10 טיפים להתמודדות עם הרס עצמי

בעידן הנוכחי קשה לאהוב את עצמנו עד הסוף אבל בהחלט אפשרי עם הטיפים המעולים האלה, מתוך הספר ''מהרס עצמי לערך עצמי''. כן, העולם אינו שחור ותמיד ניתן למצוא נקודת אור

יסמין לוי

04/04/2016


אנחנו חיים בעולם אכזרי שמאתגר אותנו לא מעט. קל מאוד לשקוע לתוך מעגל של הרס עצמי כאשר הסביבה שופטת אותנו מדי יום וכאשר אנחנו מתנהלים באווירה תחרותית והישגית שמצפה מאיתנו להצליח בכל דבר. לא סתם חצי עולם בדיכאון ומתוכו, לא מעט אנשים שקועים בהרס עצמי ולא מעריכים את עצמם בכלל.

בספרו "מהרס עצמי לערך עצמי" ד"ר ריצ'ארד אוקונור מתייחס לדפוסים של הרס עצמי: החל מדחיינות, אכילת יתר, שכרות, בעיית התארגנות כרונית, היצמדות למצבים מזיקים, דאגת יתר, נטילת סיכונים, פסיביות אגרסיבית, נטילת כדורים לפי מינון עצמי, דיכאון, חרדה, הפרעה טורדנית כפייתית. כולם נידונים בהרחבה בספר, מלווים בהסברים מרתקים, בסיפורים מהחיים, באפיונים וברמזים שבעזרתם ניתן להתגבר על הרגלים הרסניים ולחוות רגעים של גילוי והקלה. הנה כמה דרכים חכמות, מתוך הספר, להתמודדות עם הרס עצמי ומומלץ לקרוא ולהרגיש קצת יותר טוב עם עצמנו:

1. התמקדו בהרגל אחד של הרס עצמי שאתם מאוד רוצים לשנותו. הוא יכול להיות כל דבר, החל משימוש בחומר ממכר כלשהו וכלה בהתמכרות התנהגותית, כמו דחיינות, אי-כנות, הססנות, התבודדות, הרגלי אכילה הרסניים; כל דבר שבולם אתכם.

2. הקדישו כמה ימים ללמידת ההרגל הרע שלכם. רשמו לעצמכם הערות כדי שתוכלו לזהות גורמים חבויים המעוררים בכם את הצורך לקיים את ההרגל, כמו למשל השעה ביום, מצב הרוח, מצב הרעב, רמת הקפאין בדם, משהו שמישהו אמר לכם, הסחות דעת. שימו לב מה קורה לאחר מכן: כיצד אתם מתחילים לקיים את ההרגל? מהן תוצאותיה של פעולת ההרס העצמי שלכם? מה קורה למצב הרוח וכיצד אתם מרגישים כלפי עצמכם? האם אתם מרגישים רגשות אשם ובושה? האם אתם מרגישים הקלה, כאילו שחררתם קיטור? האם יש לכם פחות זמן להקדיש לעצמכם? האם אתם מוטרדים מהאפשרות שתאכזבו אנשים אחרים? ולבסוף, הקדישו תשומת לב לדרך שבה אתם נמלטים בסופו של דבר מהבור שכריתם לעצמכם.

3. לאחר כמה ימים כאלה של התמקדות בעצמי הרע שלכם, סביר להניח שתהיו מוכנים להתחיל בשינוי. מה תוכלו לעשות בנוגע למחוללי ההתנהגות? האם תוכלו להימנע ולהימלט מחלקם? האם תוכלו למנוע כמה מהם? אנחנו רוצים להביא אתכם למצב נפשי שהסחות הדעת בו היא מזעריות. האם אתם מזהים תגמול נסתר על פעולות ההרס העצמי שלכם? האם הם מספקים לכם תירוץ או מגנים עליכם מפני סיכון? אם כן, עצרו רגע ושאלו את עצמכם אם התנהגותכם מפריעה לכם להשיג משהו שאתם מאוד נכספים אליו. אם זה המצב, עליכם לעבוד על קבלת הסיכון והפחד המתלווים להישג הנכסף.

4. בחרו מועד התחלה שיחול במהלך השבועיים הקרובים. אם אתם זקוקים לזמן כדי לאסוף מידע או להתאמן, עשו זאת, אבל ודאו שהתכנון לא ייהפך לתירוץ המצדיק דחיינות.

