להפוך חול לזהב

היום אחרי כמעט שנה של פעילות עסקית, יכולים ימית ושי כספי לשבת רגע בארגז החול ולספר על רעיון שהתחיל מחדר חול וקרם עור וגידים לעסק משגשג, בעזרת ליווי עסקי חכם

דניאל לוין

17/04/2016


החול יכול, צילום באדיבות ימית ושי כספי

ימית ושי כספי היו בעליה של בריכה טיפולית מצליחה בנצר סירני כשהחליטו על שינוי אישי ומקצועי ועברו ביולי 2013 עם בנותיהם לרמת הגולן. "ידענו שהמעבר לגולן יהיה נכון ברמה האישית, אבל ברמה המקצועית לא צפינו כמה זה יהיה קשה. המחשבה הראשונית היתה לפתוח מיזם עם בריכה טיפולית שהיא גם תיירותית," מספרת ימית.

"למרות המשאבים שהשקענו, כל הזמן נערמו עוד קשיים. אחרי שנה וחצי הבנו שזה לא יקרה. זה היה רגע קשה שהביא בסופו של דבר גם את הפתרון. חדר האבחונים היבש שתיכננתי לבריכה הטיפולית היה על מצע של חול, כשהחדר היה מוכן, נכנס החול לחיי. החול זרם בין הקשיים ואיתו הרעיון, שהיה חיבור של המון דברים – המקום שלי כהורה, העולם הטיפולי ממנו אני מגיעה, יצירה, התנסות, גירוי, ראיית העולם שלי ופתאום הכל התחבר. זה מה שיצר את 'החול יכול', שהוא גם מרכז חוגים סדנאות, וגם אטרקציה שמאפשרת התנסות רב חושית והמון יצירה ממקום ערכי ושיתופי".

התגבשות הקונספט היתה פרי מחקר ממושך של ימית, עד שהבינה בדיוק מה היא רוצה ליצור ברעיון החדשני שלה, מרכז יצירה רב חושי המיועד לסדנאות, חוגים ואיבחונים ומאפשר סוגים שונים של התנסות חושית במספר מוקדים וכולם מבוססים על חול במרקמים שונים וסוגי מגע מגוונים. "התחלתי להבין שאין שום מקום שמאחד את הדברים שאני רוצה ושאני יוצרת משהו שאין בשום מקום, הכל ראשוני, זה מפחיד. אבל ברגע שהחלטתי, השבילים, שבמיזם הקודם כל הזמן נסגרו, פתאום נפתחו. השאלה היתה איך להתחיל ולעשות את זה נכון, התחלנו לבדוק את השטח, לדבר עם חברים, ליצר קונספט ואז מעוף נכנסו לתמונה. מירב, היועצת העסקית שהוצמדה אליי, נתנה לי את הכלים הנכונים לעבור מרעיון לעסק."

שולחנות אור במרכז החול יכול, באדיבות ימית ושי כספי

שולחנות אור – אחד ממוקדי הפעילות במרכז, בתהליך של יצירה מתמדת

האם אפשר לממש את החלום?

לרובנו אין את כל הכלים המאפשרים בחינה של העסק הפוטנציאלי מבחינה פיננסית, תפעולית, שיווקית ואלה קריטיים כבר בשלבי הרעיון. גם אם את יודעת שהעסק שלך בנוי על מוצר או שירות עם שוק, גם אם את הכי טובה במה שאת עושה, זו התחלה שאינה מבטיחה הצלחה. אין צורך למהר לעשות כמה תארים, אבל צריך ללמוד מה דורש העסק ואת הכלים לעשות את זה. חשיבה נכונה טרום הפתיחה הכוללת בדיקת היתכנות, בניית תוכנית עסקית, מקורות מימון וכיוצא באלה, תמקסם את אחוזי ההישרדות. במקרה של ימית ושי כספי זו היתה מירב אניג'ר, יועצת מומחית בפיתוח עסקי ומימון מטעם מעוף, סניף רמת הגולן.

