איך להתמודד עם הטרדה מינית בעבודה?

החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה מחייב את המעסיקים לנקוט בצעדים ליישומו, אבל לעיתים המתלוננות נתקלות בקשיים ואפילו בסכנת פיטורין. איך מתמודדים וכיצד מטמיעים את ערכי החוק?

קרן רובין

31/07/2016


איך להתמודד עם הטרדה מינית בעבודה? לפמ 2016

הטרדות מיניות הן לצערנו תופעה שכיחה ויומיומית במקומות העבודה ובחברה בכלל. למרות החוק למניעת הטרדה מינית, שקיים מזה 17 שנה ואוסר על הטרדה מינית במקומות עבודה, עדיין לא מובן לכולם שגם אמירות מיניות, אפילו כאלה שאין בהן רצון למין - מהוות הטרדה מינית.

בכל גוף וחברה מחויב מעביד למנות אחראי/ת על יישום החוק למניעת הטרדה מינית, אליהם אפשר לפנות במידה שאחד מהעובדים או מהעובדות חשים מוטרדים. כמו כן, מוטל על כל מקום עבודה, להפיץ תקנון למניעת הטרדה מינית, לקיים פעילות הסברה, ועוד.

למרבה הצער, במציאות של ימינו, האחראים על יישום החוק זוכים לעיתים להתנכלות מצד המעסיקים, והמוטרדות עצמן נתקלות בהתעלמות ולעיתים אף מפוטרות כתוצאה מתלונה על הטרדה מינית.

כדי למנוע מצבים אלו, יזם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, בשיתוף עם מכון התקנים הישראלי ובתמיכתו של משרד הכלכלה, פרוייקט מיוחד ששמו "קוד מרצון". מטרתו של הפרוייקט היא להטמיע את עקרונות החוק למניעת הטרדה מינית, מתוך אמונה שהבנה עמוקה של עקרונות החוק יעזרו למעסיקים להתגייס על שמירתו, ולהבטיח סביבה נקייה מהטרדות מיניות.

 

אז מהן אותן הטרדות מיניות של מילים?

הטרדה מינית מילולית היא הצעה בעלת אופי מיני או התייחסות מינית חוזרת ונשנית. למשל: שיחה בעלת אופי מיני עם קולגה לעבודה, בלי קשר למעמדם המקצועי בחברה.

התייחסות מבזה ומשפילה הנוגעת למינו או מיניותו של אדם, לרבות נטייתו המינית, גם היא נחשבת להטרדה מינית. כאן לא צריך שיהיו יחסי מרות בין העובדים (כלומר, זה יכול להיות קולגה באותו התפקיד) וגם לא התייחסויות חוזרות. מספיקה התייחסות אחת מבזה ומשפילה על מנת שהדבר ייחשב להטרדה מינית.

ניתן לראות בבתי הדין לעבודה  מקרים לא מועטים  של תביעות הטרדה מינית על התייחסויות מיניות מבזות ומשפילות. מה שקובע בסופו של דבר בפסיקות הוא ההקשר של הדברים. אם בן זוג לשעבר יתבטא באופן חופשי כלפי עובדת שעמו יש או היה לו קשר אינטימי, ייתכן שזה יהיה קטנוני לטעון להטרדה מינית כשהוא מציע הצעות מיניות או מרשה לעצמו לדבר בחופשיות בענייני מין. מהצד השני, התבטאויות כאלו יכולות לשמש מכשיר להשפלה או ביזוי של בן זוג לשעבר, שפגוע מאופן בו הסתיים הקשר.

הטרדה מינית היא ביטוי ותוצר של תחושת החירות, השליטה והמרוּת, עם היבט מגדרי מובהק. ברוב רובם של המקרים, המטריד הוא גבר, המוטרדת - אישה ומתקיימים יחסי כפיפות. זוהי תופעה חברתית רחבת היקף, המשקפת פערים מגדריים ומנציחה אי שוויון.

מקום עבודה או מוסד לימודי הוא כר נוח לצמיחתן של תפיסות סטריאוטיפיות הנולדות מתוך אקלים ארגוני שבו הגבר נתפס כחזק, שתלטן, אקטיבי, יוזם ואילו האישה נתפסת כאובייקט מיני, ונשללת ממנה הזהות המקצועית.

חשוב לחשוף את מקרי ההטרדה המינית, להוקיע אותם וליישם מדיניות של אפס סבלנות כלפי הטרדה מינית, כדי לתרום לסביבת עבודה שוויונית יותר, נעימה יותר ומכבדת יותר. תוך כדי כך, חשוב גם לשמור על מרקם שמאפשר את המורכבות של יחסים בין המינים. למשל במוסדות להשכלה גבוהה, שבה נמצאים צעירים וצעירות שחלקם מחפשים זוגיות. יש מגעים לגיטימיים ורצויים, ואמירה כלשהי יכולה להתפרש באופן שונה לפי הנסיבות.

הרשות לקידום מעמד האישה מקדמת מדיניות ליישום סעיפי החוק ומפיצה למעסיקים את התקנון בשפות שונות וכן ערכת הסברה המאפשרת למעסיקים לקיים את פעילות ההסברה הנדרשת.

מטרותיה של הערכה הן:

  • להעלות את המודעות לתופעת ההטרדה המינית, על גילוייה השונים
  •  לסייע לגורמים המוסמכים ולכלל הציבור להבחין מתי מתרחשת הטרדה מינית
  • ליידע את העובדות והעובדים על זכויותיהם בנושא זה, ומהם אופני הפעולה הפתוחים בפניהם
  • ליידע את המעסיקים בדבר חובותיהם