בחורה לבד עצובה בחוף

5. התחייבו לשלושה חודשים. סמנו בלוח השנה את תאריך היעד. זכרו את התאריך. גם אם מעדתם  ביום השני, התחילו שוב ביום השלישי. אם תמעדו שוב בחודש השני, עלו מיד חזרה על הסוס. זכרו שכל יום של עשייה בונה מעגלים חדשים של חיבורים עצביים במוח, גם אם הביצוע שלכם אינו מושלם.

6. כשמגיע הזמן, התמקדו. אם אפשר הסתגרו בחדר שקט, בלי הסחות דעת. היכנסו למצב של קשיבות. התחילו בכך שתעשו את הדבר שהרגל ההרס העצמי מונע מכם לעשות. אם אתם מתמודדים עם דחיינות, זכרו שזוהי משימה קצרה מאוד. אם אתם חווים השתוקקות, התמקדו במיינדפולנס כשהיא מתחילה להציק לכם. המחשבות והרגשות יסיחו מיד את דעתכם. אינני מסוגל, זה טיפשי, זה לא יצליח לעולם, אני עייפה מדי עכשיו, אני מקרה אבוד, אין לי שליטה עצמית. הקדישו חמש דקות להשתקת המחשבות והרגשות הללו. תנו להם להחליק מכם. דמיינו שאתם באוהל, לובשים מעיל גשם טוב ואוחזים במטרייה מעל הראש. כל הגשם הזה נשפך סביבכם ולא מגיע אליכם, לפחות לא בחמש הדקות הקרובות.

7. בתום חמש הדקות, אם אתם עדיין ממוקדים במשימה, או אם ההשתוקקות שלכם חלפה, הישארו במצב הזה זמן רב ככל שניתן. אם לא, הפסיקו וחזרו על אותם השלבים למחרת היום. אבל חשבו על הדברים שעמדו בדרככם ועל הדרך לנטרל אותם בתרגול הבא. למחרת היום חזרו מוכנים יותר.

8. אם מעשי ההרס העצמי שלכם מתרחשים בסביבת העבודה או במצבים חברתיים, מובן שאינכם יכולים להיות לבד כדי לשלוט בהסחות הדעת. אבל השתמשו באותו כוח כדי להתמקד בהתנהגות הבעייתית שלכם. התרכזו בה (היום אעמוד על שלי מול מנהל העבודה שלי), וכשההזדמנות נקרית בדרככם, השתמשו בדברים שלמדתם מתוך ההתבוננות העצמית שלכם. עצרו את הסחות הדעת, בעיקר את הרציונליזציה שמקורה בפחד ומכשילה אתכם, (זה איננו זמן מתאים, אני לא מרגישה חזקה מספיק היום, היא נראית לי במצב רוח רע). תנו להם להחליק מעל מעיל הגשם שלכם, ועשו את אשר עליכם לעשות.

9. התאמנו במודע בהפעלת כוח הרצון. דנו רבות בכך שכוח רצון הוא מיומנות ולא תכונה. ניתן ללמוד אותו ולתרגל אותו. דמיינו שריר קטן של כוח רצון במוחכם, בדיוק מעל האוזן הימנית, שמתחדש ומתחזק בכל פעם שאתם מתרגלים אותו. טפלו בו כפי שמטפלים בתינוק; אל תדחפו אותו חזק מדי. הימנעו ממהמורות שעלולות להכשיל אתכם. עם זאת, המשיכו בתרגול מודע בכל יום, כאילו אתם הולכים לחדר הכושר. בהדרגה הוסיפו התנגדות לשריר, כדי לחזקו.

10. כל העניין הוא התמודדות עם פחדים, לכן התייחסו לעצמכם בסלחנות. בסופו של דבר, התנהגות של הרס עצמי נובעת מפחד, ולפעמים הוא מלווה אתכם כל החיים. לא קל ללמוד להתייצב אל מול הפחד. זה דורש זמן. אין פלא שהאסטרונאוטים וחברי הצוות ביחידה הימית המיוחדת של ארצות הברית (SEAL Team Six) הם אנשים בשנות השלושים המאוחרות שלהם. הם זקוקים לחמש-עשרה שנות אימונים כדי להתגבר על הפחד שיחוש כל אדם נוכח סיכונים מן הסוג שהם נוטלים. אם אתם שפויים, הפחד לא ייעלם, אבל תלמדו להתעלם ממנו לזמן-מה ולהסתמך על מה שלמדתם. וכעת אתם מאמנים את עצמכם.

עטיפה ספר הרס עצמי

הטיפים הם מתוך הספר "מהרס עצמי לערך עצמי", הוצאת "אופוס"

צילום: שאטרסטוק