"השלבים הראשונים קריטיים, לפני היציאה לדרך יש לבחון את הרעיון והדרכים ליישום. הבדיקה הראשונית מודדת את סיכויי ההצלחה, אם הם נמוכים אין טעם להמשיך וצריך לחשוב מחדש", מסבירה מירב. "ימית ושי הביאו רעיון שהיה צריך לבחון מהבטים עסקיים שונים, מבחינת תפעול, הוצאות, רווחיות, וכמובן מימון. בשעות הייעוץ הראשונות בחנו את הרעיון והענקנו לו משמעויות עסקיות שונות: פילוח לקוחות, הבנת חולשות וחוזקות, ספקים וכו'. הבדיקות הראשונות הוכיחו כי ההיתכנות הכלכלית של העסק חיובית והמשכנו בתהליך. זה שלב טרומי מאוד חשוב, אצל ימית ושי הוא כיוון וחידד את הדרך, במקרים אחרים זה גם מוביל לשינויים משמעותיים. כיועצת ומלווה עסקית, אני מכניסה את עצמי לתהליך, הרצון שלי שהעסק יצליח לא נמוך משל בעל העסק."

ימית כספי ומירב אניג'ר, באדיבות ימית ושי כספי

ימית כספי (מימין) ומירב אניג'ר, עבודה מקצועית משותפת והמון כימיה בינאישית

מישהו לרוץ איתו

הניסיון והידע של היועץ מאפשרים לבעל העסק לשכלל את הכלים שהוא צריך במדוייק לעסק, לאתר בעיות ולמצוא פתרונות לאורך כל התהליך. לכל שלב, מהרעיון דרך ההקמה ועד לתפעול ולפיתוח, צרכים שונים, לכן הדינמיקה של הייעוץ והליווי העסקי משתנה עם השינויים בעסק בהתאם לצרכים.

"העבודה משותפת ומותאמת," מסבירה ימית. "הייעוץ נבנה בחבילות נוחות ובסבסוד משמעותי. בהתחלה מירב התרכזה בייעוץ ראשוני כולל בדיקת עלויות, אסטרטגיה, פילוח קהלים, ויצירת תוכנית עסקית מלאה. במקביל מצאנו מקום, מה שהצריך התקדמות במימון. וכל הזמן הכל מתוכנן ונבדק מחדש ומונע המון טעויות ובזבוז של משאבים. אז החל מרוץ שיפוצים עם יעד לפתוח את המקום לקראת עונת פריחת הדובדבנים, כלומר יולי 2015, אבל זה גם חייב תוכנית שיווקית, פרסום ועבודה בפייסבוק, וגם זה ניתן לנו דרך מעוף, עם מוזי שהוא בעלה של מירב. על הכל ניצחנו ביחד, בתיאום ובשעות לא שעות כדי להגיע למקסימום. ליועץ יש את היכולת לראות כשלים לפני שהם מתרחשים ולתקן, תוך כדי עבודה הוא מעניק לך את הכלים שמתרגמים לתהליך עסקי מדוייק יותר. ברגע שהכל מתנהל נכון אתה יודע מה כל משבצת בטבלה שווה, אתה יודע לזהות מקומות בעייתיים ואתה כבר צריך ליווי פחות צמוד. בעצם, זה כמו הורה שנותן יד עד שהילד הולך לבד ובכוחות עצמו", מסכמת ימית.

"בעל העסק הוא האדם עם הרעיון, שיכול לקחת את העסק קדימה. היועץ הוא כלי ללווי התהליך בצורה המיטבית," אומרת מירב כאשר היא נשאלת לערך המוסף של הלווי העסקי. "חלק ניכר מהכישלונות מקורם בהעדר ייעוץ ותכנון, בעיות תזרים מזומנים בשל תכנון לקוי ועוד. בחברות גדולות כדי שהעסק יפעל יש בעלי תפקידים לכל תחום, בעסק הקטן זה בעל העסק והוא צריך את כל הכלים הרלוונטיים. בזמן שהוא מחזיק את כל הכדורים באוויר, הוא צריך מישהו שיעזור לו וזה היועץ העסקי."

מוקד צביעת חול, מרכז החול יכול, באדיבות ימית ושי כספי

 חול צבעוני -  עמדת המחשה אקטיבית לצביעת חול במרכז "החול יכול"

רוצים גם לקבל כנפיים להצלחה ממעוף? צוות מעוף מחכים לכם

היכנסו לעמוד הפייסבוק של הסוכנות לעסקים קטנים ונשמח לסייע