יעל בפינה - הבלוג של יעל ברזילי

לא מנומסת

עירית לינור ונפתלי בנט, אבירי חופש הביטוי.

יעל ברזילי

29/12/2017


עירית לינור (צילום מסך מיוטיוב)

מפקד גל״צ טעה כשהרחיק את עירית לינור מהמקרופון, ההשעיה מיותרת, בטח על מילים חצופות בטון מזלזל כלפי נשיא המדינה, מר ריבלין. הרחקת איש תקשורת היא תותח כבד בארץ דמוקטית, שיש להשתמש בו במשורה.

טון מזלזל הוא המצב התמידי של לינור. יש כאלה שמתרשמים מהסגנון, כאילו עצם העוקצנות והזלזול הופכים את דבריה לאמת. לינור התחצפה, סילפה והעליבה לא מעט אנשים, שלא לדבר על ציבורים שלמים. זה סימן ההיכר שלה, הערך המוסף, על זה משלמים לה. ללא התכונות האלה לא היתה עולה לשידור.

מדוע, אם כך, החליטו כך בגל״צ? האם יש משהו בתקנון התחנה נגד פגיעה בסמלי המדינה? בדגל? בהמנון? בנשיא? מדוע לא איפשרו לה להתנצל בדרכה החיננית?

אולי כי ידעו מראש שהתנצלות היא עניין חמקמק. לינור הגיבה - אכן התחצפתי, אמרה, אבל בערוץ 20 לא היו מרחיקים מהמקרופון אף אחד, מימין ומשמאל, על התחצפות לנשיא.

זו תגובה לינורית טיפוסית - נוקטת בסגנון חופשי בעובדות אבל מדויקת להפליא בבחירת המילים. אף מילה במשפט הזה אינה מיותרת, בפרט לא התוספת הנהדרת ״על התחצפות לנשיא״. התחצפות לנשיא בערוץ 20 - איזה אתגר! מעניין מה תהיה התגובה של הערוץ המזוכך הזה, האורים והתומים של חופש הביטוי, אם מישהו יעיז שם להתחצף לריבלין. והרי היא לא אמרה דבר על עקיצת מתנחלים, ״התחצפות לראש הממשלה״ או השיא האולטימטיבי ״התחצפות לאשת ראש הממשלה״. מישהו בערוץ 20 צריך לנסות.

מגוחכת לא פחות היא התגובה החינוכית של שר החינוך. אולטימטום! הוא לא עולה לשידור בגל״צ עד שתוחזר לינור משבוע ההרחקה שלה. כמו ההיא שפוצחת בצעקות כשהרופא מודיע לה בבדיקת האולטרסאונד שזו בת ״מה פתאם! יש לי כבר 6 בנות! לא מוכנה!״. הרופא ממשיך בבדיקה ופתאום עיניו אורות! טעיתי זה בן! על כך עונה האישה: ״ידעתי שרק בצעקות אפשר להשיג פה משהו!״.  בנט אף מכנה את ההתחצפות ״אי תקינות פוליטית״, כאילו בפוליטיקה של ימינו להכפיש את הנשיא אינו הבון טון, מרכז הקונסנזוס.

שר החינוך מגן בחירוף נפש על חופש הביטוי המסוים מאוד. עירית לינור מגנה על חופש ההתחצפות לנשיא. קוראים לזה צביעות.