אמא עייפה לומדת את הסוד לשינה מתוקה

בדיוק כשחשבתי שאני יודעת הכל על גידול ילדים הגיעה השלישית שלי, שמשנה את כל חוקי השינה ובזכותה אני מכירה מקרוב את המושג לילה לבן. איך מצאתי את הישועה דווקא בוואטסאפ?

עדה אופיר

20/04/2016


סרבנית השינה שקד (צילום: עדה אופיר)

שקד שלי היא תינוקת לתפארת טיפת חלב: אוכלת יפה מוצקים, בכל מפגש עם אחיות טיפת חלב היא עומדת בכל הקריטריונים והאחוזונים, תינוקת חמודה וחייכנית. היא ילדה שלישית והגידול שלה רגוע יותר ומהנה יותר. היא צוחקת המון, נהנית מיתר תשומת לב מצד אחיותיה וחברותיהן, שמתלהבות נורא מהבובה החדשה שהצטרפה למשפחה שלנו.

מה עושים עם סרבנית שינה?

אני אמא מנוסה, אבל היא כאן כדי ללמד אותי שכל ילדה היא משהו אחר. ושקד - לא ישנה. לכל היותר מנמנמת. מהיום הראשון לחייה היא סירבה לישון במיטתה, היא ישנה במיטה שלנו, אף אחד לא ירגיע אותה חוץ ממני. החל מ- 12:00 בלילה היא מתעוררת, אוכלת ונרדמת כל שעה, שעתיים, חצי שעה, אין כללים, הכלל היחיד הוא שאני לא ישנה. אלו הם חיי בשמונת החודשים האחרונים - לקום בבוקר אחרי לילה לבן, לנהל בית, לארח, לבשל, לעבוד, לטפל בשלוש בנות. אני עייפה.

חשבתן שבמהלך היום היא תיתן לי קצת חסד? לא. למעשה, גם בשעות הבוקר השינה זה ממנה והלאה. היא מנמנמת בין לבין, ישנה באוטו בזמני ההקפצות של אחיותיה לחוג או לחברות. בבית מיטה או מזרן פעילות הם לא בלקסיקון שלה, אז היא פשוט נרדמת עליי.

שקד נרדמת על אמא (צילום: עדה אופיר)

כעצמאית שעובדת מהבית, התחלתי לפתח שיטות כמו למצוא זווית נוחה לעבודה על מחשב, כששקד שוכבת עלי, מנצלת זמן עבודה יקר ביד אחת ועל היד השנייה התינוקת שלי, סרבנית השינה.

קבוצת הוואטסאפ שהצילה אותי

כשסיפרו לי על קבוצת הוואטסאפ של מטרנה, שבה יועצות שינה מקצועיות יעזרו לי לשפר את ההרגלים של המנמנמת הקטנה, הצטרפתי בתחושת, 'מה יש לי להפסיד', גם כאמא מנוסה אני מאמינה שתמיד יש מה ללמוד. ההצטרפות לקבוצה קלה ופשוטה, וחוץ ממנה יש גם קבוצה להריוניות, קבוצה לתינוקות שמתחילים טעימות וקבוצה לאימהות טריות לקטנטנים בשבועות הראשונים. יועצות השינה זמינות בקבוצה בכל יום בין השעות 8:00-17:00, אפשר לשאול שאלות מקצועיות ואפשר גם סתם, לשתף עוד אימהות עייפות בקשיים, בניסיונות ההרדמה, בכל מה שמתחשק.

>> להצטרפות לקבוצות לחצי כאן

בשעה 8:00 בבוקר, מיד אחרי הודעת בוקר טוב מחויך של יועצת השינה, מגיע גל שאלות. המענה מהיר ומיידי גם לשאלות שחוזרות על עצמן. אף אמא לא מקופחת, כל מקרה לגופו.

ניסיתי את מזלי והצפתי שאלה בקבוצה: איך מרדימים תינוקת עקשנית שנרדמת רק בעזרת הנקה ומתעוררת בכל חצי שעה? מיד קיבלתי הודעות תמיכה מאימהות אחרות שנמצאות בדיוק באותה הסירה, זה שימח אותי לגלות שאני לא היחידה, שלשקד שלי אין בעיית שינה נדירה שתשאיר אותי ערה ומניקה ל-18 שנים הבאות לפחות.

דבורה, יועצת השינה, המליצה להחזיר את שקד למיטה שלה. כדי להקל על ההתמודדות כדאי לתת לה חפץ מעבר (צעצוע אהוב, חיתול בד, שמיכה) בימי ההכרות הראשונים עם המיטה ועוד טיפ שלא חשבתי עליו - לטפטף מעט חלב אם כדי להזכיר לתינוק את ריח החלב ואת אמא.

התשובה של דבורה (צילום מסך)

אני חייבת להודות שבהתחלה לא התלהבתי להצטרף ל'עוד קבוצת וואטסאפ'. לא חסרות לי קבוצות שאני חייבת להיות בהן (קבוצת גן חיפושית, קבוצת ג'2, המשפחה שלי, המשפחה שלו, החברים, חוג בלט...שכחתי משהו?!). אבל להפתעתי גיליתי קבוצה נעימה, אינטימית. ממש לא התחושה המנוכרת של פורומים מתחילת העשור. יועצות השינה נותנות הרגשה שיש כאן מישהו בשבילך, שאכפת לו, שזמין עבורך, הן מוודאות שהכל בסדר, שכל אמא קיבלה את התשובה שחיפשה, שום הודעה לא הולכת לאיבוד.

בהריון עם שקד הבטיחו שילד שלישי גדל לבד, שהכל קל יותר, אנחנו מנוסים, הפקנו לקחים עם הגדולים, קראנו את כל הספרים הנכונים. היום אני כבר מבינה שכל ילדה היא משהו אחר. בעזרת העצות שקיבלתי אני מחליטה לעשות את השינוי המיוחל. דבורה היועצת מלווה אותי, אימהות עייפות ממש כמוני תומכות בי, אני ושקד יוצאות לדרך, בסופה, אני והיא נישן לילה שלם.