אוצרות - הבלוג של yasmin

זרים מושלמים

באמצעות שחקנים מחוננים, תסריט בנוי היטב, ודיאלוגים משובחים הסרט תפור היטב מתחילתו ועד סופו. הוא מראה לנו עד כמה אנחנו, בני האדם, עם השפע שניתן לנו, יוצרים בעיות במו ידינו.

yasmin

06/03/2017


זרים מושלמים

יש אנשים המתחלחלים לשמע צמד המילים "סרט זר". לפני לא הרבה שנים המילה סרט זר היתה שווה לסרט איכות וזה היה שווה לשעמום בתחפושת מתוחכמת.  הבדלי התרבות בסוף המאה ה – 20 בין מדינה למדינה שלא לומר בין יבשות ניכרו באמנות  בכלל ובקולנוע בפרט. בעידן הגלובלי נראה שכולם מדברים באותה השפה, מתקשרים בשפת המדיה. גם אם המילים הנאמרות שונות, עושה רושם שהאנשים הניבטים במסך הם בדיוק כמונו. גם אם מנהגיהם לא זהים לשלנו סביר להניח שנתקלנו בהם כבר דרך אחד המסכים.

זרים מושלמים הוא סרט איטלקי שמתרחש באיטליה, ולמרות זאת המיקום איננו משנה. זוהי התרחשות שיכולה להתאים לכל מקום, כמעט בכל תרבות. שלושה זוגות וחבר רווק נפגשים לארוחת ערב באחד הבתים. הם היו יכולים באותה מידה להיות בדירה בתל אביב או בנתניה. לכן  מאוד קל להתחבר אליו. ארוחת ערב בלבוש חצי רשמי,על השולחן כוסות יין ואוכל משובח

זרים מושלמים

האלמנט המקורי בתסריט היה דווקא הסיטואציה המאוד מוכרת לכולנו. לא מדובר בתרחיש חד פעמי או בסיטואציה פנטסטית. עוד מקורי ויוצא דופן הוא שהעלילה מתרחשת בחלל אחד, לאורך מספר שעות, ולמשך אותה ארוחה הצופה מרגיש שהוא חלק ממנה. רגעים שנונים ומצחיקים רקומים לאורך כל עבודת האומנות של הסרט. הוא מוכיח שאין צורך בתקציבי ענק כדי לרתק. באמצעות שחקנים מחוננים, תסריט בנוי היטב, ודיאלוגים משובחים הסרט תפור היטב מתחילתו ועד סופו. הוא מראה לנו עד כמה אנחנו, בני האדם, עם השפע שניתן לנו, יוצרים בעיות במו ידינו.

זהו בעצם סרט על הקופסא השחורה של כל אחד מאיתנו. הסלולרי. כמה מאיתנו היו נותנים את כל סודותיהם לבן או בת זוגם להסתכלות חופשית? הרי הכל שם, גם אם נראה לנו שאין לנו מה להסתיר. הכל. מהדברים היומיומיים ועד הסודות הכי כמוסים. זה כמו לפתוח יומן. באחת הסצנות הדמויות עוברות למרפסת לראות ליקוי לבנה. בעברית יש מושג הנקרא "ליקוי מאורות" שפירושו התדרדרות מוסרית. הוא מתאר בעצם עיוורון. מעניין אם גם באיטלקית מתייחסים לתופעה באותו האופן.

הדמויות ממעמד הביניים מכניסות עצמן במכוון לסיטואציה שבהכרח תיצור שיימינג. אולי אלו אנשים שרוצים להפסיק את מעגל הקסמים של השקרים בהם הם חיים, או אולי הם מסתבכים מתוך משעמום. זה גורם לי לתהות מה קורה אצל ילדים, אם מבוגרים יכולים לסבול כל כך מחשיפה דרך המכשיר עד לשינוי חייהם.

זרים מושלמים

בשורה התחתונה:"זרים מושלמים" הוא סרט מצחיק, סוחף, משאיר חומר למחשבה ומוכיח שאין צורך בתקציבי ענק כדי לרתק.

בנזוגי שלא נוטה להתלהב מכל סרט צחק לכל אורכו וישב מרותק לחלוטין עד סופו.