


אלטמן 6

 

 נכנסתי אליה לאוטו וקבלתי מבול של צעקות על האיחורים שלה, לא שלי, ואני לא הבנתי למה היא צועקת בכלל, אף פעם לא שמעתי אותה צועקת, היא תמיד הייתה הכי רגועה.

והגענו לארוחת בוקר שקבענו עם זאת שתמיד קצת מאחרת, ואנחנו יודעות שהיא כזו שנים, נהדרת אבל מאחרת.  היא התנצלה על הצעקות, ואמרה שהיא עייפה ושהיא לא ממש ישנה, גיל המעבר הזה משגע אותה.

"לא בא לי סקס יותר" היא אמרה לי בעצב.

"גלי החום מטריפים אותי", היא אמרה לי בלחש, ואני שואלת "תסבירי לי מה את מרגישה"? והיא מנסה להסביר לי "זה רגע כזה שהחום מתפשט בכל הגוף, ואין לך מה לעשות בנושא "

נפגשנו באחת הפגישות שלנו, 10 חברות טובות של הרבה שנים, ואחת התחילה ואמרה שהיא לא מבינה למה היא שמנה, היא הרי כל כך שומרת, ושהיא חושבת שזה קשור לגיל המעבר, כי כל זה מאז שהמחזור נפסק.

ופתאום גם השניה אומרת שהיא עצבנית וצועקת על כולם ושזה לא בשליטה שלה.

והשלישית מסבירה שהכי קשה לה שהיא רגישה וגם שהזיכרון בוגד בה.

ופתאום זה היה על השולחן, והיה אפשר לדבר על זה, כי עד עכשיו זה הרגיש לא נוח, משהו שלא מדברים עליו, סוג של בושה.

תהיתי מדוע נשים לא מדברות על גיל המעבר, על התסמינים והתחושות שלהן ועל מה שקורה בגופן ובנפשן. ואז הגיעה הזמנה מסלונה, סדנת #עוברות_את_זה_יחד לגיל המעבר בשיתוף עם אלטמן. ואני, שעוד לא ממש חווה את גיל המעבר, שמחתי על הסדנה הזו, כי אני מניחה שזה עניין של זמן ותכף גם אני אהיה שם, ובסדנה הזו הנחתי שאקבל תשובות, על מתי, איך למה זה קורה, ובעיקר איך פותרים את זה.

וכך הגעתי לאולם מקאן בתל-אביב שם הרצתה לנו לימור בן חיים – דיאטנית קלינית, על "נשים בשינויים – גיל המעבר מכף רגל ועד ראש", הרצאה שהיא חובה לנשים.

 אלטמן 2

מתי? איך?  למה זה קורה לנו? ואיך פותרים את זה?

לימור ריכזה לנו בצורה מפורטת, מתי זה קורה ולמה זה קורה. מבאס האסטרוגן הזה שפתאום מתחרפן ומחליט לרדת לו בכמות, והוא גורם העיקרי לכל הבאלגן ההורמונלי הזה, שדומה בעצם לתחושות טרום מחזור ונקרא בעגה המקצועית: Fifteen or fifty

לימור דיברה על תוחלת החיים שעלתה, ועל כך שפעם נשים לא היו חוות גיל מעבר כי גיל התמותה היה נמוך, ומסתבר שאנחנו חיות יותר זמן אבל גם אנחנו באמת סובלות יותר ושימו לב לזה, אנחנו מתלוננות יותר.

לימור המשיכה וסיפרה על גלי החום המעיקים שנמשכים בממוצע 2-3 שנים (אך גם יכולים להמשך עד 10 שנים - OMG), ואיך ומה כדאי לעשות כדי לעזור לזה.  אז כדאי לרכוש הרבה מגשי קרח, צמחי מרפא כדוגמת זרעי פשתן ופולי סויה יכולים לעזור, ותעשי לעצמך טובה - תורידי מהתפריט  עוף בקארי. ואם בתפריט עסקינן, אז אנחנו בגיל המעבר מסתבר, משמינות רק מלהסתכל על הצלחת.

 אלטמן 3

האם הבנות שלנו יחוו את גיל המעבר? לא בטוח

ואז הגיעה יהלי אדמתי להרצאה על הטכנולוגיה המתקדמת ברפואה, ובנות, שבו טוב, יש תקווה.

הטכנולוגיה מתקדמת עד כדי כך שלא רחוק היום שנוכל לטפל ולאבחן בעצמנו, בעצם נעבור למודל של טיפול במניעת המחלות עצמן , נעבור לניהול הגוף כמערכת מידע והרפואה תהיה מותאמת אישית אלינו.

כבר היום מצויים אפליקציות רפואיות להורדה בסמארטפונים שמאפשרות אבחון רפואי בלי לגשת לרופא, באים לעזרתנו כבר עכשיו רובוטים ביתיים כדוגמת "אלכסה" העוזרת האישית שבהוראה קולית יכולה להציל חיים. ואיך זה קשור אלינו ולגיל המעבר? אז לא ירחק היום שנוכל למנוע את תסמיני גיל המעבר ויכול מאד להיות שנשאר צעירות ויפות לנצח.

ובנתיים, אני חציתי את גיל 50 (שששש... אל תגלו), אבל עדיין מקבלת מחזור כמו נערה בת 15, וכמו שכולנו יודעות סיפור המחזור הינו גנטי, ואם זה כך, אימי עליה השלום סיפרה לי שהיא סיימה לקבל מחזור ממש מאוחר.

אז אני מאד מקווה שהעתיד הטכנולוגי אולי יעשה איתי חסד וימנע לי לפחות חלק מתסמיני גיל המעבר ואולי את העיקרי שבו, את גלי החום שכולן בלי יוצא מן הכלל מדברות עליו, וקצת מפחידות אותי עם זה.

ובנתים בנות, ממליצה בחום או ליתר דיוק "בקור", לעשות מלא ספורט, אני מתרגלת את כל סוגי הספורט האפשריים, תאכלו מאוזן ובעיקר תפרגנו לעצמכן ותצחקו, לא סתם אומרים שהצחוק טוב לבריאות.

אלטמן 7